romea - logo
24. února 2020 (pondělí)
svátek má Matěj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Trump hájil své výroky, že USA je třeba uzavřít muslimům, nadále je jasným favoritem republikánů pro volbu prezidenta

16.12.2015 10:01
Donald Trump (FOTO: Gage Skidmore, Wikimedia Commons)
Donald Trump (FOTO: Gage Skidmore, Wikimedia Commons)

V debatě republikánských kandidátů na prezidenta USA musel Donald Trump bránit své kontroverzní výroky o muslimech a plány na boj s terorismem, a dostal se proto pod ostrou palbu kritiky od svých rivalů. Jeb Bush nazval Trumpa neseriózním a chaotickým kandidátem. Vášnivá debata se strhla i kolem otázky, jak postupovat proti radikálnímu hnutí Islámský stát. Republikánští kandidáti se před televizními kamerami utkali v letošní poslední, páté debatě.

Trump, který je zatím podle průzkumů neotřesitelným favoritem na nominaci pro souboj o Bílý dům, byl zpočátku zřetelně v defenzivě. Moderátoři jej totiž konfrontovali s jeho výroky o uzavření USA pro muslimy a Trump bez dalších argumentů tvrdil, že nejde o diskriminaci muslimů, ale o otázku bezpečnosti.

Trump minulý týden v reakci na masakr v kalifornském San Bernardinu, kde pár inspirovaný radikálním islámem postřílel 14 lidí, vyzval při setkání s voliči k zákazu vpouštění všech muslimů včetně turistů na území USA. Mnozí američtí politici i osobnosti tento názor odsoudili.

Většina oslovených republikánských voličů uvedla, že je Trumpovy výroky nepohoršují, neboť říká, co si ostatní lidé myslí, zároveň se ale obává, že podobné komentáře mohou jeho šanci na prezidentské křeslo ohrozit. Jako urážlivá vnímá Trumpova slova 29 procent oslovených republikánských voličů, naopak 64 procent má opačný názor. Z řad demokratů pobouřil Trump 72 procent voličů.

Podle poslední sondáže Reuters/Ipsos má Trump podporu 33 procent oslovených republikánských voličů. Na druhém místě je Cruz s 15 procenty, který tak předstihl neurochirurga Carsona s 12 procenty. Deset procent voličů by podpořilo Rubia a devět procent Bushe.

Přečteno: 578x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Islám, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo