romea - logo
24. září 2021 (pátek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tři roky si má odpykat polský extremista za útok na Ukrajině

24.3.2020 14:26
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud v Krakově poslal na tři roky za mříže Poláka, obviněného ze zorganizování předloňského pokusu vypálit maďarské kulturní středisko v Užhorodu na západě Ukrajiny. Odsouzený před soudem tvrdil, že postupoval na zakázku od německého objednavatele, který si přál, aby útok byl připsán ukrajinským nacionalistům, napsala agentura AFP. Dva spolupachatelé dostali nižší tresty.

Mladý Polák z prorusky orientované krajní pravice, v médiích uvedený pouze jako Michal P., tvrdil, že útok proti zařízení maďarské menšiny financoval Manuel Ochsenreiter, šéfredaktor měsíčníku německé krajní pravice Zuerst! a spolupracovník poslance nejsilnější německé opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD) Markuse Frohnmaiera.

Oba Němci v médiích popřeli, že by do případu byli jakkoli zapleteni.

Útočník namaloval na zeď svastiku a číslovku 88, což je považováno za nacistická šifra pro pozdrav Heil Hitler. Prokuratura označila událost za teroristický čin.

Michal P. si na vlastní útok najal dva podobně smýšlející společníky: jeden hodil na budovu zápalnou láhev a druhý akci natáčel. Vypálit středisko se jim ale nepodařilo.

Jednoho ze spolupachatelů soud potrestal ročním vězení, druhému - který spolupracoval s vyšetřovateli - uložil dohled na dva roky a obecně prospěšné práce.

Útok se odehrál na pozadí stoupajícího napětí mezi ukrajinskými úřady a maďarskou menšinou v Zakarpatské oblasti na západě Ukrajiny, jakož i mezi Kyjevem a Budapešti.

"Obžalovaní žhářským pokusem usilovali o prohloubení konfliktu mezi Ukrajinci a maďarskou menšinou. Snažili se Ukrajince ukázat jako utlačovatele maďarské menšiny a Ukrajinu jako stát neschopný zajistit menšině ochranu," uvedl prokurátor Mariusz Sadlo. "Tento útok zapadal do počínání Ruska proti Ukrajině. Cílem bylo vnitřně oslabit Ukrajinu, destabilizovat situaci. To nebylo jednání v zájmu Polska, zločinu to přidalo teroristický charakter," dodal podle listu Gazeta Wyborcza.

Přečteno: 513x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Polsko, UkrajinaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo