romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tisícovka Romů ze slovenských Bystran pracuje v Británii. Mnozí mají strach z Brexitu

6.12.2016 14:20
Ilustrační FOTO: Tomas Castelazo, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Tomas Castelazo, Wikimedia Commons

Romové ze slovenského města Bystrany mají obavy z odchodu Spojeného království z Evropské unie. Většina Romů pracuje v Británii a své výdělky vozí domů. Teď mají strach, že tato možnost práce v Británii v budoucnu zanikne. Informovala o tom Agentura Reuters.

Podle serveru Korzár žije v Bystranech 3 300 lidí, z toho tvoří 2 600 Romové. Po vstupu Slovenska do Evropské unie se asi tisícovka Romů rozhodla odstěhovat do Velké Británie a našla si tam práci.

„Vesnice se hodně změnila. Nejenže si Romové v bývalé chudinské čtvrti zrekonstruovali své domy, je to, jak vidíte, velká změna, když mají lidí práci,“ uvedl pro Agenturu Reuters starosta obce Bystrany František Žiga.

„Byla by to katastrofa, kdyby se museli nadobro vrátit. Není tu práce. Nikdo nechce zaměstnat Roma. Lidé říkají, že jsme to my, kdo nechce práci. Když lidé za prací cestují tisíce kilometrů, těžko jsou líní,“ řekl Ján Šándor, otec mladého Roma, který odjel za prací do Británie.

Jeho další syn strach z Brexitu nemá. V Británii má odpracováno přes dvanáct let a tudíž má nárok na trvalý pobyt, který má být platný i po vystoupení Spojeného království z Evropské unie. „Dostali jsme plné povolení k pobytu i po Brexitu, protože v Británii platíme daně,“ vysvětluje Jan Šándor mladší.

Bystrany se stále rozvíjí, především stavbou nových domů. Místní obyvatelé novou část obce nazývají Šefíldské náměstí podle britského města Sheffield, kde většina z nich pracuje.

Přečteno: 1914x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Británie, Brexit, Romové, Bydlení, PráceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo