romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Už žádná polská havěť". Příznivci Brexitu útočí v ulicích Británie na cizince

27.6.2016 10:10
Letáky s nápisem
Letáky s nápisem "Odejít z EU, už žádná polská havěť" se objevily po vítězství zastánců Brexitu ve Velké Británii (FOTO: Twitter.com)

Po čtvrtečním referendu, které rozhodlo o odchodu Británie z EU, se množí zprávy o rasistických a xenofobních incidentech. Počet těchto incidentů vyvolává mezi Brity obavy, že výsledek povzbudí extremistické elementy ve společnosti, napsala agentura Bloomberg. Podle listu The Independent bylo hlášeno od referenda více než sto případů rasových urážek a výzev k nenávisti.

Londýnská policie oznámila, že vyšetřuje rasistická grafitti na polském kulturním středisku, které je v západolondýnské čtvrti Hammersmith od roku 1964. Následky útoku, který se stal dnes ráno, pracovníci kulturního střediska odstranili. Policie neupřesnila obsah nápisů, podle informací, které se objevily na twitteru, byly na středisku mezi jiným nápisy Jděte domů.

Jedním z klíčových faktorů, který rozhodl o vítězství takzvaného brexitu, byla imigrace, zejména z postkomunistických zemí EU. Zdaleka nejvíc imigrantů, kteří pracují v Británii, je z Polska. Ve Spojeném království žije téměř milion Poláků. Kritici kampaně za odchod Británie z EU tvrdí, že se často uchylovala ke xenofobní rétorice a otázku migrace zneužívala.

Ve městě Huntingdon v hrabství Cambridgeshire se místní policie zabývá letáky s nápisem Odejít z EU, už žádná polská havěť. Objevily se v pátek ve schránkách místních polských rodin a v pátek ráno se rozdávaly před místními školami.

Bývalá předsedkyně Konzervativní strany Sayeeda Warsiová kritizovala "rozdělující a xenofobní" kampaň pro brexit. "Většinu víkendu jsem mluvila s organizacemi a jednotlivci, kteří sledují zločiny z nenávisti. Mluví o některých opravdu znepokojujících výsledcích (referenda). Stává se, že lidé jsou zastavováni na ulici a slyší 'Podívejte, volili jsme Leave, tak je na čase, abyste odešli'," řekla Warsiová. "A to říkají jednotlivcům a rodinám, které tu jsou tři, čtyři, pět generací. Atmosféra na ulicích není dobrá."

Polka Agata Brzezniaková, která přišla do Británie v 17 letech na stipendium a nyní si zde dělá doktorát, listu The Independent řekla, že pár hodin po ohlášení výsledku referenda, se jí nějaká žena na ulici zeptala, zda je Polka. Když řekla, že ano, neznámá žena jí řekla, ať se bojí a že si bude muset pořídit víza, aby mohla zůstat v "její" zemi. Její zlý úsměv mě rozplakal, řekla Brzezniaková.

Podle Bloombergu k incidentům dochází i v centru kosmopolitního Londýna. Šestadvacetiletý Francouz Sebastian v pátek šel s matkou londýnským Kensingtonem a když kolemjdoucí muž na vycházce se psem slyšel, že mluví francouzsky, začal na ně volat Odejděte, odejděte.

Britové informují o incidentech na facebooku i twitteru, napsal Bloomberg. Jedna z účastnic debaty Fiona Andersonová napsala, že v Londýně "starší žena v autobusu 134 škodolibě řekla mladé Polce s dítětem, aby vystoupila a šla si balit". Profesorka z univerzity v Coventry Heaven Crawleyová uvedla v pátek na twitteru: "Dnes večer šla dcera v Birminghamu z práce a viděla, jak skupina mladíků zatlačila do kouta muslimskou dívku s výkřiky 'Vypadni, volili jsme Leave (Odejít)'".

"Tón některých výroků v kampani legitimizoval rasistickou rétoriku," řekl londýnský právník a aktivista Labouristické strany Jasvir Singh. "Je tu hlučná menšina, která se cítí povzbuzena výsledky referenda, který je důvodem k tomu, aby ze sebe dostala nenávist."

Přečteno: 2081x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Extremismus, Velká Británie, Brexit, Rasismus, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo