romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Útočník z Halle je obžalovaný z dvojnásobné vraždy, 68 pokusů o ni

22.4.2020 10:39
Střelec z Halle (Repro youtube.com)
Střelec z Halle (Repro youtube.com)

Německý pravicový extremista, který loni v říjnu u synagogy v Halle ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko zabil dva lidi, byl obžalován z dvojnásobné vraždy, 68násobného pokusu o ni, podněcování k nenávisti a dalších trestných činů. Dnes o tom podle agentury DPA informovalo spolkové státní zastupitelství.

Stephan Balliet, kterému v době útoku bylo 27 let, útočil u synagogy na nejdůležitější židovský svátek Jom kupir (Den smíření). Byl přesvědčený, že v tento den budou její dveře všem otevřené, což se ale nestalo a tak se s vlastnoručně vyrobenými zbraněmi a výbušninami dovnitř nedostal. V objektu bylo 52 věřících. U synagogy ale zezadu několika ranami zabil 40letou ženu a v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem 20letého muže, který prosil o život.

Útočník svou akci natáčel kamerou umístěnou na helmě a záběry vysílal prostřednictvím internetu. Po neúspěšném pokusu o přepadení syngogy z místa činu uprchl; v jednom městečku nedaleko Halle nechal své auto a ukradl vůz taxi. Zranil přitom dva lidi. Policie Ballieta zadržela asi o půldruhé hodiny později, když od taxíku utíkal poté, co s ním naboural.

Útok vyvolal v Německu obavy z antisemitismu a extremisticky motivovaného násilí, připomíná agentura AP. Balliet ve svých výpovědích uvedl, že původně chtěl útočit na muslimy, pak se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro "nespokojené bílé muže", jako je on, "největším problémem". Zatím není jasné, kdy začne soudní proces.

Přečteno: 519x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Útok, Nenávist, Extremismus, Německo, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo