Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Trump se nedokáže rozhodnout o Charlottesville. Po odsudku rasismu mluví znovu o levicovém terorismu

16. srpna 2017
Čtení na 3 minuty

Americký prezident Donald Trump znovu reagoval na sobotní tragédii ve městě Charlottesville. Za násilí ve Virginii po sobotním protestu bělošských rasistů a neonacistů podle něj mohou jak levicové, tak pravicové skupiny. Kvůli jeho vyjádření teď jeho poradní sbor opouštějí další členové.

Po trojici podnikatelů oznámili odchod také prezident největší federace odborových svazů ve Spojených státech AFL-CIO Richard Trumka a jeho zástupkyně Thea Leeová. Podle Trumka prezident toleruje rasismus a domácí terorismus, napsala agentura Reuters. Už předtím oznámili odchod z poradního sboru generální ředitelé technologické společnosti Intel Brian Krzanich, oděvní značky Under Armour Kevin Plank a šéf farmaceutického gigantu Merck Kenneth Frazier.

Trumpův poradní sbor v souvislosti s kontroverzními prezidentovými činy či prohlášeními zaznamenal odchody členů již dříve. Například šéf společnosti Tesla Elon Musk či ředitel společnosti Walt Disney Bob Igero nedávno odešli kvůli odstoupení USA z předloni uzavřené pařížské dohody o klimatu.

Dobří neonacisté

Podle Trumpa nesou vinu za víkendové násilnosti obě strany, v obou táborech jsou ale přitom podle něj „dobří i špatní lidé“. Trump to prohlásil před novináři v New Yorku. Podle agentury AP se tak vrátil ke svému prvnímu komentáři událostí, za který byl mnohými kritizován.

V první reakci na násilnosti ve virginském Charlottesville hovořil Trump o odpovědnosti “mnoha stran”, po silném tlaku médií a politiků ale v pondělí výslovně kritizoval rasisty a neonacisty. Mimo jiné řekl, že levicoví demonstranti “násilně napadli druhou skupinu”.

Už o víkendu byl prezident kritizován za pozdní reakci. “Prohlášení, které jsem udělal v sobotu, první prohlášení, bylo dobré, ale komentáře se nedělají, dokud neznáte fakta,” hájil se dnes Trump a prohlásil dále, že za jeho vlády se rasová situace v zemi zlepšila.

Podle agentury Reuters se americký prezident také zeptal novinářů, zda by se měla odstranit i socha George Washingtona, protože měl doma otroky. Generál Lee velel ve válce Severu proti Jihu armádě Konfederace, která zastávala zachování otroctví.

Zklamání extrémní pravice vystřídala pochvala

Trumpovo pondělní prohlášení kritizující rasisty a neonacisty se nelíbilo členům amerických ultrapravicových skupin. Hlavní americký hlasatel nadřazenosti bílé rasy Richard Spencer ho označil za “nudný nesmysl”.

Spencer, který je tvůrcem termínu “alternativní pravice” označujícího neonacisty, rasisty a členy Ku Klux Klanu, se sám nepokojů v Charlottesvillu zúčastnil. Odpovědnost za následky, mezi nimiž je i smrt mladé protirasistické demonstrantky, podle něj nese místní radnice a policie, které nedokázaly zjednat pořádek.

Neonacistický web nazvaný Occidental Dissent doprovodil Trumpovo prohlášení komentářem, že “prezident bělochy opustil”. Alternativní pravice ho prý už nemůže podporovat. “To, čeho se Donald Trump dopustil, je neodpustitelná zrada jeho stoupenců,” uvedl web.

Zklamaně reagoval také bývalý vůdce Ku Klux Klanu David Duke, ačkoli relativně nejmírněji ze všech zmíněných. “Prezidente Trumpe, nemyslete si proboha, že takové věci musíte říkat. Neprospívá vám to,” prohlásil. “Problém je v tom, že jste v obklíčení. Znáte ty lidi. Baží po vašem skalpu, chtějí vás ukřižovat,” řekl Duke, který se do akce v Charlottesvillu rovněž osobně zapojil.

Po včerejším prezidentském vyjádření však neskrýval obnovenou důvěru. “Děkuji Vám, pane, prezidente, za upřímnost a odvahu říci pravdu o Charlottesville a odsoudit levicové teroristy z BLM/Antifa,” uvedl na svém Twitteru.

Virginská tragédie

Univerzitní město Charlottesville se v sobotu stalo dějištěm nejsilnějších rasistických projevů v USA za dlouhou dobu. Stovky bělošských rasistů a neonacistů protestovaly proti plánům na odstranění sochy generála Roberta Leea z místního parku.

V ulicích se pak střetli s táborem místních, kritizujících neonacismus a rasismus. Jeden z bělošských radikálů se pak rozjel autem proti skupině protestujících a zabil přitom dvaatřicetiletou ženu a 19 lidí zranil.

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon