romea - logo
29. června 2022 (středa)
svátek má Petr a Pavel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

USA: Snaží se republikáni odradit Afroameričany volit? Podle desetitisíců protestujících ano!

31.8.2021 14:40
Desítky tisíc lidí vyšly 28. 8. 2021 do ulic ve Washingtonu a dalších amerických městech, aby demonstrovaly na podporu volebních práv menšin. (FOTO: repro video Voice of America)
Desítky tisíc lidí vyšly 28. 8. 2021 do ulic ve Washingtonu a dalších amerických městech, aby demonstrovaly na podporu volebních práv menšin. (FOTO: repro video Voice of America)

Desítky tisíc lidí vyšly v sobotu do ulic ve Washingtonu a dalších amerických městech, aby demonstrovaly na podporu volebních práv menšin. Informovala o tom agentura AFP. Organizátoři se obávají, že volební reformy, které prosazují některé republikánské státy, mohou výrazně ztížit účast příslušníků menšin ve volbách. Pochody se uskutečnily k 58. výročí slavného projevu kazatele a politika Martina Luthera Kinga, který je známý pod názvem I Have a Dream (Mám sen).

"Mám pocit, že se vracíme nazpět," uvedla jedna z demonstrujících ve Washingtonu Rikkea Harrisová. Protestující si přinesli transparenty s hesly jako "volební právo pro všechny" či "volby jsou nedotknutelné". V hlavním městě se jich podle organizátorů sešlo na 20.000.

Podle pořadatelů republikánské státy v poslední době přijaly reformy volební pravidel, které jsou nedemokratické a diskriminační. Některá technická ustanovení podle nich mají odradit od účasti v hlasování Afroameričany a další menšiny.

Podle institutu Brennan Center for Justice alespoň 18 států v posledních měsících přijalo změny volebních pravidel. Zastánci změn tvrdí, že je zapotřebí například zpřísnit pravidla pro poštovní hlasování, aby se předešlo manipulacím s volebními výsledky. Republikáni tak často používají podobnou rétoriku jako bývalý prezident Donald Trump, který tvrdí, že v loňských volbách prohrál kvůli nepravostem.

Kritici změn volebních pravidel tvrdí, že republikáni chtějí jen omezit přístup k volbám vrstvám společnosti, jež jsou jim obvykle méně nakloněny. Sněmovna reprezentantů schválila návrh volební reformy, kterou vypracovala Demokratická strana. Reforma by měla omezit či zvrátit opatření přijatá jednotlivými státy, v Senátu má ale podle agentur jen velmi malou šanci na úspěch.

VIDEO

Přečteno: 915x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, USA, Menšiny, protest, Demonstrace, Lidská práva, AfroameričanéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo