romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tom Cruise se rozhodl vrátit prestižní filmová ocenění Zlatý glóbus! Vadí mu přehlížení herců a tvůrců jiné barvy pleti!

14.5.2021 12:15
Tom Cruise (FOTO: Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America. Wikimedia Commons)
Tom Cruise (FOTO: Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America. Wikimedia Commons)

Americká televizní stanice NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých globů. Rozhodla se tak po informacích uveřejněných v deníku Los Angeles Times o netransparentnosti ve sdružení Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA), která tyto prestižní filmové ceny uděluje. Hollywoodský herec Tom Cruise se v reakci na neutěšený stav v asociaci rozhodl vrátit tři své Zlaté glóby.

HFPA, v níž zasedá asi 90 novinářů, čelila kritice už v minulosti, především kvůli tomu, že přehlíží černošské herce a tvůrce. Někteří její členové byli obvinění z toho, že mají sexistické či rasistické poznámky. Letos v únoru také vyšlo najevo, že v řadách novinářů udělujících ceny není ani jedna osoba tmavé pleti.

V dubnu letošního roku se pod veřejným tlakem zbavila svého prezidenta HFPA Philipa Berka poté, co svým kolegům napsal e-mail, v němž označil hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) za rasistické a nenávistné.

HFPA už zveřejnila podrobný harmonogram změn. Uvádí se v něm například, že do srpna 2021 přijme nového generálního ředitele, 20 nových členů jiné barvy pleti či schválí nový kodex chování.

Přesto s HFPA rozvázali spolupráci dva konzultanti, které si asociace najala na pomoc s plánovanými reformami. Jako důvod uvedli, že se situace v organizaci nijak nevyvíjí.

Asociaci již nějakou dobu kritizují i giganti typu Amazon Studios, WarnerMedia, Netflix a další přední hollywoodské společnosti, které uvedly, že s asociací nebudou spolupracovat, pokud nedojde k výrazným změnám.

Společnost WarnerMedia, která zahrnuje kanály HBO a filmové studio Warner Bros, v dopise například uvedla, že je "znepokojena rasově necitlivými, sexistickými a homofobními otázkami" na tiskových konferencích a akcích během nominací a udělování cen Zlatý glóbus."

Hollywoodský herec Tom Cruise se v reakci na neutěšený stav v HFPA dokonce rozhodl vrátit tři své Zlaté glóby.

Ke stejnému kroku se odhodlala další herecká hvězda Scarlett Johansson a k bojkotu HFPS vyzývá další herecké kolegy. "HFPA je organizace, která byla legitimována lidmi, jako je Harvey Weinstein. Často jsem musela čelit sexistickým poznámkám od některých členů HFPA, hraničícím se sexuálním obtěžováním," napsala v prohlášení.

Prestižní filmová ocenění Zlatý glóbus uděluje HRPA od roku 1944. Stalo se tak na podnět britského novináře z Daily Mail, který společně se sedmi dalšími kritiky v říjnu 1943 založil organizaci sdružující novináře ze zahraničí působící v Hollywoodu v oblasti filmu. V České republice a na Slovensku je možné již několik let sledovat Zlaté glóby prostřednictvím kanálu HBO.

Přečteno: 1052x
 

Kam dál:

Štítky:  

Film, Diskriminace, Kultura, Ocenění, bojkot, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo