romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ukrajina: Vzedmutí národní hrdosti se obrací proti místním Romům

Kyjev, 27.3.2014 14:50, (ROMEA)
Romky z Ukrajiny (FOTO: Youtube.com)
Romky z Ukrajiny (FOTO: Youtube.com)

Nejdříve prožívali euforii, stejně jako velká většina Ukrajinců. Věřili, že po svržení Janukovičova tunelářského režimu nastanou lepší časy. Teď ale přišlo vystřízlivění. Vzedmutí národní hrdosti Ukrajinců se obrací proti místním Romům ve formě šikany, diskriminace a násilných akcí ze strany policie a jejich národně uvědomělých pomocníků. O incidentech na osobní stránce sociálních sítí informuje užhorodský romský aktivista a novinář lokální televize Miroslav Horvát.

Na koncert romské zpěvačky Notar Mary nebyli vpouštěni Romové

K zatím poslední z řady provokací proti Romům došlo před deseti dny, 15.března ve vesnici Velika Dobroň v okrese Užhorod. V místním vesnickém kulturním klubu Sting se konal koncert populární romské zpěvačky Notar Mary. Na koncert se chystali Romové z širokého okolí, kteří si kvůli tomu rezervovali několik autobusů. Jenomže když přijeli na místo, čekalo je nepříjemné překvapení.

Při vstupu do klubu stálo několik urostlých mladíků, kteří praktikovali svérázný druh rasistického face-control. Dovnitř vpouštěli jen etnické Ukrajince. „Romy dovnitř nepouštíme,“ znělo jejich rázné vysvětlení.

Místní romští aktivisté označili událost za jasné porušení základních lidských práv a projev etnické nesnášenlivosti. Těch v poslední době v souvislosti s výrazným posílením národního sebevědomí Ukrajinců přibývá.

„Diskriminace Romů se musí zastavit, dříve než bude pozdě. Přece nemůžeme dopustit, aby nás odmítli pustit na koncert – a ještě k tomu romské zpěvačky - jenom kvůli barvě naší pleti,“ říká svědkyně události na přiloženém videu. „Nenávist vůči Romům vzrůstá. Ať děláme cokoli, ať přijdeme kamkoliv, jsme pro ně jenom špinaví Cikáni. V Čopu, kde bydlím, už to došlo tak daleko, že Romy neberou ani do mikrobusů MHD, které tam jezdí. Křičí na nás, že máme smůlu, že berou jenom bílé," uvádí aktivistka.

VIDEO

Útok policistů na romskou osadu

K dalšímu incidentu s rasistickým podtextem došlo 6. března v romské osadě na předměstí Užhorodu. V šest hodin ráno přijela do osady tři auta okresní policie. Z nich vyskákali milicionáři a začali se dobívat do domů, kde všichni ještě spali. Povyráželi dveře a rozespalým dětem uvnitř nastříkali do očí slzný plyn. V jednom domě spalo šest malých dětí, ve druhém sedm. Záminkou k útoku na osadu a vniknutí do příbytků bylo údajné pátrání po Romovi, který ve vedlejší vesnici ukradl seno.

„Chovali se jako nějací banditi, a ne jako policajti. Strkali do mě, že jsem málem zkolabovala. Nevěděla jsem, co mám dělat. Děti se strašně bály a křičeli, a tak jim začali stříkat do očí slzný plyn. Malým dětem!“ říká jedna ze svědkyní konfliktu. „Řekla jsem, ať ukážou, že jsou od policie a mají povolení vtrhnout k nám domů, ale vůbec se se mnou nebavili. Ještě mi začali vyhrožovat. Jediného muže, kterého našli, začali bít a pak ho naložili do auta. Ani nám neřekli, co udělal, nebo kam ho vezou,“ říká žena na videu s malým kojencem v náručí.

VIDEO

Napětí na Ukrajině se prudce vyostřilo po zveřejnění zprávy o zabití šéfa ozbrojenců z Pravého sektoru na západní Ukrajině, nacionalisty a radikála O. Muzyčka, známého pod přezdívkou Saška Bělyj. Toho zastřelila speciální jednotka ukrajinského ministerstva vnitra Sokol při speciální akci proti nacionalistickým radikálům, kteří odmítli výzvu k odevzdání zbraní. Z celého území Ukrajiny přicházejí zprávy o řádění skupin ultrapravicových nacionalistů, kteří se v rámci revoluční euforie ozbrojili, když vykradli policejní stanice a kasárna. Jejich nacistická a rasistická hesla a symboly se nová kyjevská vláda dlouho snažila zamlčovat a zlehčovat, v posledních dnech se jí však situace vymkla z rukou. Kromě ukrajinských Romů se obavy z dalšího vývoje událostí dotýkají také dalších menšin, mezi nimi i volyňských Čechů.

Miroslav Horvát na Majdanu

Přečteno: 8741x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ukrajina, Extremismus, Nacionalismus, Romové, Pravý sektor, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo