romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústavní soud v Srbsku zakázal krajně pravicovou organizaci. Terčem útoků jejích členů byli gayové a lesby v Bělehradu

Bělehrad, 13.6.2012 10:30, (ROMEA)

Ústavní soud v Srbsku včera zakázal krajně pravicovou organizaci Obraz (Čest), která mimo jiné nechvalně proslula útoky proti gayům a lesbám a násilím během pochodů homosexuálů v Bělehradu. Soud extremistický spolek zakázal dva roky poté, co k tomu vyzvala prokuratura, napsal portál BalkanInsight.com.

Srbské ministerstvo vnitra ve své zprávě z roku 2005 označilo Obraz za klerofašistickou organizaci. Ta sama o sobě nicméně tvrdí, že dbá o základní principy, jakými jsou vlastenectví a srbské pravoslavné vyznání. Příznivci Obrazu prohlašují, že brání rodinné hodnoty a čistotu srbštiny.

Do širšího povědomí se Obraz dostal v roce 2001 za organizaci útoků během akce Belgrade Gay Pride, vůbec prvního pochodu homosexuálů v srbské metropoli. Tehdy utrpěla zranění řada účastníků pochodu i policistů. Během obdobné manifestace homosexuálů v roce 2010 bylo zraněno asi 140 lidí. Za organizaci těchto násilností poslal soud o rok později šéfa Obrazu Mladena Obradoviče na dva roky do vězení.

V minulosti podle BalkanInsight.com zakázal soud pouze jedinou krajně pravicovou organizaci, kterou loni byl Nacionalni stroj (Národní fronta).

Tyto extremistické spolky jsou často propojeny s radikálními fotbalovými fanoušky, hlavně z takzvaného tvrdého jádra bělehradských klubů Partizan, Crvena zvezda a Rad. Srbská policie již před dvěma lety oznámila, že proti těmto skupinám, které se pokoušejí destabilizovat vládu, tvrdě zakročí.

Přečteno: 446x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Lgbt, Menšiny, Neonacismus, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo