romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Úřad zmocněnce slovenské vlády pro romské komunity chce přejít pod premiéra. Zmocněnkyně chce i větší kompetence

11.11.2020 12:08
Zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková (FOTO: Repro video Facebook Andrey Bučkové)
Zmocněnkyně slovenské vlády pro záležitosti romské menšiny Andrea Bučková (FOTO: Repro video Facebook Andrey Bučkové)

Úřad zmocněnce slovenské vlády pro romské komunity si chce vzít pod svá křídla premiér Igor Matovič. Důvodem má být posílení úřadu a jeho kompetencí. Píše o tom server Gipsy Television.

Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity vznikl v roce 2001. V té době spadal po Úřad vlády SR. O jedenáct let později ho kompetence přesunuly pod resort vnitra, kde je dosud. "Pozice pana ministra není identická s tou předchozí. Mám za to, že není opodstatněné, aby úřad setrval ve struktuře ministerstva vnitra," řekla pro Gipsy Television Andrea Bučková, zmocněnkyně vlády SR pro romské komunity.

Za pravdu jí dává i David Korčkovský, pracovník ETP Slovensko. "Nemyslím si, že je dobré, aby úřad, který zastupuje Romy byl pod silovým resortem, protože i samotní Romové to vnímají velmi negativně." Bučková zároveň dodává, že to není jen o symbolice, ale podle ní jde i o další souvislosti. "Nelze je nyní upřesnit, protože jsme jen ve fázi přípravy," řekla zmocněnkyně.

Úřad zmocněnce vlády SR pro romské komunity je pouze poradní orgán vlády. Co se týče fungování úřadu či čerpání eurofondů, bez vědomí a souhlasu ministerstva vnitra prakticky nic nemůže udělat. "Vláda prostřednictvím reformy avizovala svou vizi, jaký má plán s naším úřadem. Pokud se to přiblíží i naší vizi, pro mě to bude velmi důležitý a zásadní krok ve smyslu posílení kompetencí samotného úřadu, " vysvětlila Bučková.

Na postu zmocněnce vlády pro romské komunity se dosud vystřídalo osm lidí. Pět zmocněnců a tři zmocněnce. Všichni chtěli, aby postavení jejich úřadu bylo silnější. Žádnému se to ale dosud nepodařilo. "Nejsem první, ale doufám, že budu poslední, o níž se bude říkat, že reprezentovala poradní orgán vlády, že ty kompetence budou mnohem závaznější, specifičtější a že nebudou mít pouze funkci konzultačně-orientační, ale mnohem více zavazující," dodala Andrea Bučková v rozhovoru pro Gipsy Television.

Přečteno: 578x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, úřad, Slovensko, ZmocněnecHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo