romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Útočníci z kauzy brutálního napadení před barem Mariatchi v Nitře si po sedmi letech vyslechli rozsudek

25.5.2020 16:32
Neonacisty při útoku na bar Mariatchi  v Nitře natočila kamera městské policie. Foto z videa.
Neonacisty při útoku na bar Mariatchi v Nitře natočila kamera městské policie. Foto z videa.

Okresní soud vynesl rozsudek v případu krvavého napadení před nitranským barem Mariatchi, které se odehrálo již v roce 2013. Neonacističtí útočníci tehdy kopali své oběti i do hlavy a vše zachytil kamerový záznam. Soud poslal čtyři z nich do vězení s několikaletými tresty, jeden vyvázl s podmínkou.

Brutalita neonacistů

V říjnu roku 2013 do Mariatchi baru v centru města přišli neonacisté z nedalekého klubu Walhala. Provokovali a poté chtěli cigarety. Když jim je odmítli prodat, začali hulákat a neodešli ani po prosbě majitele. Zákazníci je vytěsnili ven, ale extremisté se vrátili s posilou. Majitel baru Radovan Richtárik vyšel z baru, aby je zastavil.

"Chtěl jsem jim říct, ať na to kašlou, ale oni na nic nečekali," řekl. Okamžitě začali mlátit jeho i některé zákazníky. Po lidech, kteří padli na zem, surově dupali, další bez milosti kopali do hlavy, obličeje. Když se barmanka snažila odehnat neonacistu, jenž skákal po muži, který zůstal bezvládně ležet na chodníku, další z útočníků jí dal facku.

Tři lidé při napadení utrpěli různá zranění. Celý incident pořídila kamera městské policie. "Na hlavním líčení byl vyhlášen rozsudek jménem Slovenské republiky, kterým se všech pět obžalovaných uznává vinnými," uvedla mluvčí nitranského soudu Patrícia Mišovič pro slovenskou TA3.

Jak dále informovala, jeden z obžalovaný spáchal přečin výtržnictví, za který mu byl uložen trest odnětí svobody ve výměře jeden rok, s podmíněným odkládem na dva roky. Obžalovanému byl uložen probační dohled ve zkušební době. "Ostatní čtyři obžalovaní spáchali přečin výtržnictví v jednočinném souběhu se zločinem ublížení na zdraví ve stádiu pokusu, za což jim byly uloženy tresty odnětí svobody ve výměře od čtyř do pěti let," doplnila Mišovič.

Rozsudek soudu zatím nenabyl právní moci, obhájce obžalovaných už ohlásil vůči němu odvolání.

Kontroverzní rozhodnutí

Případ sebou nese i některá kontroverzní rozhodnutí. Nepochopitelná je již délka soudního řízení, které v tak jednoznačném případu trvalo kolem sedmi let. Policie zprvu obvinila sedm mužů. Stalo se tak ovšem až po téměř čtyřech měsících a po kritice ze strany některých médií, přestože vyšetřovatelé měli k dispozici video městské policie, výpovědi přímých účastníků napadení i znala pachatele. Okresní prokuratura v Nitře poté nevzala obviněné do vazby, násilníky naopak propustila na svobodu. 

Trojice mužů z Walhaly proto mohla zaútočit na tentýž bar i 1. ledna 2014. Jeho majitel se snažil výtržníky, kteří rozbíjeli okna, zachytit fotoaparátem. Ti ho napadli a zlomili mu nohu. Policie je obvinila, ale neshledala na zločinu žádný rasistický podtext. Ján Ďurova byl za to v srpnu 2017 odsouzen na šest a půl roku Krajským soudem v Nitře. Potvrdil tak rozhodnutí prvoinstančního soudu. Druzí dva útočníci ovšem obviněni nebyli.

Walhala a Kotleba

Útočníci se scházeli v soukromém pánském karetním klub Walhala, který je od baru Mariatchi pár korků přes ulici Otevřený je jen v sobotu večer a běžný člověk se do něj nedostane. Podle Richtárika se jich tam setkávalo asi 30, více jen tehdy, když pořádali narozeninové oslavy či zápasy v přetlačování.

Členové klubu vytvořili uzamčenou skupinu na Facebooku. Jako profilovou fotografii si zvolili kresbu dvou holohlavých mužů, kteří si podávají ruce se slovenskou vlajkou na pozadí. Jeden z nich má na krku vytetovanou zkratku mezinárodní neonacistické sítě Combat 18. Skupinu spravují čtyři administrátoři. Tři z nich v minulosti kandidovali v parlamentních volbách za fašistickou LSNS Mariána Kotleby.

Skupinu spravuje i Jakub Škrabák, tehdejší šéf fašistického sdružení Slovenská pospolitost, které v minulosti vedl Kotleba. Jako politickou stranu ji rozpustil soud pro její agresivní extremismus. Škrabák jako jediný nepochází z Nitry. Za Kotlebovu LSNS kandidoval v letech 2010 i 2012. Další dva jsou z Nitry. Dušan Sobolič a Anton Baťovský patřili k aktivistům neonacistického Národního odporu, Baťovský má název této organizace vytetovaný na zádech. Oba kandidovali za Kotlebovu stranu v roce 2010.

V Nitře bylo více extremistických útoků, například v roce 2008 napadli násilníci z Národního odporu mladé lidi před Starým divadlem. V minulosti organizovali Pochod proti drogám na výročí fašistického Slovenského štátu, který za války spolupracoval s nacistickým Německem.

Přečteno: 1022x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Neonacismus, Násilí, Násilí z nenávisti, Soud, Policie, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo