romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Útočník z Halle je obžalovaný z dvojnásobné vraždy, 68 pokusů o ni

22.4.2020 10:39
Střelec z Halle (Repro youtube.com)
Střelec z Halle (Repro youtube.com)

Německý pravicový extremista, který loni v říjnu u synagogy v Halle ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko zabil dva lidi, byl obžalován z dvojnásobné vraždy, 68násobného pokusu o ni, podněcování k nenávisti a dalších trestných činů. Dnes o tom podle agentury DPA informovalo spolkové státní zastupitelství.

Stephan Balliet, kterému v době útoku bylo 27 let, útočil u synagogy na nejdůležitější židovský svátek Jom kupir (Den smíření). Byl přesvědčený, že v tento den budou její dveře všem otevřené, což se ale nestalo a tak se s vlastnoručně vyrobenými zbraněmi a výbušninami dovnitř nedostal. V objektu bylo 52 věřících. U synagogy ale zezadu několika ranami zabil 40letou ženu a v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem 20letého muže, který prosil o život.

Útočník svou akci natáčel kamerou umístěnou na helmě a záběry vysílal prostřednictvím internetu. Po neúspěšném pokusu o přepadení syngogy z místa činu uprchl; v jednom městečku nedaleko Halle nechal své auto a ukradl vůz taxi. Zranil přitom dva lidi. Policie Ballieta zadržela asi o půldruhé hodiny později, když od taxíku utíkal poté, co s ním naboural.

Útok vyvolal v Německu obavy z antisemitismu a extremisticky motivovaného násilí, připomíná agentura AP. Balliet ve svých výpovědích uvedl, že původně chtěl útočit na muslimy, pak se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro "nespokojené bílé muže", jako je on, "největším problémem". Zatím není jasné, kdy začne soudní proces.

Přečteno: 490x
 

Kam dál:

Štítky:  

Útok, Nenávist, Extremismus, Německo, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo