romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

"Už žádná polská havěť". Příznivci Brexitu útočí v ulicích Británie na cizince

27.6.2016 10:10
Letáky s nápisem
Letáky s nápisem "Odejít z EU, už žádná polská havěť" se objevily po vítězství zastánců Brexitu ve Velké Británii (FOTO: Twitter.com)

Po čtvrtečním referendu, které rozhodlo o odchodu Británie z EU, se množí zprávy o rasistických a xenofobních incidentech. Počet těchto incidentů vyvolává mezi Brity obavy, že výsledek povzbudí extremistické elementy ve společnosti, napsala agentura Bloomberg. Podle listu The Independent bylo hlášeno od referenda více než sto případů rasových urážek a výzev k nenávisti.

Londýnská policie oznámila, že vyšetřuje rasistická grafitti na polském kulturním středisku, které je v západolondýnské čtvrti Hammersmith od roku 1964. Následky útoku, který se stal dnes ráno, pracovníci kulturního střediska odstranili. Policie neupřesnila obsah nápisů, podle informací, které se objevily na twitteru, byly na středisku mezi jiným nápisy Jděte domů.

Jedním z klíčových faktorů, který rozhodl o vítězství takzvaného brexitu, byla imigrace, zejména z postkomunistických zemí EU. Zdaleka nejvíc imigrantů, kteří pracují v Británii, je z Polska. Ve Spojeném království žije téměř milion Poláků. Kritici kampaně za odchod Británie z EU tvrdí, že se často uchylovala ke xenofobní rétorice a otázku migrace zneužívala.

Ve městě Huntingdon v hrabství Cambridgeshire se místní policie zabývá letáky s nápisem Odejít z EU, už žádná polská havěť. Objevily se v pátek ve schránkách místních polských rodin a v pátek ráno se rozdávaly před místními školami.

Bývalá předsedkyně Konzervativní strany Sayeeda Warsiová kritizovala "rozdělující a xenofobní" kampaň pro brexit. "Většinu víkendu jsem mluvila s organizacemi a jednotlivci, kteří sledují zločiny z nenávisti. Mluví o některých opravdu znepokojujících výsledcích (referenda). Stává se, že lidé jsou zastavováni na ulici a slyší 'Podívejte, volili jsme Leave, tak je na čase, abyste odešli'," řekla Warsiová. "A to říkají jednotlivcům a rodinám, které tu jsou tři, čtyři, pět generací. Atmosféra na ulicích není dobrá."

Polka Agata Brzezniaková, která přišla do Británie v 17 letech na stipendium a nyní si zde dělá doktorát, listu The Independent řekla, že pár hodin po ohlášení výsledku referenda, se jí nějaká žena na ulici zeptala, zda je Polka. Když řekla, že ano, neznámá žena jí řekla, ať se bojí a že si bude muset pořídit víza, aby mohla zůstat v "její" zemi. Její zlý úsměv mě rozplakal, řekla Brzezniaková.

Podle Bloombergu k incidentům dochází i v centru kosmopolitního Londýna. Šestadvacetiletý Francouz Sebastian v pátek šel s matkou londýnským Kensingtonem a když kolemjdoucí muž na vycházce se psem slyšel, že mluví francouzsky, začal na ně volat Odejděte, odejděte.

Britové informují o incidentech na facebooku i twitteru, napsal Bloomberg. Jedna z účastnic debaty Fiona Andersonová napsala, že v Londýně "starší žena v autobusu 134 škodolibě řekla mladé Polce s dítětem, aby vystoupila a šla si balit". Profesorka z univerzity v Coventry Heaven Crawleyová uvedla v pátek na twitteru: "Dnes večer šla dcera v Birminghamu z práce a viděla, jak skupina mladíků zatlačila do kouta muslimskou dívku s výkřiky 'Vypadni, volili jsme Leave (Odejít)'".

"Tón některých výroků v kampani legitimizoval rasistickou rétoriku," řekl londýnský právník a aktivista Labouristické strany Jasvir Singh. "Je tu hlučná menšina, která se cítí povzbuzena výsledky referenda, který je důvodem k tomu, aby ze sebe dostala nenávist."

Přečteno: 2034x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nenávist, Extremismus, Velká Británie, Brexit, Rasismus, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo