romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Bratislavě se o víkendu chystá další pochod neonacistů. Jeho odpůrci pořádají protiakci

22.6.2016 14:09
Demonstrace proti uprchlíkům 20. 6. 2015 v Bratislavě (FOTO: Repro ČT)
Demonstrace proti uprchlíkům 20. 6. 2015 v Bratislavě (FOTO: Repro ČT)

Po loňském pochodu proti migrantům, který skončil potyčkami a násilím, čeká Bratislavu v sobotu další pochod neonacistů. Akci pořádá extremistické sdružení Alternatívna cesta. Pochod nese název "Stop likvidácii Európy".

Denník.sk připomíná ve zprávě o chystané události, že "Ficova vláda slibovala zákon, který by obcím dával možnost akce radikálů zakazovat. Nestalo se ale nic, a situace se po roce znovu opakuje." K pochodu, který má vést z bratislavského Hlavního nádraží na Náměstí svobody, zveřejnili jeho organizátoři výzvu, která začíná slovy "Slovenský národ je v obrovském nebezpečí! Drzost a primitivismus bruselských eurobyrokratů nabývá obludných rozměrů!"

Text dále apeluje na nutnost podpořit "národní a protisystémové síly" a odmítá jakoukoli politickou provázanost slovy: "protest je nadstranický, ale organizátoři odmítají účast všech politiků, kteří se po roce 1989 podíleli na likvidaci a okrádání slovenského národa." 

Avizovaný pochod brzy vyvolal reakce jednotlivých oponentů: spisovatelka Uršuľa Kovalyk nahrála video se vzkazem o tom, proč je nutné přijít na protidemonstraci ohlášenou na Náměstí SNP. Tu pořádá v 15:00 pod názvem Antifašistická mobilizácia iniciativa Bratislava bez náckov. "Pod rouškou demonstrace za ochranu Evropy chtějí organizátoři, mezi nimiž jsou přední představitelé slovenské neonacistické scény, opět rozpoutávat nenávistné nálady v naší společnosti. Při obdobném pochodu před rokem totiž dokázali, že jejich jedinými argumenty jsou pěsti a házení kamenů do arabské rodiny," uvádí se ve facebookové pozvánce k události. 

Na chystaný pochod reagoval také sociolog a publicista Fedor Gál, který na svém blogu zveřejnil informaci o tom, že v uplynulých dvou dnech rozeslal desítky emailů. V přiloženém textu apeluje na co nejvyšší občanskou účast na akci namířenou proti ohlášenému pochodu neonacistů v Bratislavě.

"Zdá se mi, že by masivní účast občanů podél trasy ohlášeného pochodu neonacistů z Hlavního nádraží na Náměstí svobody (...) mohla být jasným gestem. (...) Mohl by to být minimálně test, zda jsou Slováci skutečně smířeni s tím, že fašizoidní trendy jsou fatální kulturní konstantou pro životy naše, našich dětí a vnoučat. (...) Situace volá po rázném gestu," píše se v průvodním dopisu.

Na závěr Gál poznamenává, že neonacistům a fotbalovým fanouškům, kteří se mají pochodu zúčastnit, je potřeba se postavit rovnou: z očí do očí, nikoli na separátní demonstraci na odlehlém místě. "Například podél celé trasy jejich pochodu - každý sám a všichni pospolu. (...) Neměli bychom čekat na chvíli, kdy nám přijdou povolávací rozkazy," připomíná v reminiscenci na doby minulé.   

 

Přečteno: 1302x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osobnosti, Monitoring, Fedor Gál, Bratislava, Pochod, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo