romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ukrajina: Vzedmutí národní hrdosti se obrací proti místním Romům

Kyjev, 27.3.2014 14:50, (ROMEA)
Romky z Ukrajiny (FOTO: Youtube.com)
Romky z Ukrajiny (FOTO: Youtube.com)

Nejdříve prožívali euforii, stejně jako velká většina Ukrajinců. Věřili, že po svržení Janukovičova tunelářského režimu nastanou lepší časy. Teď ale přišlo vystřízlivění. Vzedmutí národní hrdosti Ukrajinců se obrací proti místním Romům ve formě šikany, diskriminace a násilných akcí ze strany policie a jejich národně uvědomělých pomocníků. O incidentech na osobní stránce sociálních sítí informuje užhorodský romský aktivista a novinář lokální televize Miroslav Horvát.

Na koncert romské zpěvačky Notar Mary nebyli vpouštěni Romové

K zatím poslední z řady provokací proti Romům došlo před deseti dny, 15.března ve vesnici Velika Dobroň v okrese Užhorod. V místním vesnickém kulturním klubu Sting se konal koncert populární romské zpěvačky Notar Mary. Na koncert se chystali Romové z širokého okolí, kteří si kvůli tomu rezervovali několik autobusů. Jenomže když přijeli na místo, čekalo je nepříjemné překvapení.

Při vstupu do klubu stálo několik urostlých mladíků, kteří praktikovali svérázný druh rasistického face-control. Dovnitř vpouštěli jen etnické Ukrajince. „Romy dovnitř nepouštíme,“ znělo jejich rázné vysvětlení.

Místní romští aktivisté označili událost za jasné porušení základních lidských práv a projev etnické nesnášenlivosti. Těch v poslední době v souvislosti s výrazným posílením národního sebevědomí Ukrajinců přibývá.

„Diskriminace Romů se musí zastavit, dříve než bude pozdě. Přece nemůžeme dopustit, aby nás odmítli pustit na koncert – a ještě k tomu romské zpěvačky - jenom kvůli barvě naší pleti,“ říká svědkyně události na přiloženém videu. „Nenávist vůči Romům vzrůstá. Ať děláme cokoli, ať přijdeme kamkoliv, jsme pro ně jenom špinaví Cikáni. V Čopu, kde bydlím, už to došlo tak daleko, že Romy neberou ani do mikrobusů MHD, které tam jezdí. Křičí na nás, že máme smůlu, že berou jenom bílé," uvádí aktivistka.

VIDEO

Útok policistů na romskou osadu

K dalšímu incidentu s rasistickým podtextem došlo 6. března v romské osadě na předměstí Užhorodu. V šest hodin ráno přijela do osady tři auta okresní policie. Z nich vyskákali milicionáři a začali se dobívat do domů, kde všichni ještě spali. Povyráželi dveře a rozespalým dětem uvnitř nastříkali do očí slzný plyn. V jednom domě spalo šest malých dětí, ve druhém sedm. Záminkou k útoku na osadu a vniknutí do příbytků bylo údajné pátrání po Romovi, který ve vedlejší vesnici ukradl seno.

„Chovali se jako nějací banditi, a ne jako policajti. Strkali do mě, že jsem málem zkolabovala. Nevěděla jsem, co mám dělat. Děti se strašně bály a křičeli, a tak jim začali stříkat do očí slzný plyn. Malým dětem!“ říká jedna ze svědkyní konfliktu. „Řekla jsem, ať ukážou, že jsou od policie a mají povolení vtrhnout k nám domů, ale vůbec se se mnou nebavili. Ještě mi začali vyhrožovat. Jediného muže, kterého našli, začali bít a pak ho naložili do auta. Ani nám neřekli, co udělal, nebo kam ho vezou,“ říká žena na videu s malým kojencem v náručí.

VIDEO

Napětí na Ukrajině se prudce vyostřilo po zveřejnění zprávy o zabití šéfa ozbrojenců z Pravého sektoru na západní Ukrajině, nacionalisty a radikála O. Muzyčka, známého pod přezdívkou Saška Bělyj. Toho zastřelila speciální jednotka ukrajinského ministerstva vnitra Sokol při speciální akci proti nacionalistickým radikálům, kteří odmítli výzvu k odevzdání zbraní. Z celého území Ukrajiny přicházejí zprávy o řádění skupin ultrapravicových nacionalistů, kteří se v rámci revoluční euforie ozbrojili, když vykradli policejní stanice a kasárna. Jejich nacistická a rasistická hesla a symboly se nová kyjevská vláda dlouho snažila zamlčovat a zlehčovat, v posledních dnech se jí však situace vymkla z rukou. Kromě ukrajinských Romů se obavy z dalšího vývoje událostí dotýkají také dalších menšin, mezi nimi i volyňských Čechů.

Miroslav Horvát na Majdanu

Přečteno: 8923x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Extremismus, Nacionalismus, Romové, Pravý sektor, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo