romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Bratislavě se o víkendu chystá další pochod neonacistů. Jeho odpůrci pořádají protiakci

22.6.2016 14:09
Demonstrace proti uprchlíkům 20. 6. 2015 v Bratislavě (FOTO: Repro ČT)
Demonstrace proti uprchlíkům 20. 6. 2015 v Bratislavě (FOTO: Repro ČT)

Po loňském pochodu proti migrantům, který skončil potyčkami a násilím, čeká Bratislavu v sobotu další pochod neonacistů. Akci pořádá extremistické sdružení Alternatívna cesta. Pochod nese název "Stop likvidácii Európy".

Denník.sk připomíná ve zprávě o chystané události, že "Ficova vláda slibovala zákon, který by obcím dával možnost akce radikálů zakazovat. Nestalo se ale nic, a situace se po roce znovu opakuje." K pochodu, který má vést z bratislavského Hlavního nádraží na Náměstí svobody, zveřejnili jeho organizátoři výzvu, která začíná slovy "Slovenský národ je v obrovském nebezpečí! Drzost a primitivismus bruselských eurobyrokratů nabývá obludných rozměrů!"

Text dále apeluje na nutnost podpořit "národní a protisystémové síly" a odmítá jakoukoli politickou provázanost slovy: "protest je nadstranický, ale organizátoři odmítají účast všech politiků, kteří se po roce 1989 podíleli na likvidaci a okrádání slovenského národa." 

Avizovaný pochod brzy vyvolal reakce jednotlivých oponentů: spisovatelka Uršuľa Kovalyk nahrála video se vzkazem o tom, proč je nutné přijít na protidemonstraci ohlášenou na Náměstí SNP. Tu pořádá v 15:00 pod názvem Antifašistická mobilizácia iniciativa Bratislava bez náckov. "Pod rouškou demonstrace za ochranu Evropy chtějí organizátoři, mezi nimiž jsou přední představitelé slovenské neonacistické scény, opět rozpoutávat nenávistné nálady v naší společnosti. Při obdobném pochodu před rokem totiž dokázali, že jejich jedinými argumenty jsou pěsti a házení kamenů do arabské rodiny," uvádí se ve facebookové pozvánce k události. 

Na chystaný pochod reagoval také sociolog a publicista Fedor Gál, který na svém blogu zveřejnil informaci o tom, že v uplynulých dvou dnech rozeslal desítky emailů. V přiloženém textu apeluje na co nejvyšší občanskou účast na akci namířenou proti ohlášenému pochodu neonacistů v Bratislavě.

"Zdá se mi, že by masivní účast občanů podél trasy ohlášeného pochodu neonacistů z Hlavního nádraží na Náměstí svobody (...) mohla být jasným gestem. (...) Mohl by to být minimálně test, zda jsou Slováci skutečně smířeni s tím, že fašizoidní trendy jsou fatální kulturní konstantou pro životy naše, našich dětí a vnoučat. (...) Situace volá po rázném gestu," píše se v průvodním dopisu.

Na závěr Gál poznamenává, že neonacistům a fotbalovým fanouškům, kteří se mají pochodu zúčastnit, je potřeba se postavit rovnou: z očí do očí, nikoli na separátní demonstraci na odlehlém místě. "Například podél celé trasy jejich pochodu - každý sám a všichni pospolu. (...) Neměli bychom čekat na chvíli, kdy nám přijdou povolávací rozkazy," připomíná v reminiscenci na doby minulé.   

 

Přečteno: 1326x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osobnosti, Monitoring, Fedor Gál, Bratislava, Pochod, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo