romea - logo
25. května 2019 (sobota)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tisíce studentů demonstrovaly ve Francii proti krajně pravicové Národní frontě

Paříž, 30.5.2014 10:56, (ROMEA)
Marine Le Pen (FOTO: Gauthier Bouchet, Wikimedia Commons)
Marine Le Pen (FOTO: Gauthier Bouchet, Wikimedia Commons)

Tisíce studentů demonstrovaly ve Francii proti krajně pravicové straně Národní fronta (FN) vedené Marine Le Penovou, která v zemi zvítězila v nedávných volbách do Evropského parlamentu. V Paříži se sešly asi 4 000 mladých lidí, další lidé protestovali v Toulouse, Bordeaux, Nantes a před budovou europarlamentu ve Štrasburku, popsala BBC.V europarlamentu budou mít francouzští nacionalisté místo současných tří poslanců 24 zástupců, od francouzských voličů získali 25 procent hlasů.

"Drahá Evropo, je nám to líto"

Pravicoví xenofobní populisté se ve svém programu zaměřili například na snížení daní, omezení imigrace či zrušení dvojího občanství. Le Penová již dříve žádala návrat od eura k franku, a dokonce slibovala referendum o vystoupení z EU v případě svého vítězství v prezidentských volbách. Po nynější výhře své strany se nechala slyšet, že voliči žádají "jen jeden druh politiky - politiky Francouzů, pro Francouze a s Francouzi".

Demonstranti v Paříži nesli v rukou nápisy jako Ne Národní frontě či Drahá Evropo, je nám to líto. "Za protievropskou rétorikou FN jsou i xenofobní řeči, nenávist a odmítání druhých, což by se v dnešním světě mohlo zdát naprosto nepravděpodobné," uvedl pro AP jeden z protestujících Kevin Motillon.

Je nicméně pravdou, že ve srovnání s předchozími protesty proti této populistické straně byla účast na této demonstraci velmi malá, poznamenal reportér BBC.

Muslimové a nacisti

Le Penová se prý snaží zbavit FN pověsti extremistické organizace, kterou získala v dobách, kdy straně vládl její otec Jean-Marie Le Pen. Sama se však leckdy chová stejně jako on. Evropský parlament ji zbavil imunity kvůli vyvolání rasové nesnášenlivosti. Obvinění souvisí s vystoupením Le Penové v roce 2010 v Lyonu, kdy přirovnávala pouliční modlitby muslimů ve Francii k okupaci země nacisty.

Le Penová před hlasováním uvedla, že se zbavení imunity nebojí a že si za svými slovy stojí. Zároveň se nazvala disidentkou.

Plynové komory jako pouhý detail

Její otec Jean-Marie, dnes čestný předseda NF, byl pravomocně odsouzen k podmínečnému vězení za popření nacistických zločinů. Mimo jiné tvrdil, že plynové komory byly pouhým detailem v dějinách druhé světové války. Byl za to v roce 1987 ve Francii odsouzen k pokutě 1,2 milionu franků (tehdy asi šest milionů korun).

Později svůj výrok zopakoval během jednání Evropského parlamentu.

"Lidská nacistická okupace"

Je znám i dalšími velmi kontroverzními výroky podobného ražení, například že nacistická okupace Francie "nebyla zvlášť nelidská". Nedávno například v souvislosti s "populační explozí" ve světě a problémem migrace řekl, že "Monseigneur Ebola by to mohl vyřešit během tří měsíců". (Virus Ebola - pozn. red.)

Le Pena mimo jiné jasně odsoudil německý sociální demokrat Martin Schultze, který jej označil za "starého fašistu" a za "popírače holokaustu" (nacistického vyvražďování Židů).

Zastala se jej naopak na svých webových stránkách tehdy existující česká extremistická uskupení - Dělnická strana a Národní strana.

Krajně pravicové či populistické strany uspěly v eurovolbách ve více zemích.

Přečteno: 971x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Národní fronta, Populismus, Populismus, Xenofobie, Politika, Evropský parlament, Evropský parlament, EU, volby do Evropského parlamentuHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo