romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Trump hájil své výroky, že USA je třeba uzavřít muslimům, nadále je jasným favoritem republikánů pro volbu prezidenta

16.12.2015 10:01
Donald Trump (FOTO: Gage Skidmore, Wikimedia Commons)
Donald Trump (FOTO: Gage Skidmore, Wikimedia Commons)

V debatě republikánských kandidátů na prezidenta USA musel Donald Trump bránit své kontroverzní výroky o muslimech a plány na boj s terorismem, a dostal se proto pod ostrou palbu kritiky od svých rivalů. Jeb Bush nazval Trumpa neseriózním a chaotickým kandidátem. Vášnivá debata se strhla i kolem otázky, jak postupovat proti radikálnímu hnutí Islámský stát. Republikánští kandidáti se před televizními kamerami utkali v letošní poslední, páté debatě.

Trump, který je zatím podle průzkumů neotřesitelným favoritem na nominaci pro souboj o Bílý dům, byl zpočátku zřetelně v defenzivě. Moderátoři jej totiž konfrontovali s jeho výroky o uzavření USA pro muslimy a Trump bez dalších argumentů tvrdil, že nejde o diskriminaci muslimů, ale o otázku bezpečnosti.

Trump minulý týden v reakci na masakr v kalifornském San Bernardinu, kde pár inspirovaný radikálním islámem postřílel 14 lidí, vyzval při setkání s voliči k zákazu vpouštění všech muslimů včetně turistů na území USA. Mnozí američtí politici i osobnosti tento názor odsoudili.

Většina oslovených republikánských voličů uvedla, že je Trumpovy výroky nepohoršují, neboť říká, co si ostatní lidé myslí, zároveň se ale obává, že podobné komentáře mohou jeho šanci na prezidentské křeslo ohrozit. Jako urážlivá vnímá Trumpova slova 29 procent oslovených republikánských voličů, naopak 64 procent má opačný názor. Z řad demokratů pobouřil Trump 72 procent voličů.

Podle poslední sondáže Reuters/Ipsos má Trump podporu 33 procent oslovených republikánských voličů. Na druhém místě je Cruz s 15 procenty, který tak předstihl neurochirurga Carsona s 12 procenty. Deset procent voličů by podpořilo Rubia a devět procent Bushe.

Přečteno: 571x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Islám, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo