romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Útočníci z kauzy brutálního napadení před barem Mariatchi v Nitře si po sedmi letech vyslechli rozsudek

25.5.2020 16:32
Neonacisty při útoku na bar Mariatchi  v Nitře natočila kamera městské policie. Foto z videa.
Neonacisty při útoku na bar Mariatchi v Nitře natočila kamera městské policie. Foto z videa.

Okresní soud vynesl rozsudek v případu krvavého napadení před nitranským barem Mariatchi, které se odehrálo již v roce 2013. Neonacističtí útočníci tehdy kopali své oběti i do hlavy a vše zachytil kamerový záznam. Soud poslal čtyři z nich do vězení s několikaletými tresty, jeden vyvázl s podmínkou.

Brutalita neonacistů

V říjnu roku 2013 do Mariatchi baru v centru města přišli neonacisté z nedalekého klubu Walhala. Provokovali a poté chtěli cigarety. Když jim je odmítli prodat, začali hulákat a neodešli ani po prosbě majitele. Zákazníci je vytěsnili ven, ale extremisté se vrátili s posilou. Majitel baru Radovan Richtárik vyšel z baru, aby je zastavil.

"Chtěl jsem jim říct, ať na to kašlou, ale oni na nic nečekali," řekl. Okamžitě začali mlátit jeho i některé zákazníky. Po lidech, kteří padli na zem, surově dupali, další bez milosti kopali do hlavy, obličeje. Když se barmanka snažila odehnat neonacistu, jenž skákal po muži, který zůstal bezvládně ležet na chodníku, další z útočníků jí dal facku.

Tři lidé při napadení utrpěli různá zranění. Celý incident pořídila kamera městské policie. "Na hlavním líčení byl vyhlášen rozsudek jménem Slovenské republiky, kterým se všech pět obžalovaných uznává vinnými," uvedla mluvčí nitranského soudu Patrícia Mišovič pro slovenskou TA3.

Jak dále informovala, jeden z obžalovaný spáchal přečin výtržnictví, za který mu byl uložen trest odnětí svobody ve výměře jeden rok, s podmíněným odkládem na dva roky. Obžalovanému byl uložen probační dohled ve zkušební době. "Ostatní čtyři obžalovaní spáchali přečin výtržnictví v jednočinném souběhu se zločinem ublížení na zdraví ve stádiu pokusu, za což jim byly uloženy tresty odnětí svobody ve výměře od čtyř do pěti let," doplnila Mišovič.

Rozsudek soudu zatím nenabyl právní moci, obhájce obžalovaných už ohlásil vůči němu odvolání.

Kontroverzní rozhodnutí

Případ sebou nese i některá kontroverzní rozhodnutí. Nepochopitelná je již délka soudního řízení, které v tak jednoznačném případu trvalo kolem sedmi let. Policie zprvu obvinila sedm mužů. Stalo se tak ovšem až po téměř čtyřech měsících a po kritice ze strany některých médií, přestože vyšetřovatelé měli k dispozici video městské policie, výpovědi přímých účastníků napadení i znala pachatele. Okresní prokuratura v Nitře poté nevzala obviněné do vazby, násilníky naopak propustila na svobodu. 

Trojice mužů z Walhaly proto mohla zaútočit na tentýž bar i 1. ledna 2014. Jeho majitel se snažil výtržníky, kteří rozbíjeli okna, zachytit fotoaparátem. Ti ho napadli a zlomili mu nohu. Policie je obvinila, ale neshledala na zločinu žádný rasistický podtext. Ján Ďurova byl za to v srpnu 2017 odsouzen na šest a půl roku Krajským soudem v Nitře. Potvrdil tak rozhodnutí prvoinstančního soudu. Druzí dva útočníci ovšem obviněni nebyli.

Walhala a Kotleba

Útočníci se scházeli v soukromém pánském karetním klub Walhala, který je od baru Mariatchi pár korků přes ulici Otevřený je jen v sobotu večer a běžný člověk se do něj nedostane. Podle Richtárika se jich tam setkávalo asi 30, více jen tehdy, když pořádali narozeninové oslavy či zápasy v přetlačování.

Členové klubu vytvořili uzamčenou skupinu na Facebooku. Jako profilovou fotografii si zvolili kresbu dvou holohlavých mužů, kteří si podávají ruce se slovenskou vlajkou na pozadí. Jeden z nich má na krku vytetovanou zkratku mezinárodní neonacistické sítě Combat 18. Skupinu spravují čtyři administrátoři. Tři z nich v minulosti kandidovali v parlamentních volbách za fašistickou LSNS Mariána Kotleby.

Skupinu spravuje i Jakub Škrabák, tehdejší šéf fašistického sdružení Slovenská pospolitost, které v minulosti vedl Kotleba. Jako politickou stranu ji rozpustil soud pro její agresivní extremismus. Škrabák jako jediný nepochází z Nitry. Za Kotlebovu LSNS kandidoval v letech 2010 i 2012. Další dva jsou z Nitry. Dušan Sobolič a Anton Baťovský patřili k aktivistům neonacistického Národního odporu, Baťovský má název této organizace vytetovaný na zádech. Oba kandidovali za Kotlebovu stranu v roce 2010.

V Nitře bylo více extremistických útoků, například v roce 2008 napadli násilníci z Národního odporu mladé lidi před Starým divadlem. V minulosti organizovali Pochod proti drogám na výročí fašistického Slovenského štátu, který za války spolupracoval s nacistickým Německem.

Přečteno: 988x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Neonacismus, Násilí, Násilí z nenávisti, Soud, Policie, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo