romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V boji o Bílý dům zvítězil republikán Donald Trump

9.11.2016 10:07
Donald Trump (FOTO: Gage Skidmore, Wikimedia Commons)
Donald Trump (FOTO: Gage Skidmore, Wikimedia Commons)

Republikán Donald Trump byl podle propočtů agentury AP zvolen 45. prezidentem Spojených států. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě a je těžkou porážkou demokratické kandidátky Hillary Clintonové, která v prezidentské kampani neuspěla již v roce 2008. Hillary Clintonová v telefonátu s Donaldem Trumpem výsledek voleb uznala. Oznámila to televize CNN s odvoláním na zdroje ze štábu demokratů.

V prvním projevu ke svým příznivcům pochválil Trump soupeřku Hillary Clintonovou za "houževnatou kampaň" a vyzval k jednotě republikánů a demokratů. Potvrdil, že Clintonová v telefonátu s ním uznala výsledek voleb. Trump se zavázal, že bude prezidentem všech. Američanům slíbil budování infrastruktury, péči o veterány a hospodářský růst. Amerika pod jeho vedením prý bude usilovat jen o to nejlepší. "Kampaň skončila, naše práce ale teprve začíná," řekl zvolený prezident.

Trump bude prosazovat hledání společné platformy a nikoli nepřátelství, partnerství a nikoli konflikty. V zahraniční politice chce s každým jednat spravedlivě.

Po zvolení Donalda Trumpa se podle analytiků oslovených ČTK mohou změnit vztahy USA k Rusku. Experti se ale rozcházejí v názoru, jak to ovlivní vztahy v NATO. Jako jeden z prvních zahraničních politiků gratuloval Donaldu Trumpovi k vítězství ve volbě prezidenta Spojených států maďarský premiér Viktor Orbán. Podle jeho vyjádření na Facebooku jde o "skvělou zprávu". "Jaké skvělé novinky. Demokracie ještě žije," napsal předseda maďarské vlády na své oficiální facebookové stránce. Orbán jako jeden z mála vedoucích politiků Evropské unie vyjádřil Trumpovi v boji o Bílý dům podporu.

O obrovském šoku, černém dni nejen pro Spojené státy nebo posílení populistů hovoří němečtí politici. Vítězství republikánského kandidáta si ve spolkové republice dokázal představit málokdo. Kancléřka Angela Merkelová se ale zatím nevyjádřila.

První komentář listu The New York Times, který otevřeně stál za Clintonovou, se utápí v zoufalství. "Povýšení nezodpovědného a nevzdělaného muže, jemuž radí špatní lidé, na vůdce národa je velmi špatná zpráva. Je zvlášť špatná vzhledem ke křehkému stavu světa," konstatoval list .

Trump i Clintonová vyhráli ve státech, kde to průzkumy veřejného mínění očekávaly. V případě Trumpa je to jih a středozápad a u Clintonové východní pobřeží a Kalifornie. Dramatickým zvratem byl však Trumpův úspěch na Floridě a v Severní Karolíně, čímž získal výhodu k dosažení 270 volitelů.

Přečteno: 1053x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, USA, Donald Trump, Volby, zprávaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo