romea - logo
22. srpna 2019 (čtvrtek)
svátek má Bohuslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tisíce studentů demonstrovaly ve Francii proti krajně pravicové Národní frontě

Paříž, 30.5.2014 10:56, (ROMEA)
Marine Le Pen (FOTO: Gauthier Bouchet, Wikimedia Commons)
Marine Le Pen (FOTO: Gauthier Bouchet, Wikimedia Commons)

Tisíce studentů demonstrovaly ve Francii proti krajně pravicové straně Národní fronta (FN) vedené Marine Le Penovou, která v zemi zvítězila v nedávných volbách do Evropského parlamentu. V Paříži se sešly asi 4 000 mladých lidí, další lidé protestovali v Toulouse, Bordeaux, Nantes a před budovou europarlamentu ve Štrasburku, popsala BBC.V europarlamentu budou mít francouzští nacionalisté místo současných tří poslanců 24 zástupců, od francouzských voličů získali 25 procent hlasů.

"Drahá Evropo, je nám to líto"

Pravicoví xenofobní populisté se ve svém programu zaměřili například na snížení daní, omezení imigrace či zrušení dvojího občanství. Le Penová již dříve žádala návrat od eura k franku, a dokonce slibovala referendum o vystoupení z EU v případě svého vítězství v prezidentských volbách. Po nynější výhře své strany se nechala slyšet, že voliči žádají "jen jeden druh politiky - politiky Francouzů, pro Francouze a s Francouzi".

Demonstranti v Paříži nesli v rukou nápisy jako Ne Národní frontě či Drahá Evropo, je nám to líto. "Za protievropskou rétorikou FN jsou i xenofobní řeči, nenávist a odmítání druhých, což by se v dnešním světě mohlo zdát naprosto nepravděpodobné," uvedl pro AP jeden z protestujících Kevin Motillon.

Je nicméně pravdou, že ve srovnání s předchozími protesty proti této populistické straně byla účast na této demonstraci velmi malá, poznamenal reportér BBC.

Muslimové a nacisti

Le Penová se prý snaží zbavit FN pověsti extremistické organizace, kterou získala v dobách, kdy straně vládl její otec Jean-Marie Le Pen. Sama se však leckdy chová stejně jako on. Evropský parlament ji zbavil imunity kvůli vyvolání rasové nesnášenlivosti. Obvinění souvisí s vystoupením Le Penové v roce 2010 v Lyonu, kdy přirovnávala pouliční modlitby muslimů ve Francii k okupaci země nacisty.

Le Penová před hlasováním uvedla, že se zbavení imunity nebojí a že si za svými slovy stojí. Zároveň se nazvala disidentkou.

Plynové komory jako pouhý detail

Její otec Jean-Marie, dnes čestný předseda NF, byl pravomocně odsouzen k podmínečnému vězení za popření nacistických zločinů. Mimo jiné tvrdil, že plynové komory byly pouhým detailem v dějinách druhé světové války. Byl za to v roce 1987 ve Francii odsouzen k pokutě 1,2 milionu franků (tehdy asi šest milionů korun).

Později svůj výrok zopakoval během jednání Evropského parlamentu.

"Lidská nacistická okupace"

Je znám i dalšími velmi kontroverzními výroky podobného ražení, například že nacistická okupace Francie "nebyla zvlášť nelidská". Nedávno například v souvislosti s "populační explozí" ve světě a problémem migrace řekl, že "Monseigneur Ebola by to mohl vyřešit během tří měsíců". (Virus Ebola - pozn. red.)

Le Pena mimo jiné jasně odsoudil německý sociální demokrat Martin Schultze, který jej označil za "starého fašistu" a za "popírače holokaustu" (nacistického vyvražďování Židů).

Zastala se jej naopak na svých webových stránkách tehdy existující česká extremistická uskupení - Dělnická strana a Národní strana.

Krajně pravicové či populistické strany uspěly v eurovolbách ve více zemích.

Přečteno: 973x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Národní fronta, Populismus, Populismus, Xenofobie, Politika, Evropský parlament, Evropský parlament, EU, volby do Evropského parlamentuHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo