romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Útočník z Halle je obžalovaný z dvojnásobné vraždy, 68 pokusů o ni

22.4.2020 10:39
Střelec z Halle (Repro youtube.com)
Střelec z Halle (Repro youtube.com)

Německý pravicový extremista, který loni v říjnu u synagogy v Halle ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko zabil dva lidi, byl obžalován z dvojnásobné vraždy, 68násobného pokusu o ni, podněcování k nenávisti a dalších trestných činů. Dnes o tom podle agentury DPA informovalo spolkové státní zastupitelství.

Stephan Balliet, kterému v době útoku bylo 27 let, útočil u synagogy na nejdůležitější židovský svátek Jom kupir (Den smíření). Byl přesvědčený, že v tento den budou její dveře všem otevřené, což se ale nestalo a tak se s vlastnoručně vyrobenými zbraněmi a výbušninami dovnitř nedostal. V objektu bylo 52 věřících. U synagogy ale zezadu několika ranami zabil 40letou ženu a v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem 20letého muže, který prosil o život.

Útočník svou akci natáčel kamerou umístěnou na helmě a záběry vysílal prostřednictvím internetu. Po neúspěšném pokusu o přepadení syngogy z místa činu uprchl; v jednom městečku nedaleko Halle nechal své auto a ukradl vůz taxi. Zranil přitom dva lidi. Policie Ballieta zadržela asi o půldruhé hodiny později, když od taxíku utíkal poté, co s ním naboural.

Útok vyvolal v Německu obavy z antisemitismu a extremisticky motivovaného násilí, připomíná agentura AP. Balliet ve svých výpovědích uvedl, že původně chtěl útočit na muslimy, pak se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro "nespokojené bílé muže", jako je on, "největším problémem". Zatím není jasné, kdy začne soudní proces.

Přečteno: 486x
 

Kam dál:

Štítky:  

Útok, Nenávist, Extremismus, Německo, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo