romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Unie Romů na Slovensku: Případ zbitých dětí policistou musí prověřit nezávislá komise. Inspekce ministerstva vnitra může být zaujatá

29.4.2020 14:07
V romské osadě Krompachy, která je nyní kvůli onemocnění COVID-19 v karanténě, měl policista v pondělí 27. 4. 2020 obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. (FOTO: Press TV, Facebook, koláž: Romea.cz)
V romské osadě Krompachy, která je nyní kvůli onemocnění COVID-19 v karanténě, měl policista v pondělí 27. 4. 2020 obuškem zbít pět malých dětí. Podle výpovědi dětí jim měl dokonce vyhrožovat zastřelením. (FOTO: Press TV, Facebook, koláž: Romea.cz)

K případu v Krompachách, kde měl policista zbít malé děti z romské osady obuškem a vyhrožovat jim zastřelením, se nyní vyjádřila také Unie Romů na Slovensku. Žádají prošetření incidentu nezávislou komisí, protože se obávají zaujatosti ze strany Inspekce ministerstva vnitra. Ministerstvo vnitra pro slovenskou tiskovou agenturu TASR uvedlo, že nadřízení policisty krátce po zákroku věc prověřili a v případě již koná právě inspekce.

Za nepřiměřený a neadekvátní považuje policejní zásah proti dětem také například zplnomocněnkyně vlády SR pro romské komunity Andrea Bučková či europoslanec a člen slovenského krizového štábu vytvořeného v souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 Peter Pollák.

"Útok na děti je nepřípustný. Včera jsem podal podnět na Inspekci ministerstva vnitra, aby prověřili surovou bitku policistů, kteří bili bezbranné děti v karantenizovaných Krompachoch. Je absurdní, aby kdokoliv v uniformě vztáhl ruku na děti. Není to profesionální a navíc je to protizákonné," uvedl ve stanovisku romský europoslanec Peter Pollák.

Slovenské národní středisko pro lidská práva (SNSĽP) vyzvalo policejního prezidenta Milana Lučanského, aby případ prověřil.

Děti se měly nacházet v karanténní oblasti. Policista měl provádět obhlídku osady spolu s příslušníky armády. Když policista uviděl děti, že jsou vzdáleny od svých domovů, měl je napadnout. Také jim měl vyhrožovat služební zbraní a zbít je obuškem, popisuje případ Unie Romů na Slovensku.

"Žádáme, aby byl tento incident vyšetřen nezávislou komisí, protože už nemáme důvěru v nestrannost ze strany inspekce ministerstva vnitra. Vícekrát a opakovaně se stalo, že obdobné zásahy skončily po vyšetření inspekcí obviněním samotných poškozených a zásah policie byl definován jako oprávněný," uvádí zástupci Unie Romů. V souvislosti s případem žádá i o setkání s premiérem Igorem Matovičem, ministrem vnitra Romanem Mikulcem (oba OĽaNO) a veřejnou ochránkyní práv Máriou Patakyovou.

Bučková vyzývá policisty, aby zodpovědně zvažovali použití svých oprávnění a donucovacích prostředků. "Osobně mi je líto, že přibývá počet sporných policejních zásahů vůči příslušníkům romských komunit. Věřím, že v Krompachách šlo o zkratové jednání policistů vůči romským dětem, protože takové zákroky nepřispívají ke zvýšení důvěry v policii," řekla zplnomocněnkyně Bučková.

Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity plánuje hledat co nejefektivnější způsoby pro spolupráci se zástupci policie, aby se předcházelo napjatým situacím a zvýšila se důvěra Romů k policii.

SNSĽP vyzývá Lučanského, aby prověřil skutečnosti ve věci zbití dětí a aby přijal opatření, pokud se postup policie v osadě potvrdí. "Ani současná situace a vyhlášený nouzový stav nedávají autoritám mandát na tak závažný zásah do lidských práv a důstojnosti občanů, jakým je nepřiměřené použití síly a násilí," podotkl Tomáš Földes, který je dočasně pověřen vedením střediska pro lidská práva. Dodává, že karanténní opatření v romských komunitách jsou nastaveny velmi křehce.

Rada vlády SR pro lidská práva, národnostní menšiny a rovnost pohlaví se znepokojením vnímá, že dochází k zásahům lidských práv mnoha lidí a skupin. Apeluje na vládu a ostatní orgány a instituce, aby důsledně během trvání mimořádné situace dodržovaly lidská práva a svobody.

Přečteno: 1553x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Děti, Násilí, Policie, Armáda, Útok, Útok na romské dětiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo