romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Útočník na škole ve slovenských Vrútkách nebyl Rom. Kolující dezinformaci vyvrátila policie

12.6.2020 14:57
Vrútky - hoax, dezinformace.
Vrútky - hoax, dezinformace.

Podle dezinformací a hoaxů byl útočníkem na škole ve slovenských Vrútkách Rom. To však vyvrátila slovenská policie. "Nepravdivé informace o muži, který včera zaútočil ve Vrútkách: Nevěřte lžím, chtějí ve vás vyvolat jenom nenávist," nadepsala policie svoji zprávu na své facebookové stránce.

Jako příklad uvádí dezinformaci stránky Spravodajstvo INE, ktrerá doslova napsala:

Policie Slovenské republiky: "Považujeme za veřejný zájem uvést, že útočník nebyl romské národnosti."

"KDY ZAČNOU MÉDIA ŘÍKAT PRAVDU ?! Jaroslav Budz byl člověk se srdcem ze zlata! Ubodal ho k smrti Rom Ivan Čulok! který roky fetovat toluen a roky přepadal lidi ve vlacích! Policie to věděla ale tajili to a vždy se všechno ututlalo, poněvadž Rom - to by byl rasismus! Kdo to teď vysvětlí rodině?! Média nechtějí říct kdo vraždil?! TUTO TO MÁTE!"

Za 15 hodin získal status stránky Spravodajstvo INE 652 lajků, 334 komentářů, a především více než 2 700 sdílení.

Jak říká mluvčí Krajského ředitelství policie v Žilině Jana Balogová, v případě tragédie ve Vrútkách "jsme zaznamenali sérii masově sdílených dezinformací šířených v online prostoru, jejichž jediným cílem je umělé vyvolávání nenávisti proti určité skupině etnika, a proto považujeme za veřejný zájem uvést, že útočník nebyl romské národnosti."

Podle policie je pravda, že útočník z Vrútek "v minulosti vyhrožoval vlakvedoucí a výpravčímu, za což byl obviněn pro trestný čin vyhrožování a následně ve zrychleném řízení podmíněně odsouzen. V minulosti se také dopustil přestupku kouření v prostorách železniční stanice, za což mu byla udělena bloková pokuta 10 eur. Nic jiného ze zmíněného příspěvku ale pravdou není." Z uvedeného statusu tak jsou nepravdivé tyto jeho části o útočníkovi:

  • "ubodal ho Rom"
  • "roky fetovat"
  • "roky přepadal"
  • "policie to věděla
  • "tajili to"
  • "vždy se všechno ututlalo"
  • "poněvadž Rom"
  • "média nechtějí říct kdo vraždil"

Policie tedy jasně říká, že útočník nebyl romské národnosti. Přes vyvrácení této dezinformace se však najdou lidé, kteří ji dále rozšiřují jako pravdivou. Například hned v diskusi pod zprávou policie je mimo jiných i tento příspěvek:

"Nepravdivé informace? Většina víme jaká je pravda. Jsem z Vrútek a ten vrah bydlel při hrušce ve výškových panelácích bylo na něj poddáno několik trestních oznámení za krádež a obtěžování hlavně ve vlaku (kradl), ale jasně proto, že je černý se mu všechno promine ... kam toto zkurveně Slovensko spěje?"

K národnosti útočníka se na své facebookové stránce nepravdivě vyjádřil i poslanec fašistické LSNS Milan Mazurek, když ho označil za "příslušníka, diskriminované 'menšiny" jen pár hodin po útoku. Mazurek byl v minulosti pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin hanobení rasy, národa a přesvědčení. Musel se tehdy vzdát mandátu a zaplatit pokutu 10 tisíc eur.

Při útoku nožem na škole ve Vrútkách útočník zranil tří dospělé a dvě děti. Při pokusu jej zastavit byl smrtelně zraněn zástupce ředitelky školy Jaroslav Budz, který na místě zraněním podlehl. Vrah zranil i další přítomné.

Přečteno: 2328x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Policie, Hoax, dezinformace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo