romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tisícovka Romů ze slovenských Bystran pracuje v Británii. Mnozí mají strach z Brexitu

6.12.2016 14:20
Ilustrační FOTO: Tomas Castelazo, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Tomas Castelazo, Wikimedia Commons

Romové ze slovenského města Bystrany mají obavy z odchodu Spojeného království z Evropské unie. Většina Romů pracuje v Británii a své výdělky vozí domů. Teď mají strach, že tato možnost práce v Británii v budoucnu zanikne. Informovala o tom Agentura Reuters.

Podle serveru Korzár žije v Bystranech 3 300 lidí, z toho tvoří 2 600 Romové. Po vstupu Slovenska do Evropské unie se asi tisícovka Romů rozhodla odstěhovat do Velké Británie a našla si tam práci.

„Vesnice se hodně změnila. Nejenže si Romové v bývalé chudinské čtvrti zrekonstruovali své domy, je to, jak vidíte, velká změna, když mají lidí práci,“ uvedl pro Agenturu Reuters starosta obce Bystrany František Žiga.

„Byla by to katastrofa, kdyby se museli nadobro vrátit. Není tu práce. Nikdo nechce zaměstnat Roma. Lidé říkají, že jsme to my, kdo nechce práci. Když lidé za prací cestují tisíce kilometrů, těžko jsou líní,“ řekl Ján Šándor, otec mladého Roma, který odjel za prací do Británie.

Jeho další syn strach z Brexitu nemá. V Británii má odpracováno přes dvanáct let a tudíž má nárok na trvalý pobyt, který má být platný i po vystoupení Spojeného království z Evropské unie. „Dostali jsme plné povolení k pobytu i po Brexitu, protože v Británii platíme daně,“ vysvětluje Jan Šándor mladší.

Bystrany se stále rozvíjí, především stavbou nových domů. Místní obyvatelé novou část obce nazývají Šefíldské náměstí podle britského města Sheffield, kde většina z nich pracuje.

Přečteno: 1860x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Británie, Brexit, Romové, Bydlení, PráceHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo