romea - logo
7. prosince 2019 (sobota)
svátek má Ambrož
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Bratislavě se sešli na nenávistné demonstraci neonacisté. Jejich odpůrců však bylo mnohem více

27.6.2016 9:32
Stovky lidí se 25. 6. 2016 v Bratislavě zúčastnily neonacistického pochodu a demonstrace
Stovky lidí se 25. 6. 2016 v Bratislavě zúčastnily neonacistického pochodu a demonstrace "proti diktátu Bruselu a zastavení likvidace Evropy", jakož i souběžného shromáždění odpůrců extremismu. (FOTO: repro Facebook Naše Slovensko)

Stovky lidí se v sobotu v Bratislavě zúčastnily neonacistického pochodu a demonstrace "proti diktátu Bruselu a zastavení likvidace Evropy", jakož i souběžného shromáždění odpůrců extremismu. Více než desítku extremistů policie předvedla na služebny. Na demonstraci krajně pravicových hnutí přišlo mnohem méně lidí než loni, byli mezi nimi i demonstranti z Česka. Mnohem více účastníků měla akce proti fašismu, které se zúčastnili i politici z různých stran.

Minulý rok na protimuslimskou akci přišlo až 3500 neonacistů, kteří napadli nic netušící diváky cyklistických závodů a pak část extremistů zaútočila kameny na rodinu s dětmi ze Saudské Arábie. Policie tehdy zadržela na 140 lidí včetně několika desítek českých občanů.

Letos se nenávistné akce zúčastnilo asi 500 lidí, převahu měli účastníci akce proti fašismu, kteří nesli v rukách například přeškrtnuté hákové kříže. Této akce se podle portálu Aktuality.sk zúčastnilo dva až tři tisíce lidí včetně expremiérky Ivety Radičové.

Neonacistům se letos nepodařilo vyvolat vážnější střety, ale přesto jich polici několik zadržela. Jak po skončení demonstrací informovala, strážníci předvedli na služebny 11 osob, z toho většinu k podání vysvětlení a ve dvou případech pro podezření ze spáchaní extremistických deliktů. Mezi předvedenými osobami byli podle medií i dva představitele krajně pravicových seskupení, a to patrně kvůli roztrhání vlajky EU. Jednalo se o vůdce Slovenské pospolitosti Jakuba Škrabáka a spoluorganizátora pochodu Mariána Magáta.

VIDEO

"Blíží se den, kdy si naši vlast vezmeme zpět do vlastních rukou. Tak jako Britové oslavují červnové datum, tak den, kdy si vezmeme moc do našich rukou, bude dnem naší nezávislosti. Brexit je jen začátek. Evropské unii v takovéto podobě zvoní umíráček," prohlásil před asi 500 lidmi na shromáždění v širším centru Bratislavy předseda občanského sdružení Slovenské hnutí obrody Róbert Švec. Dodal, že Slovensko nepotřebuje více Evropy, ale potřebuje odhodlané vlastence.

Řečníci na mítinku ocenili rozhodnutí britských voličů, kteří se v referendu vyslovili pro vystoupení země z EU, a k uspořádání podobného plebiscitu vybídli i slovenskou vládu.

Petici za vypsání lidového hlasování o odchodu Slovenska z unie mezitím ohlásila krajně pravicová parlamentní strana LSNS, která pochod a shromáždění nepodpořila.

Během pochodu pod dohledem policie, který předcházel samotnému shromáždění, příznivci krajní pravice pokřikovali hesla "Slovensko Slovákům" či "Stop diktátu Bruselu". V davu byli i sympatizanti české extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti. Na podiu vystoupil také někdejší šéf republikánů Miroslav Sládek, který se v projevu vyslovil "pro sjednocení vlasteneckých sil a pro svržení Bruselu".

Nesouhlas s projevy extremismu přišel na trasu pochodu vyjádřit například sociolog Fedor Gál, který aktivně vystupoval v době sametové revoluce na Slovensku. "Jsem tu za svého otce, který byl zavražděn na konci války během pochodu smrti. Jsem tu za mámu, která mě porodila v Terezíně. Kdybych zde nebyl, styděl bych se," řekl Gál novinářům.

FOTOGALERIE

Přečteno: 1144x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Demonstrace, Slovensko, Rasismus, Xenofobie, Islám, Islamofobie, Migrace, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo