romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústava Bosny a Hercegoviny (BaH) porušuje lidská práva, protože zakotvuje diskriminaci při volbě kolektivní hlavy státu

Štrasburk, 10.6.2016 10:47, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ústava Bosny a Hercegoviny (BaH) porušuje lidská práva, protože zakotvuje diskriminaci při volbě kolektivní hlavy státu. K tomuto závěru dnes dospěl Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bosenský stát má tříměsíční lhůtu, ve které se může proti rozsudku odvolat.

Verdikt se týká případu lékaře Ilijaze Pilava, který je bosňácké (dříve muslimské) národnosti a žije v srbské části Bosny. Stěžoval si na to, že mu nebylo dovoleno kandidovat do tříčlenného předsednictva BaH. Média uvádějí, že chtěl kandidovat už dvakrát, v letech 2006 a 2010.

Bosenské úřady poukazují na to, že podle ústavy a volebního zákona k tomu není oprávněn. Základní zákon totiž stanoví, že předsednictvo tvoří zástupci tří konstitutivních národů - Bosňáků, Srbů a Chorvatů. Bosňácký a chorvatský člen jsou přitom voleni v bosňácko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny (FBaH) a srbský člen v Republice srbské (RS).

Bosnu rozdělila na tyto dvě ve značné míře autonomní entity daytonská mírová dohoda. Její uzavření znamenalo konec války, která zemi sužovala v letech 1992-1995.

Pilav svou stížnost předložil už v roce 2007. Štrasburský soud svůj dnešní verdikt v této kauze zdůvodnil poukazem na to, že tříčlenné předsednictvo je politickou institucí celého státu, a nikoli entit RS a FBaH. Její rozhodnutí se dotýkají života všech občanů bez ohledu na to, v které části země žijí.

Agentura AP poznamenala, že takováto diskriminace obsažená v ústavě bude zřejmě jednou z překážek na cestě Bosny do Evropské unie.
Přečteno: 917x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bosna, Hercegovina, Nacionalismus, Náboženství, Válka, Štrasburk, Soud, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo