romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Umělá inteligence Microsoftu se od lidí naučila rasismus

30.3.2016 13:18
Účet umělé inteligence Microsoft Tay na Twitteru, Zdroj: Twitter
Účet umělé inteligence Microsoft Tay na Twitteru, Zdroj: Twitter

Společnost Microsoft vytvořila chatovacího robota. Na internetu však strávil pouhých pár hodin. Experiment totiž skončil kvůli jeho nevhodným poznámkám. Robot Baracka Obamu přirovnal k opici nebo chválil Adolfa Hitlera. Nakonec ho museli vypnout.

Minulý týden ve středu vypustil Microsoft na sociální síť Twitter chatovacího robota Tay s dívčí identitou. Tay měla vyprávět vtipy, hrát hry, komentovat fotografie a hlavně odpovídat na různé otázky.

Cílem experimentu bylo napodobení komunikace typickou mezi teenagery. Robot se reprezentoval na základě informací z vlastní databáze a zároveň se měl učit od svých „přátel“ na sociální síti. A zde umělá inteligence narazila.

Naučila se od lidí během vzájemné komunikace používat rasové urážky, volat po genocidě, popírat holokaust nebo chválit Hitlera. Mezi nejvíce kontroverzní výroky patří ten k událostem z 11. září 2001:

"9/11 udělal Bush a Hitler by odvedl lepší práci než ta opice, kterou máme nyní. Donald Trump je jedinou nadějí, kterou máme."

Nic z toho však nemá být produktem Microsoftu, robot Tay má být obsahově neutrální. Následující den ve čtvrtek ráno byla historie těchto tweetů smazána. Podívat se na některé ale můžete na webové stránce Socialhax.

Za vším vidí Microsoft zúčastněné teenagery, kteří využili slabiny robota v jeho softwaru. Měli mu podsouvat názory a zásobovat nevhodnými texty. Firma vydala oficiální vyjádření, kde mimo jiné zmiňuje toto:

"Chatovací robot Tay s umělou inteligencí (AI) je projekt učícího se stroje konstruovaný k družení s lidmi. Je to zrovna tak sociální a kulturní experiment jako technický. Bohužel během první 24 hodin provozu on-line jsme si uvědomili, že dochází ke koordinované snaze některých uživatelů o zneužívání dovedností Tay při komentování tak, aby odpovídala nepatřičnými způsoby. V důsledku toho jsme Tay odstavili a děláme na ní úpravy." 

Systém Tay se zaměřil na uživatele ze Spojených států a to ve věku 18 - 24 let. Microsoft už v roce 2014 představil podobného chatbota, čínský experiment Xiaoice však tehdy dopadl o něco lépe.

Přečteno: 1042x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Microsoft, Rasismus, Xenofobie, nekorektnost, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo