romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Útočníci stříleli na dům obývaný Romy ze samopalu. Naštěstí nebyl nikdo zraněn

Šaľa, 1.8.2013 11:07, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 15:00)
Celkem 22 ran ze samopalu vypálili neznámí útočníci 31. 8. 2013 na dům obývaný Romy v  (FOTO: Repro Markíza TV)
Celkem 22 ran ze samopalu vypálili neznámí útočníci 31. 8. 2013 na dům obývaný Romy v (FOTO: Repro Markíza TV)

Neznámí pachatelé vypálili ve středu na dům obývaný Romy v Hornej Kráľovej u Šali na Slovensku 22 ran ze samopalu. Přibližně ve tři hodiny ráno podle televize Markíza zastavili před domem dvě auta, z nichž vystoupilo několik rozzuřených mužů a začali na Romy v domě vykřikovat: "Cikáni špinaví, vylezte ven!"

V domě žijí dvě generace Romů jedné rodiny a na začátku útoku spali. "Pachatelé nejdříve polili vchod do domu hořlavinou a pak začali na dům střílet ze samopalu vzor 58," řekla pro agenturu SITA Božena Bruchterová, mluvčí nitranských policistů.

I když střelec vystřílel na dům téměř celý zásobník a kulky se zavrtávali do zdi v kuchyni i v ložnici, kde spali romští manželé, naštěstí nebyl nikdo zraněn. Útočníci rozstříleli i auto, které stálo před domem, zasáhli i auto zaparkované na dvoře. Romové se před střelbou schovali pod postele.

Útočníci se nijak nemaskovali, oběti je údajně znají. Před příjezdem policie stihli muži uprchnout. Incident podle informací televize Markíza začal v místní hospodě, kde se strhla potyčka kvůli rozbité sklenici.

Policie incident nepovažuje za rasový útok. "Incident policie vyšetřuje jako zločin poškozování cizí věci," řekla SME Bruchterová.

S tím však ostře nesouhlasí Irena Biháriová z organizace Luďia prtio rasizmu. "Kvalifikaci skutku jako trestný čin poškozování cizí věci považuji za absurdní. Vždyť už jen pokřik, který měl doprovázet střelbu ("Cikáni špinaví, vylezte ven!") jasně naznačuje, že ozbrojení pachatelé měli úmysl "vypořádat se"s osobami žijícími v domě, a ne s jejich majetkem. V duchu logiky vyšetřujícího orgánu, však pachatelé přišli k romské rodině s úmyslem samopalem poškodit omítku a okna na domě. Je na diskusi, zda je tato "logika" výrazem neodbornosti nebo již tradičním projevem bagatelizace případů, v nichž Romové vystupují jako oběti," uvedla pro server Romea.cz Biháriová.

VIDEO

 

ryz, Sme.sk, SITA, Markíza
Přečteno: 3297x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Rasismus, Extremismus, Kriminalita, Útok, střelbaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo