romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ústava Bosny a Hercegoviny (BaH) porušuje lidská práva, protože zakotvuje diskriminaci při volbě kolektivní hlavy státu

Štrasburk, 10.6.2016 10:47, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ústava Bosny a Hercegoviny (BaH) porušuje lidská práva, protože zakotvuje diskriminaci při volbě kolektivní hlavy státu. K tomuto závěru dnes dospěl Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bosenský stát má tříměsíční lhůtu, ve které se může proti rozsudku odvolat.

Verdikt se týká případu lékaře Ilijaze Pilava, který je bosňácké (dříve muslimské) národnosti a žije v srbské části Bosny. Stěžoval si na to, že mu nebylo dovoleno kandidovat do tříčlenného předsednictva BaH. Média uvádějí, že chtěl kandidovat už dvakrát, v letech 2006 a 2010.

Bosenské úřady poukazují na to, že podle ústavy a volebního zákona k tomu není oprávněn. Základní zákon totiž stanoví, že předsednictvo tvoří zástupci tří konstitutivních národů - Bosňáků, Srbů a Chorvatů. Bosňácký a chorvatský člen jsou přitom voleni v bosňácko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny (FBaH) a srbský člen v Republice srbské (RS).

Bosnu rozdělila na tyto dvě ve značné míře autonomní entity daytonská mírová dohoda. Její uzavření znamenalo konec války, která zemi sužovala v letech 1992-1995.

Pilav svou stížnost předložil už v roce 2007. Štrasburský soud svůj dnešní verdikt v této kauze zdůvodnil poukazem na to, že tříčlenné předsednictvo je politickou institucí celého státu, a nikoli entit RS a FBaH. Její rozhodnutí se dotýkají života všech občanů bez ohledu na to, v které části země žijí.

Agentura AP poznamenala, že takováto diskriminace obsažená v ústavě bude zřejmě jednou z překážek na cestě Bosny do Evropské unie.
Přečteno: 916x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bosna, Hercegovina, Nacionalismus, Náboženství, Válka, Štrasburk, Soud, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo