romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

USA: Dva vůdci krajně pravicových Proud Boys skončili za útok na Kongres ve vězení!

23.4.2021 17:50
Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na budovu Kapitolu ve Washingtonu 6. ledna 2021 (FOTO: repro Youtube.com)
Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na budovu Kapitolu ve Washingtonu 6. ledna 2021 (FOTO: repro Youtube.com)

Federální soudce ve Spojených státech v pondělí poslal do vězení dva vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys, které úřady obviňují z toho, že plánovali a koordinovali lednový útok na Kongres. Ten zrovna projednával formální potvrzení výhry demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách. Podle listu The Washington Post se jedná o dílčí vítězství pro prokurátory v jednom z nejsledovanějších případů vzešlých z lednových nepokojů.

Joseph Biggs a Ethan Nordean jsou stíhání od 10. března, na soud čekali do pondělka na svobodě. Federální soudce Timothy Kelly však nyní došel k závěru, že jsou oba nebezpeční, a že se nemohou za žádných podmínek pohybovat na svobodě. Oba muži podle něj pomáhali politicky motivovaným násilnostem, ačkoliv sami nebyli při nepokojích ozbrojeni a nikoho přímo nenapadli.

Ve stejné kauze jako Biggs a Nordean čelí obviněním rovněž Zachary Rehl a Charles Donohea, kteří jsou ve vězení již od března. Prokuratura obvinila v souvislosti s nepokoji v Kapitolu více než 20 osob, které jsou podle nich členy, lídry, nebo společníky Proud Boys.

Skupina sama sebe popisuje jako politicky nekorektní pánský klub, sdružující "západní šovinisty". Její členové se často pouštějí do pouličních střetů s antifašistickými aktivisty a většina z nich podporuje exprezidenta Donalda Trumpa, který loni často vyzýval k tvrdému postupu policie proti členům hnutí Antifa.

Rozhodnutí soudce Kellyho je podle The Washington Post první úspěchem pro prokurátory, kteří tvrdí, že někteří členové Proud Boys a další pravicově extremistické skupiny Oathkeepers plánovali útok na Kapitol s předstihem a nebyli tak jen strženi davem. Ten k pochodu k sídlu Kongresu povzbudil Trump svým proslovem, v němž těsně před nepokoji znovu opakoval nepodložená tvrzení o "ukradených" volbách a svoje příznivce vyzval, aby "bojovali hlava nehlava".

Federální úřady nyní v souvislosti s nepokoji stíhají dohromady asi 380 lidí.

Přečteno: 578x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Rasismus, Extremismus, nepokoje, Neonacismus, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo