romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ukrajina: Vzedmutí národní hrdosti se obrací proti místním Romům

Kyjev, 27.3.2014 14:50, (ROMEA)
Romky z Ukrajiny (FOTO: Youtube.com)
Romky z Ukrajiny (FOTO: Youtube.com)

Nejdříve prožívali euforii, stejně jako velká většina Ukrajinců. Věřili, že po svržení Janukovičova tunelářského režimu nastanou lepší časy. Teď ale přišlo vystřízlivění. Vzedmutí národní hrdosti Ukrajinců se obrací proti místním Romům ve formě šikany, diskriminace a násilných akcí ze strany policie a jejich národně uvědomělých pomocníků. O incidentech na osobní stránce sociálních sítí informuje užhorodský romský aktivista a novinář lokální televize Miroslav Horvát.

Na koncert romské zpěvačky Notar Mary nebyli vpouštěni Romové

K zatím poslední z řady provokací proti Romům došlo před deseti dny, 15.března ve vesnici Velika Dobroň v okrese Užhorod. V místním vesnickém kulturním klubu Sting se konal koncert populární romské zpěvačky Notar Mary. Na koncert se chystali Romové z širokého okolí, kteří si kvůli tomu rezervovali několik autobusů. Jenomže když přijeli na místo, čekalo je nepříjemné překvapení.

Při vstupu do klubu stálo několik urostlých mladíků, kteří praktikovali svérázný druh rasistického face-control. Dovnitř vpouštěli jen etnické Ukrajince. „Romy dovnitř nepouštíme,“ znělo jejich rázné vysvětlení.

Místní romští aktivisté označili událost za jasné porušení základních lidských práv a projev etnické nesnášenlivosti. Těch v poslední době v souvislosti s výrazným posílením národního sebevědomí Ukrajinců přibývá.

„Diskriminace Romů se musí zastavit, dříve než bude pozdě. Přece nemůžeme dopustit, aby nás odmítli pustit na koncert – a ještě k tomu romské zpěvačky - jenom kvůli barvě naší pleti,“ říká svědkyně události na přiloženém videu. „Nenávist vůči Romům vzrůstá. Ať děláme cokoli, ať přijdeme kamkoliv, jsme pro ně jenom špinaví Cikáni. V Čopu, kde bydlím, už to došlo tak daleko, že Romy neberou ani do mikrobusů MHD, které tam jezdí. Křičí na nás, že máme smůlu, že berou jenom bílé," uvádí aktivistka.

VIDEO

Útok policistů na romskou osadu

K dalšímu incidentu s rasistickým podtextem došlo 6. března v romské osadě na předměstí Užhorodu. V šest hodin ráno přijela do osady tři auta okresní policie. Z nich vyskákali milicionáři a začali se dobívat do domů, kde všichni ještě spali. Povyráželi dveře a rozespalým dětem uvnitř nastříkali do očí slzný plyn. V jednom domě spalo šest malých dětí, ve druhém sedm. Záminkou k útoku na osadu a vniknutí do příbytků bylo údajné pátrání po Romovi, který ve vedlejší vesnici ukradl seno.

„Chovali se jako nějací banditi, a ne jako policajti. Strkali do mě, že jsem málem zkolabovala. Nevěděla jsem, co mám dělat. Děti se strašně bály a křičeli, a tak jim začali stříkat do očí slzný plyn. Malým dětem!“ říká jedna ze svědkyní konfliktu. „Řekla jsem, ať ukážou, že jsou od policie a mají povolení vtrhnout k nám domů, ale vůbec se se mnou nebavili. Ještě mi začali vyhrožovat. Jediného muže, kterého našli, začali bít a pak ho naložili do auta. Ani nám neřekli, co udělal, nebo kam ho vezou,“ říká žena na videu s malým kojencem v náručí.

VIDEO

Napětí na Ukrajině se prudce vyostřilo po zveřejnění zprávy o zabití šéfa ozbrojenců z Pravého sektoru na západní Ukrajině, nacionalisty a radikála O. Muzyčka, známého pod přezdívkou Saška Bělyj. Toho zastřelila speciální jednotka ukrajinského ministerstva vnitra Sokol při speciální akci proti nacionalistickým radikálům, kteří odmítli výzvu k odevzdání zbraní. Z celého území Ukrajiny přicházejí zprávy o řádění skupin ultrapravicových nacionalistů, kteří se v rámci revoluční euforie ozbrojili, když vykradli policejní stanice a kasárna. Jejich nacistická a rasistická hesla a symboly se nová kyjevská vláda dlouho snažila zamlčovat a zlehčovat, v posledních dnech se jí však situace vymkla z rukou. Kromě ukrajinských Romů se obavy z dalšího vývoje událostí dotýkají také dalších menšin, mezi nimi i volyňských Čechů.

Miroslav Horvát na Majdanu

Přečteno: 8749x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Extremismus, Nacionalismus, Romové, Pravý sektor, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo