romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tisíce mladých lidí uctily památku obětí Osvětimi

Osvětim, 9.4.2013 10:14, (ROMEA)
Tisíce mladých Židů z Izraele i z celého světa se 8. 4. 2013 v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi na jihu Polska zúčastnily Pochodu živých. Uctily tak památku šesti milionů Židů, které za druhé světové války zavraždili nacisté. (FOTO: YouTube.com)
Tisíce mladých Židů z Izraele i z celého světa se 8. 4. 2013 v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi na jihu Polska zúčastnily Pochodu živých. Uctily tak památku šesti milionů Židů, které za druhé světové války zavraždili nacisté. (FOTO: YouTube.com)

Tisíce mladých Židů z Izraele i z celého světa se dnes v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi na jihu Polska zúčastnily Pochodu živých. Uctily tak památku šesti milionů Židů, které za druhé světové války zavraždili nacisté.

Polská zpravodajská televize TVN 24 odhadla počet lidí, pochodujících mezi dvěma hlavními částmi tábora, Auschwitz I (Osvětim I) a Auschwitz II-Birkenau (Osvětim II-Březinka), na 10.000. Bylo mezi nimi také asi 500 přeživších obětí holokaustu.

"Ti, kdo tu zahynuli, nemají hroby. Naše vzpomínka je jejich jediný hrob," řekl jeden z nich.

Signálem k pochodu od brány s nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) se stalo zatroubení pastýřského rohu, používaného starověkými Hebrejci během náboženských slavností.

"Jsem tu na Pochodu živých už pojedenácté," řekl Teddy Bolgar z Kanady, který jako dítě byl do Osvětimi deportován z Maďarska. "My, co jsme přežili, jsme už osmdesátníci, devadesátníci, ale pamatujeme si. Naše paměť je jediným hrobem těch, co tu zahynuli. A v tomto paměťovém řetězu je mládež, která sem přijíždí, dalším článkem. To je důležité, protože celý židovský život tu byl zničen. Buduje se ale muzeum, které bude připomínat Polákům, že tu Židé žili a že tu existovala židovská kultura," dodal.

Mladí Poláci podle ředitele osvětimského muzea Piotra Cywińského tvořili asi čtvrtinu účastníků dnešního pochodu. To prý svědčí o tom, že pochody se staly pojítkem mezi Poláky a Židy.

Mezi účastníky pochodu byl i náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc (53), jehož matka přežila holokaust, když byla v roce 1945 osvobozena z koncentračního tábora Bergen-Belsen v Německu.

Letošní Pochod živých se spojuje i se 70. výročím povstání ve varšavském židovském ghettu a 65. výročím vzniku státu Izrael.

V plynových komorách Osvětimi nacisté během druhé světové války zavraždili více než milion lidí, možná půldruhého milionu. Byli mezi nimi i českoslovenští občané. Podle historiků jich tam bylo transportováno okolo 50.000, přežilo jen asi 6000. Smrt v táboře našlo mimo jiné 5000 českých Romů.

Nacisté po dobytí Polska připojili město Osvětim k Německu, přejmenovali je na Auschwitz a zřídili tam zřejmě nejznámější z vyhlazovacích táborů. Oběťmi byli především Židé, ale také Rusové, Poláci, Romové a příslušníci dalších národů.

Pochodů živých se od roku 1988 zúčastnilo více než 185.000 mladých lidí z celého světa.

VIDEO

Přečteno: 511x
 

Kam dál:

Štítky:  

Polsko, Osvětim, EU, Holocaust, Židé, Pochod, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo