USA po víkendové střelbě: Trump je rasista a vytváří klima povzbuzující násilné extremisty

Po dvou víkendových útocích v USA, při nichž dva střelci v Texasu a v Ohiu zabili 29 lidí a pět desítek dalších osob zranili, se opět v USA ozývá volání po zpřísnění zákonů o držení zbraní. Někteří demokratičtí politici i známí herci či zpěváci přitom kritizovali prezidenta Donalda Trumpa, který brání ústavní právo na držení zbraní, za nedostatečné úsilí o kontrolu ozbrojování obyvatel. Někteří ho i obvinili, že svou protiimigrační politikou podporuje rasismus.
U střelce, který v noci na neděli SELČ zabíjel v El Pasu na hranicích s Mexikem, mohl být motivem odpor k migrantům. Na sociálních sítích se objevil před střelbou manifest, který údajně napsal útočník z El Pasa a v němž se hovoří o nutnosti reagovat na "hispánskou invazi do Texasu". Mezi 20 oběťmi střelce je sedm Mexičanů.
Kongresman Beto O'Rourke: Trump je otevřený a zapřisáhlý rasista, který podporuje rasismus
"Je otevřený a zapřisáhlý rasista, který podporuje rasismus," uvedl v neděli na adresu Trumpa demokratický uchazeč o prezidentskou kandidaturu a bývalý kongresman za okrsek El Paso Beto O'Rourke. "Náš prezident nejen nedokáže čelit těmto vnitrostátním teroristům a odzbrojit je, ale navíc zesiluje a omlouvá jejich nenávist," uvedl další demokrat a uchazeč o prezidentský post Pete Buttigieg. Podle demokratického senátora Bernieho Sanderse rétorika současného prezidenta "vytváří klima povzbuzující násilné extremisty".
Podobnou kritiku odmítl personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který útoky, stejně jako Trump, označil za činy "duševně nemocných" jednotlivců. "Není vůbec přínosné snažit se z toho dělat politický problém, toto je sociální problém a tak se na něj musíme dívat," řekl Mulvaney televizi ABC.
Trump po nástupu do úřadu v lednu 2017 udělal z protiimigrantské politiky jedno ze svých hlavních témat. Už v předvolební kampani kritizoval mexické migranty, které označil za násilníky a zločince. Obvinění z rasismu si Trump vysloužil i minulý měsíc výroky na adresu několika demokratických poslankyň, včetně černošky a političek z portorickými a africkými kořeny. Sněmovna v rezoluci označila jeho slova za rasistická.
Zpěvačka Rihanna: Představte si svět, kde je snazší získat samopal než vízum!
Americké zákony o držení zbraní i Trumpa kritizovala po víkendových útocích například barbadoská zpěvačka Rihanna, která žije v USA. "Vaše země zažila dva teroristické útoky, po nichž zůstalo téměř 30 nevinných lidí," uvedla na instagramu a připomněla i týden starý útok v Kalifornii, kde střelec zabil tři lidi na gastronomickém festivalu. "Představte si svět, kde je snazší získat (samopal) AK-47 než vízum!" napsala Rihanna.
"Dokud nezměníme zákony o držení zbraní, tohle se bude dít stále," komentovala střelecké útoky na twitteru americká zpěvačka Cyndi Lauperová. Herečka Alyssa Milanová vyzvala obchodní dům Walmart, aby přestal prodávat zbraně a šel tak příkladem. Právě v obchodním centru Walmart v texaském El Pasu střelec o víkendu zabíjel.
Americký herec a moderátor Andy Richter kritizoval šéfa republikánů v Senátu Mitche McConnella, který útoky označil za šokující. "Proč jste šokován? Tohle je přesně to, co jste zejména a konkrétně vy umožnil. Kvůli vašim zbabělým sobeckým zájmů se tyto masakry stále dějí," uvedl Richter.
Několik demokratických senátorů, včetně Sanderse, vyzvalo McConnella, aby přerušil senátní prázdniny, aby se mohl projednávat zákon o kontrole zbraní. Návrh zákona o přísnějších prověrkách zájemců o koupi zbraně v únoru schválila Sněmovna reprezentantů, ale nikoli druhá komora Kongresu. Šéfka Sněmovny Nancy Pelosiová i další si ovšem myslí, že pokud Senát zákon přijme, bude ho Trump vetovat.
Trump: Zaujaté zpravodajství pomohlo k růstu zla ve společnosti
Naopak prezident Donald Trump obvinil z rozpoutávání nenávisti některá média. Zpravodajství médií by mělo být vyvážené a nezaujaté, protože falešné zprávy přispěly k nárůstu hněvu v americké společnosti v předchozích letech, napsal na twitteru americký prezident Donald
"Média mají velkou zodpovědnost za život a bezpečnost v naší zemi. Fake news výrazně přispěly ke zlobě a hněvu, které se rozmohly v posledních mnoha letech. Zpravodajství musí začít být čestné, vyvážené a nezaujaté, jinak se tyto hrozné problémy ještě zhorší!" napsal dnes Trump na twitteru.
Trump média kritizuje, opakovaně se přitom zaměřuje například na zpravodajské televize CNN, NBC a ABC či listy The New York Times a The Washington Post. Často také používá termíny lživá média nebo lživé zpravodajství. Novináře kritizovaných médií už několikrát označil za nepřátele lidu.
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Romské uprchlíky z Ukrajiny tady nechceme, křičí starostka ODS z Prahy 5. Stejně tak se nelíbí stanové městečko v Malešicích starostce Prahy 10
- Fotbalista Kristián Bari debutoval v první lize. Na rozdíl od svého otce se nepotkává s rasismem
- Divadelní soubor připravil projekt o radikalizaci a extremismu u dětí
- Hnisající krize, romských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze si všiml list The Guardian
- VIDEO: Jak se žije romským uprchlíkům z Ukrajiny v ČR. Reportáž ROMEA TV pro Deutsche Welle
- Podcast BEZ OBALU: Patnáctiletý Petr si vymyslel útok Romů. Od břeclavské lži uplynulo 10 let
- Vít Rakušan se zastal romských uprchlíků: Nejsou nebezpečím, jsou nejhůře postiženými této krize. Máme příležitost odčinit příkoří, kterých jsme se na Romech dopustili
- Policisté a zástupci romských neziskovek začali uprchlíky na Hlavním nádraží podrobně informovat o tom, na co mají nebo nemají v ČR nárok
- Magda Faltová k vládním změnám podpory uprchlíkům z Ukrajiny: Jsem zklamaná a rozzlobená, opatření s námi nikdo nekonzultoval
- PŘÍMÝ PŘENOS: Demonstrace na podporu romských uprchlíků z Ukrajiny
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Iniciativa Hlavák: Ukončení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny na Hlavním nádraží je nešťastné a nehumánní řešení