romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Bratislavě se sešli na nenávistné demonstraci neonacisté. Jejich odpůrců však bylo mnohem více

27.6.2016 9:32
Stovky lidí se 25. 6. 2016 v Bratislavě zúčastnily neonacistického pochodu a demonstrace
Stovky lidí se 25. 6. 2016 v Bratislavě zúčastnily neonacistického pochodu a demonstrace "proti diktátu Bruselu a zastavení likvidace Evropy", jakož i souběžného shromáždění odpůrců extremismu. (FOTO: repro Facebook Naše Slovensko)

Stovky lidí se v sobotu v Bratislavě zúčastnily neonacistického pochodu a demonstrace "proti diktátu Bruselu a zastavení likvidace Evropy", jakož i souběžného shromáždění odpůrců extremismu. Více než desítku extremistů policie předvedla na služebny. Na demonstraci krajně pravicových hnutí přišlo mnohem méně lidí než loni, byli mezi nimi i demonstranti z Česka. Mnohem více účastníků měla akce proti fašismu, které se zúčastnili i politici z různých stran.

Minulý rok na protimuslimskou akci přišlo až 3500 neonacistů, kteří napadli nic netušící diváky cyklistických závodů a pak část extremistů zaútočila kameny na rodinu s dětmi ze Saudské Arábie. Policie tehdy zadržela na 140 lidí včetně několika desítek českých občanů.

Letos se nenávistné akce zúčastnilo asi 500 lidí, převahu měli účastníci akce proti fašismu, kteří nesli v rukách například přeškrtnuté hákové kříže. Této akce se podle portálu Aktuality.sk zúčastnilo dva až tři tisíce lidí včetně expremiérky Ivety Radičové.

Neonacistům se letos nepodařilo vyvolat vážnější střety, ale přesto jich polici několik zadržela. Jak po skončení demonstrací informovala, strážníci předvedli na služebny 11 osob, z toho většinu k podání vysvětlení a ve dvou případech pro podezření ze spáchaní extremistických deliktů. Mezi předvedenými osobami byli podle medií i dva představitele krajně pravicových seskupení, a to patrně kvůli roztrhání vlajky EU. Jednalo se o vůdce Slovenské pospolitosti Jakuba Škrabáka a spoluorganizátora pochodu Mariána Magáta.

VIDEO

"Blíží se den, kdy si naši vlast vezmeme zpět do vlastních rukou. Tak jako Britové oslavují červnové datum, tak den, kdy si vezmeme moc do našich rukou, bude dnem naší nezávislosti. Brexit je jen začátek. Evropské unii v takovéto podobě zvoní umíráček," prohlásil před asi 500 lidmi na shromáždění v širším centru Bratislavy předseda občanského sdružení Slovenské hnutí obrody Róbert Švec. Dodal, že Slovensko nepotřebuje více Evropy, ale potřebuje odhodlané vlastence.

Řečníci na mítinku ocenili rozhodnutí britských voličů, kteří se v referendu vyslovili pro vystoupení země z EU, a k uspořádání podobného plebiscitu vybídli i slovenskou vládu.

Petici za vypsání lidového hlasování o odchodu Slovenska z unie mezitím ohlásila krajně pravicová parlamentní strana LSNS, která pochod a shromáždění nepodpořila.

Během pochodu pod dohledem policie, který předcházel samotnému shromáždění, příznivci krajní pravice pokřikovali hesla "Slovensko Slovákům" či "Stop diktátu Bruselu". V davu byli i sympatizanti české extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti. Na podiu vystoupil také někdejší šéf republikánů Miroslav Sládek, který se v projevu vyslovil "pro sjednocení vlasteneckých sil a pro svržení Bruselu".

Nesouhlas s projevy extremismu přišel na trasu pochodu vyjádřit například sociolog Fedor Gál, který aktivně vystupoval v době sametové revoluce na Slovensku. "Jsem tu za svého otce, který byl zavražděn na konci války během pochodu smrti. Jsem tu za mámu, která mě porodila v Terezíně. Kdybych zde nebyl, styděl bych se," řekl Gál novinářům.

FOTOGALERIE

Přečteno: 1150x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Demonstrace, Slovensko, Rasismus, Xenofobie, Islám, Islamofobie, Migrace, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo