romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tři roky si má odpykat polský extremista za útok na Ukrajině

24.3.2020 14:26
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com
Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud v Krakově poslal na tři roky za mříže Poláka, obviněného ze zorganizování předloňského pokusu vypálit maďarské kulturní středisko v Užhorodu na západě Ukrajiny. Odsouzený před soudem tvrdil, že postupoval na zakázku od německého objednavatele, který si přál, aby útok byl připsán ukrajinským nacionalistům, napsala agentura AFP. Dva spolupachatelé dostali nižší tresty.

Mladý Polák z prorusky orientované krajní pravice, v médiích uvedený pouze jako Michal P., tvrdil, že útok proti zařízení maďarské menšiny financoval Manuel Ochsenreiter, šéfredaktor měsíčníku německé krajní pravice Zuerst! a spolupracovník poslance nejsilnější německé opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD) Markuse Frohnmaiera.

Oba Němci v médiích popřeli, že by do případu byli jakkoli zapleteni.

Útočník namaloval na zeď svastiku a číslovku 88, což je považováno za nacistická šifra pro pozdrav Heil Hitler. Prokuratura označila událost za teroristický čin.

Michal P. si na vlastní útok najal dva podobně smýšlející společníky: jeden hodil na budovu zápalnou láhev a druhý akci natáčel. Vypálit středisko se jim ale nepodařilo.

Jednoho ze spolupachatelů soud potrestal ročním vězení, druhému - který spolupracoval s vyšetřovateli - uložil dohled na dva roky a obecně prospěšné práce.

Útok se odehrál na pozadí stoupajícího napětí mezi ukrajinskými úřady a maďarskou menšinou v Zakarpatské oblasti na západě Ukrajiny, jakož i mezi Kyjevem a Budapešti.

"Obžalovaní žhářským pokusem usilovali o prohloubení konfliktu mezi Ukrajinci a maďarskou menšinou. Snažili se Ukrajince ukázat jako utlačovatele maďarské menšiny a Ukrajinu jako stát neschopný zajistit menšině ochranu," uvedl prokurátor Mariusz Sadlo. "Tento útok zapadal do počínání Ruska proti Ukrajině. Cílem bylo vnitřně oslabit Ukrajinu, destabilizovat situaci. To nebylo jednání v zájmu Polska, zločinu to přidalo teroristický charakter," dodal podle listu Gazeta Wyborcza.

Přečteno: 433x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Polsko, UkrajinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo