romea - logo
20. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Uprchlíci dál umírají na moři. Nyní utonulo nejméně 45 lidí

21.8.2020 11:20
Ilustrační foto (FOTO: Wikipedia.org)
Ilustrační foto (FOTO: Wikipedia.org)

Po potopení člunu s migranty nedaleko libyjského pobřeží utonulo nejméně 45 lidí. Jde o nejtragičtější podobné neštěstí v letošním roce, uvedly ve společném prohlášení Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Plavidlu v pondělí nedaleko libyjského přístavu Zuára poblíž hranic s Tuniskem explodoval motor. Místním rybářům se podařilo zachránit 37 uprchlíků, kteří pocházeli většinou ze Senegalu, Mali, Čadu a Ghany. Zachránění pak představitelům IOM sdělili, že 45 dalších uprchlíků včetně pěti dětí se utopilo.

Libye je jednou z tranzitních zemí pro uprchlíky z afrických států mířící do Evropy. Už tak nelehkou situaci migrantů, jež často utíkají před válečnými konflikty a chudobou, v Libyi ztěžují nejen boje mezi dvěma kabinety usilujícími o moc, ale také pašeráci lidí a ozbrojené skupiny.

Většina migrantů se na sever přes Středozemní moře vydává v nevybavených a nebezpečných člunech. IOM v březnu oznámila, že odhadovaný počet obětí těchto riskantních cest od roku 2014 překonal "pochmurnou hranici" 20 000. Za letošní rok jich zemřelo nejméně 302. Libyjská pobřežní stráž od ledna na moři zadržela a zpátky na pevninu vrátila přes 7 000 migrantů.

Zastavit příliv migrantů pomáhá Libyi v posledních letech Evropská unie; podle kritiků tím však utečence nechává napospas ozbrojencům a přeplněným a hygienicky nevyhovujícím zadržovacím střediskům, kde často chybí voda i jídlo, píše agentura AP.

"Vyzýváme státy, aby na ty incidenty rychle reagovaly a systematicky lidem zachráněným na moři poskytovaly předvídatelný bezpečný přístav," uvedly UNHCR a IOM.

Přečteno: 1020x
 

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, smrt , Libye, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo