romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Británii usvědčili členy romské rodiny z ČR z otročení a obchodování s lidmi

25.10.2016 20:00
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, KRoock74
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, KRoock74

Pětice členů romské rodiny z České republiky byla ve Velké Británii usvědčena z otročení a obchodování s lidmi. Gang dvou mužů a tří žen ve věku 28 až 37 let lákal do země české občany, kterým následně vyhrožoval a nutil je pracovat a žít v otřesných podmínkách. Jak již server Romea.cz informoval v roce 2015 lidé z České republiky byli nuceni spát v garáži, na zemi nebo v kredenci pod schody a byla jim zabavována většina platu.

"Vybírali si lidi ve městech a na ulicích v České republice a slibovali jim nový život ve Spojeném království," řekl podle iDNES.cz pro BBC vyšetřovatel Stuart Cavin.

Podle místního deníku The Plymouth Herald pětici obviněných tvoří Růžena Tancošová, Petr Tancoš, Nela Dzurková, Martin Tancoš a Kateřina Kurejová. U soudu tvrdili, že jen pomáhali krajanům usadit se na ostrovech a zařídit práci nebo otevřít bankovní účty.

Ve skutečnosti s nimi členové gangu zacházeli jako s otroky a většinu jejich mzdy si nechávali pro sebe. Oběti musely pracovat 12 hodin denně, šest dní v týdnů, v továrnách, myčkách aut nebo jako novodobí otroci v různých domácnostech v Devonu a Cornwallu.

Josef Bukovinský, kterému se podařilo uprchnout, již dříve uvedl, že pracoval v továrně až šedesát hodin týdně. Růžena Tancošová, u níž bydlel, kontrolovala jeho bankovní účet a přidělovala mu 10 liber jednou za tři až čtyři měsíce.

Tancošová a její sestry ho nutily také krást. "Šel jsem do obchodu, naplnil vozík a prošel kolem pokladen bez placení," uvedl pro The Herald Bukovinský.

Rodina mu vyhrožovala bitím a pětatřicetiletý Tancoš ho několikrát zfackoval.

Policii na stopu otrokářů přivedly až dvě z obětí, kterým se podařilo uprchnout a kontaktovat úřady v roce 2014. Policie odhaduje, že v průběhu let si skupina přišla na statisíce liber.

Na vyšetřování zločinu obchodování s lidmi se specializuje i romský policista Petr Torák, který působí přes deset let v Anglii. Podle Toráka se v roli oběti nucených prací nejčastěji setkává s muži ve středním věku, kteří nemají ve své původní zemi oporu v podobě rodiny či sociální sítě, často jsou na ulici, bez práce a perspektivy, že se jejich situace může změnit k lepšímu. Proto často kývnou na nabídku snadného výdělku, jisté práce a ubytování, někdy třeba jen za stravu.

K Torákovi se dostávají také případy vykořisťovaných Romů. „Pokud jde o oběti z řad Romů, většinou to jsou mladí muži často z osad a ghett, kteří byli naverbováni přímo na místě,“ říká Torák a zároveň ale poznamenává, že Romové jsou i v řadách vykořisťovatelů, jak ostatně dokazuje aktuální případ.

Přečteno: 6693x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kriminalita, Obchodování s lidmi, Obchod s chudobou, Velká Británie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo