romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tisícovka Romů ze slovenských Bystran pracuje v Británii. Mnozí mají strach z Brexitu

6.12.2016 14:20
Ilustrační FOTO: Tomas Castelazo, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Tomas Castelazo, Wikimedia Commons

Romové ze slovenského města Bystrany mají obavy z odchodu Spojeného království z Evropské unie. Většina Romů pracuje v Británii a své výdělky vozí domů. Teď mají strach, že tato možnost práce v Británii v budoucnu zanikne. Informovala o tom Agentura Reuters.

Podle serveru Korzár žije v Bystranech 3 300 lidí, z toho tvoří 2 600 Romové. Po vstupu Slovenska do Evropské unie se asi tisícovka Romů rozhodla odstěhovat do Velké Británie a našla si tam práci.

„Vesnice se hodně změnila. Nejenže si Romové v bývalé chudinské čtvrti zrekonstruovali své domy, je to, jak vidíte, velká změna, když mají lidí práci,“ uvedl pro Agenturu Reuters starosta obce Bystrany František Žiga.

„Byla by to katastrofa, kdyby se museli nadobro vrátit. Není tu práce. Nikdo nechce zaměstnat Roma. Lidé říkají, že jsme to my, kdo nechce práci. Když lidé za prací cestují tisíce kilometrů, těžko jsou líní,“ řekl Ján Šándor, otec mladého Roma, který odjel za prací do Británie.

Jeho další syn strach z Brexitu nemá. V Británii má odpracováno přes dvanáct let a tudíž má nárok na trvalý pobyt, který má být platný i po vystoupení Spojeného království z Evropské unie. „Dostali jsme plné povolení k pobytu i po Brexitu, protože v Británii platíme daně,“ vysvětluje Jan Šándor mladší.

Bystrany se stále rozvíjí, především stavbou nových domů. Místní obyvatelé novou část obce nazývají Šefíldské náměstí podle britského města Sheffield, kde většina z nich pracuje.

Přečteno: 1846x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Británie, Brexit, Romové, Bydlení, PráceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo