romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Británii usvědčili členy romské rodiny z ČR z otročení a obchodování s lidmi

25.10.2016 20:00
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, KRoock74
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, KRoock74

Pětice členů romské rodiny z České republiky byla ve Velké Británii usvědčena z otročení a obchodování s lidmi. Gang dvou mužů a tří žen ve věku 28 až 37 let lákal do země české občany, kterým následně vyhrožoval a nutil je pracovat a žít v otřesných podmínkách. Jak již server Romea.cz informoval v roce 2015 lidé z České republiky byli nuceni spát v garáži, na zemi nebo v kredenci pod schody a byla jim zabavována většina platu.

"Vybírali si lidi ve městech a na ulicích v České republice a slibovali jim nový život ve Spojeném království," řekl podle iDNES.cz pro BBC vyšetřovatel Stuart Cavin.

Podle místního deníku The Plymouth Herald pětici obviněných tvoří Růžena Tancošová, Petr Tancoš, Nela Dzurková, Martin Tancoš a Kateřina Kurejová. U soudu tvrdili, že jen pomáhali krajanům usadit se na ostrovech a zařídit práci nebo otevřít bankovní účty.

Ve skutečnosti s nimi členové gangu zacházeli jako s otroky a většinu jejich mzdy si nechávali pro sebe. Oběti musely pracovat 12 hodin denně, šest dní v týdnů, v továrnách, myčkách aut nebo jako novodobí otroci v různých domácnostech v Devonu a Cornwallu.

Josef Bukovinský, kterému se podařilo uprchnout, již dříve uvedl, že pracoval v továrně až šedesát hodin týdně. Růžena Tancošová, u níž bydlel, kontrolovala jeho bankovní účet a přidělovala mu 10 liber jednou za tři až čtyři měsíce.

Tancošová a její sestry ho nutily také krást. "Šel jsem do obchodu, naplnil vozík a prošel kolem pokladen bez placení," uvedl pro The Herald Bukovinský.

Rodina mu vyhrožovala bitím a pětatřicetiletý Tancoš ho několikrát zfackoval.

Policii na stopu otrokářů přivedly až dvě z obětí, kterým se podařilo uprchnout a kontaktovat úřady v roce 2014. Policie odhaduje, že v průběhu let si skupina přišla na statisíce liber.

Na vyšetřování zločinu obchodování s lidmi se specializuje i romský policista Petr Torák, který působí přes deset let v Anglii. Podle Toráka se v roli oběti nucených prací nejčastěji setkává s muži ve středním věku, kteří nemají ve své původní zemi oporu v podobě rodiny či sociální sítě, často jsou na ulici, bez práce a perspektivy, že se jejich situace může změnit k lepšímu. Proto často kývnou na nabídku snadného výdělku, jisté práce a ubytování, někdy třeba jen za stravu.

K Torákovi se dostávají také případy vykořisťovaných Romů. „Pokud jde o oběti z řad Romů, většinou to jsou mladí muži často z osad a ghett, kteří byli naverbováni přímo na místě,“ říká Torák a zároveň ale poznamenává, že Romové jsou i v řadách vykořisťovatelů, jak ostatně dokazuje aktuální případ.

Přečteno: 6726x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kriminalita, Obchodování s lidmi, Obchod s chudobou, Velká Británie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo