romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Británii usvědčili členy romské rodiny z ČR z otročení a obchodování s lidmi

25.10.2016 20:00
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, KRoock74
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, KRoock74

Pětice členů romské rodiny z České republiky byla ve Velké Británii usvědčena z otročení a obchodování s lidmi. Gang dvou mužů a tří žen ve věku 28 až 37 let lákal do země české občany, kterým následně vyhrožoval a nutil je pracovat a žít v otřesných podmínkách. Jak již server Romea.cz informoval v roce 2015 lidé z České republiky byli nuceni spát v garáži, na zemi nebo v kredenci pod schody a byla jim zabavována většina platu.

"Vybírali si lidi ve městech a na ulicích v České republice a slibovali jim nový život ve Spojeném království," řekl podle iDNES.cz pro BBC vyšetřovatel Stuart Cavin.

Podle místního deníku The Plymouth Herald pětici obviněných tvoří Růžena Tancošová, Petr Tancoš, Nela Dzurková, Martin Tancoš a Kateřina Kurejová. U soudu tvrdili, že jen pomáhali krajanům usadit se na ostrovech a zařídit práci nebo otevřít bankovní účty.

Ve skutečnosti s nimi členové gangu zacházeli jako s otroky a většinu jejich mzdy si nechávali pro sebe. Oběti musely pracovat 12 hodin denně, šest dní v týdnů, v továrnách, myčkách aut nebo jako novodobí otroci v různých domácnostech v Devonu a Cornwallu.

Josef Bukovinský, kterému se podařilo uprchnout, již dříve uvedl, že pracoval v továrně až šedesát hodin týdně. Růžena Tancošová, u níž bydlel, kontrolovala jeho bankovní účet a přidělovala mu 10 liber jednou za tři až čtyři měsíce.

Tancošová a její sestry ho nutily také krást. "Šel jsem do obchodu, naplnil vozík a prošel kolem pokladen bez placení," uvedl pro The Herald Bukovinský.

Rodina mu vyhrožovala bitím a pětatřicetiletý Tancoš ho několikrát zfackoval.

Policii na stopu otrokářů přivedly až dvě z obětí, kterým se podařilo uprchnout a kontaktovat úřady v roce 2014. Policie odhaduje, že v průběhu let si skupina přišla na statisíce liber.

Na vyšetřování zločinu obchodování s lidmi se specializuje i romský policista Petr Torák, který působí přes deset let v Anglii. Podle Toráka se v roli oběti nucených prací nejčastěji setkává s muži ve středním věku, kteří nemají ve své původní zemi oporu v podobě rodiny či sociální sítě, často jsou na ulici, bez práce a perspektivy, že se jejich situace může změnit k lepšímu. Proto často kývnou na nabídku snadného výdělku, jisté práce a ubytování, někdy třeba jen za stravu.

K Torákovi se dostávají také případy vykořisťovaných Romů. „Pokud jde o oběti z řad Romů, většinou to jsou mladí muži často z osad a ghett, kteří byli naverbováni přímo na místě,“ říká Torák a zároveň ale poznamenává, že Romové jsou i v řadách vykořisťovatelů, jak ostatně dokazuje aktuální případ.

Přečteno: 6776x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kriminalita, Obchodování s lidmi, Obchod s chudobou, Velká Británie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo