romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Unie Romů na Slovensku: Případ zbitých dětí policistou musí prověřit nezávislá komise. Inspekce ministerstva vnitra může být zaujatá

29.4.2020 14:07
V romské osadě Krompachy, která je nyní kvůli onemocnění COVID-19 v karanténě, měl policista v pondělí 27. 4. 2020 obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. (FOTO: Press TV, Facebook, koláž: Romea.cz)
V romské osadě Krompachy, která je nyní kvůli onemocnění COVID-19 v karanténě, měl policista v pondělí 27. 4. 2020 obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. (FOTO: Press TV, Facebook, koláž: Romea.cz)

K případu v Krompachách, kde měl policista zbít malé děti z romské osady obuškem a vyhrožovat jim zastřelením, se nyní vyjádřila také Unie Romů na Slovensku. Žádají prošetření incidentu nezávislou komisí, protože se obávají zaujatosti ze strany Inspekce ministerstva vnitra. Ministerstvo vnitra pro slovenskou tiskovou agenturu TASR uvedlo, že nadřízení policisty krátce po zákroku věc prověřili a v případě již koná právě inspekce.

Za nepřiměřený a neadekvátní považuje policejní zásah proti dětem také například zplnomocněnkyně vlády SR pro romské komunity Andrea Bučková či europoslanec a člen slovenského krizového štábu vytvořeného v souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 Peter Pollák.

"Útok na děti je nepřípustný. Včera jsem podal podnět na Inspekci ministerstva vnitra, aby prověřili surovou bitku policistů, kteří bili bezbranné děti v karantenizovaných Krompachoch. Je absurdní, aby kdokoliv v uniformě vztáhl ruku na děti. Není to profesionální a navíc je to protizákonné," uvedl ve stanovisku romský europoslanec Peter Pollák.

Slovenské národní středisko pro lidská práva (SNSĽP) vyzvalo policejního prezidenta Milana Lučanského, aby případ prověřil.

Děti se měly nacházet v karanténní oblasti. Policista měl provádět obhlídku osady spolu s příslušníky armády. Když policista uviděl děti, že jsou vzdáleny od svých domovů, měl je napadnout. Také jim měl vyhrožovat služební zbraní a zbít je obuškem, popisuje případ Unie Romů na Slovensku.

"Žádáme, aby byl tento incident vyšetřen nezávislou komisí, protože už nemáme důvěru v nestrannost ze strany inspekce ministerstva vnitra. Vícekrát a opakovaně se stalo, že obdobné zásahy skončily po vyšetření inspekcí obviněním samotných poškozených a zásah policie byl definován jako oprávněný," uvádí zástupci Unie Romů. V souvislosti s případem žádá i o setkání s premiérem Igorem Matovičem, ministrem vnitra Romanem Mikulcem (oba OĽaNO) a veřejnou ochránkyní práv Máriou Patakyovou.

Bučková vyzývá policisty, aby zodpovědně zvažovali použití svých oprávnění a donucovacích prostředků. "Osobně mi je líto, že přibývá počet sporných policejních zásahů vůči příslušníkům romských komunit. Věřím, že v Krompachách šlo o zkratové jednání policistů vůči romským dětem, protože takové zákroky nepřispívají ke zvýšení důvěry v policii," řekla zplnomocněnkyně Bučková.

Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity plánuje hledat co nejefektivnější způsoby pro spolupráci se zástupci policie, aby se předcházelo napjatým situacím a zvýšila se důvěra Romů k policii.

SNSĽP vyzývá Lučanského, aby prověřil skutečnosti ve věci zbití dětí a aby přijal opatření, pokud se postup policie v osadě potvrdí. "Ani současná situace a vyhlášený nouzový stav nedávají autoritám mandát na tak závažný zásah do lidských práv a důstojnosti občanů, jakým je nepřiměřené použití síly a násilí," podotkl Tomáš Földes, který je dočasně pověřen vedením střediska pro lidská práva. Dodává, že karanténní opatření v romských komunitách jsou nastaveny velmi křehce.

Rada vlády SR pro lidská práva, národnostní menšiny a rovnost pohlaví se znepokojením vnímá, že dochází k zásahům lidských práv mnoha lidí a skupin. Apeluje na vládu a ostatní orgány a instituce, aby důsledně během trvání mimořádné situace dodržovaly lidská práva a svobody.

Přečteno: 1301x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Děti, Násilí, Policie, Armáda, Útok, Útok na romské dětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo