romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Úřad zmocněnce slovenské vlády pro romské komunity chce přejít pod premiéra. Zmocněnkyně chce i větší kompetence

11.11.2020 12:08
Zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková (FOTO: Repro video Facebook Andrey Bučkové)
Zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková (FOTO: Repro video Facebook Andrey Bučkové)

Úřad zmocněnce slovenské vlády pro romské komunity si chce vzít pod svá křídla premiér Igor Matovič. Důvodem má být posílení úřadu a jeho kompetencí. Píše o tom server Gipsy Television.

Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity vznikl v roce 2001. V té době spadal po Úřad vlády SR. O jedenáct let později ho kompetence přesunuly pod resort vnitra, kde je dosud. "Pozice pana ministra není identická s tou předchozí. Mám za to, že není opodstatněné, aby úřad setrval ve struktuře ministerstva vnitra," řekla pro Gipsy Television Andrea Bučková, zmocněnkyně vlády SR pro romské komunity.

Za pravdu jí dává i David Korčkovský, pracovník ETP Slovensko. "Nemyslím si, že je dobré, aby úřad, který zastupuje Romy byl pod silovým resortem, protože i samotní Romové to vnímají velmi negativně." Bučková zároveň dodává, že to není jen o symbolice, ale podle ní jde i o další souvislosti. "Nelze je nyní upřesnit, protože jsme jen ve fázi přípravy," řekla zmocněnkyně.

Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity je pouze poradní orgán vlády. Co se týče fungování úřadu či čerpání eurofondů, bez vědomí a souhlasu ministerstva vnitra prakticky nic nemůže udělat. "Vláda prostřednictvím reformy avizovala svou vizi, jaký má plán s naším úřadem. Pokud se to přiblíží i naší vizi, pro mě to bude velmi důležitý a zásadní krok ve smyslu posílení kompetencí samotného úřadu, " vysvětlila Bučková.

Na postu zmocněnce vlády pro romské komunity se dosud vystřídalo osm lidí. Pět zmocněnců a tři zmocněnce. Všichni chtěli, aby postavení jejich úřadu bylo silnější. Žádnému se to ale dosud nepodařilo. "Nejsem první, ale doufám, že budu poslední, o níž se bude říkat, že reprezentovala poradní orgán vlády, že ty kompetence budou mnohem závaznější, specifičtější a že nebudou mít pouze funkci konzultačně-orientační, ale mnohem více zavazující," dodala Andrea Bučková v rozhovoru pro Gipsy Television.

Přečteno: 450x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, úřad, Slovensko, ZmocněnecHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo