romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tři roky si má odpykat polský extremista za útok na Ukrajině

24.3.2020 14:26
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud v Krakově poslal na tři roky za mříže Poláka, obviněného ze zorganizování předloňského pokusu vypálit maďarské kulturní středisko v Užhorodu na západě Ukrajiny. Odsouzený před soudem tvrdil, že postupoval na zakázku od německého objednavatele, který si přál, aby útok byl připsán ukrajinským nacionalistům, napsala agentura AFP. Dva spolupachatelé dostali nižší tresty.

Mladý Polák z prorusky orientované krajní pravice, v médiích uvedený pouze jako Michal P., tvrdil, že útok proti zařízení maďarské menšiny financoval Manuel Ochsenreiter, šéfredaktor měsíčníku německé krajní pravice Zuerst! a spolupracovník poslance nejsilnější německé opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD) Markuse Frohnmaiera.

Oba Němci v médiích popřeli, že by do případu byli jakkoli zapleteni.

Útočník namaloval na zeď svastiku a číslovku 88, což je považováno za nacistická šifra pro pozdrav Heil Hitler. Prokuratura označila událost za teroristický čin.

Michal P. si na vlastní útok najal dva podobně smýšlející společníky: jeden hodil na budovu zápalnou láhev a druhý akci natáčel. Vypálit středisko se jim ale nepodařilo.

Jednoho ze spolupachatelů soud potrestal ročním vězení, druhému - který spolupracoval s vyšetřovateli - uložil dohled na dva roky a obecně prospěšné práce.

Útok se odehrál na pozadí stoupajícího napětí mezi ukrajinskými úřady a maďarskou menšinou v Zakarpatské oblasti na západě Ukrajiny, jakož i mezi Kyjevem a Budapešti.

"Obžalovaní žhářským pokusem usilovali o prohloubení konfliktu mezi Ukrajinci a maďarskou menšinou. Snažili se Ukrajince ukázat jako utlačovatele maďarské menšiny a Ukrajinu jako stát neschopný zajistit menšině ochranu," uvedl prokurátor Mariusz Sadlo. "Tento útok zapadal do počínání Ruska proti Ukrajině. Cílem bylo vnitřně oslabit Ukrajinu, destabilizovat situaci. To nebylo jednání v zájmu Polska, zločinu to přidalo teroristický charakter," dodal podle listu Gazeta Wyborcza.

Přečteno: 474x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Polsko, UkrajinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo