romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Budapešťský soud potrestal rasistické vrahy třemi doživotními tresty. Čtvrtý pachatel půjde do vězení na 13 let

Budapešť, 6.8.2013 10:12, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Pozůstalí po obětech rasistických vrahů v Maďarsku, během pohřbu.   Foto: Archiv Romea.cz
Pozůstalí po obětech rasistických vrahů v Maďarsku, během pohřbu. Foto: Archiv Romea.cz

Maďarský soud dnes vynesl tři tresty doživotního vězení za protiromské útoky, při nichž bylo v letech 2008 a 2009 zavražděno šest Romů. Pět dalších lidí bylo vážně zraněno a desítky dalších zraněno méně vážně. Čtvrtý obžalovaný, který dělal trojici při posledních dvou útocích řidiče, byl odsouzen ke 13 letům vězení. Rasistické násilí tehdy šokovalo celou zemi a vedlo i k obviněním policie, že dostatečně nechrání romskou menšinu.  

Granáty, střelné zbraně, zápalné lahve

Pachatelé si jako terč vybírali romská obydlí na okraji měst nebo vesnic, kde měli vhodné únikové cesty. Podle mezinárodních organizací byl však počet vražedných útoků daleko vyšší, většina jich dodnes není objasněná.

Útočníci napadli romská obydlí, zapálili je a po prchajících lidech stříleli. Během útoků, kterých bylo celkem devět, použili granáty, střelné zbraně a zápalné lahve. Mezi oběťmi byl i čtyřletý chlapec. Pět dalších lidí bylo během těchto protiromských pogromů vážně zraněno. Celkem podle obžaloby muži vypálili 78 střel, hodili 11 Molotovových koktejlů a ohrozili bezpečnost 55 lidí.

Skupina provinilců byla zadržena 21. srpna 2009 v Debrecínu. Prokurátor v obžalobě uvedl, že pachatelé své akce připravovali "s vojenskou přesností".

"Napětí  se nesníží"

Při jednom z útoků zapálili pozdě v noci dům na okraji vesnice Tatárszentgyörgy nedaleko Budapešti. Když jeho obyvatelé z budovy utíkali, střelbou usmrtili devětadvacetiletého Roberta Csorbu a jeho čtyřletého syna. Jak uvedla v rozhovoru pro agenturu Reuters Robertova matka den před vynesením rozsudku, nyní se pro ni uzavře jedna kapitola.

Napětí mezi Romy a ostatními maďarskými obyvateli se tím ale nesníží, dodala. "Je to stejné jako před čtyřmi lety," prohlásila žena ve svém domě v Tatárszentgyörgy, který se nachází hned vedle trosek domu svého zesnulého syna. "Rasismu a chudoby se nezbavíme," dodala. Stále se navíc prý v noci kolem jejího domu potulují podivní lidé a koukají jí do oken.

Lhostejnost a chyby

Vyšetřování série vražedných útoků v Maďarsku doprovázely lhostejnost a četné chyby policejních orgánů, podobné těm, které nastaly během vyšetřování žhářských útoků na romské rodiny v českém Slezsku z let 2007-2009. Často trvalo dlouho, než policie vůbec o případech informovala veřejnost, někdy mlžila tvrzením, že pravděpodobný motiv vražd je pomsta lichvářů za nevracení půjček. Celé měsíce odmítala tezi, že by se jednalo o sérii rasistických útoků jedněch a těch samých pachatelů. Přitom se jednotlivé útoky vzhledem k způsobu provedení velice podobaly.

U nejbrutálnějšího útoku dorazila sanitka bez lékaře až hodinu po činu, kdy žil už jen jeden z postřelených. A nedokázala ho zachránit. Místní policie vycházela z toho, že k požáru došlo kvůli elektrickému zkratu, přestože se na místě našly projektily kulek. Kriminální policie začala případ šetřit až deset hodin po činu. Za to byli dva zodpovědní policisté - ovšem až po dlouhodobém tlaku veřejnosti - kázeňsky potrestáni.

Mezinárodní tlak

Když policie ani po roce vyšetřování neměla ani jednu horkou stopu, postupně zvyšovala částku odměny slíbené občanům za informace o případných pachatelích. Ta nakonec dosáhla dosud nevídanou výši 380 000 EUR (i když se to nezdá, tady skutečně nejde o překlep.) Tato závratná částka svědčí o výši tlaku na policii ze strany vlády, způsobená hlavně ostrou mezinárodní kritikou maďarských orgánů pro jejich neschopnost zastavit sérii vražedného násilí. Dokonce přiletělo několik takzvaných profilerů americké FBI pomáhat při sestavení profilů pachatelů za účelem jejich identifikace.

Nakonec 21. srpna 2009 NBI (Národní úřad vyšetřování) zatkl čtyři muže ve městě Debrecín a obvinil je ze série organizovaných vražedných útoků. Koncem června 2010 úřad oznámil konec vyšetřování a podal návrh na obžalobu z vícenásobné vraždy, loupeží, zneužívání zbraní i vandalismu. Třem z podezřelých kriminalisté prokázali účast na různých útocích s pomocí analýzy DNA a prozkoumaní jejích zbraní; čtvrtému se klade za vinu, že ostatním napomáhal při provedení některých z útoků.

Žalobce rasismus napřed neviděl

V září 2010 krajský státní zástupce z Pešti podal obžalobu, podle které tři muži spáchali vícenásobnou vraždu šesti osob včetně dětí i pokusy o vraždu, čtvrtý podezřelý je obžalován z napomáhání k úmyslným vraždám. Své činy provedli podle obžaloby „z podlých pohnutek”, o rasistickém motivu obžaloba nehovořila.

Proti tomu protestovala mezinárodní organizace Amnesty International (AI), která žádala přezkum motivu pachatelů. Prokurátor v obžalobě nakonec uvedl, že pachatelé byli při všech svých činech motivováni rasovou nenávistí a své akce připravovali "s vojenskou přesností". Útoky chtěli zastrašit celou komunitu. 

Miklós Kárpáti, právní zástupce obětí jednoho z útoku, k tomu řekl: „Chápu, že může být složité prokázat rasistický motiv trestných činů I kvůli tom, že obviněni to odmítají anebo mění své tvrzení. Tento motiv by ale neměl být v první fázi vyšetřování vyloučen.”

Podle médií někteří z obžalovaných byli napojeni na maďarskou tajnou službu, další měli být v minulosti aktivní na neonacistické scéně.

Z čeho byli pachatelé obžalováni

Trojice mužů je obžalována z celkem devíti útoků. Čtvrtý se měl podílet jen na některých z nich. Shrnujme je stručně podle informace AI:

• Krátce po půlnoci dne 21. červenci 2008 se několikrát střílelo na domy obydlené Romy v obci Galgagyörk. Naštěstí nikdo nebyl zraněn. Během policejního vyšetřování policie uvažovala o rasistickém motivu anebo o násilí uvnitř komunity. Několik týdnů před útokem došlo k střetům mezi Maďarskou gardou a romskou komunitou ve vesnici.
• Dne 8. srpna 2008 byly hozeny zápalné láhve na dva domy obydlené Romy na okraji vesnice Piricse. Následně pachatele začali střílet na obyvatele domu, jedna osoba utrpěla zranění ohrožující její život. Následovaly dva útoky, při kterých nikdo nebyl zraněn. U jednoho z nich se střílelo na dům romské rodiny 5. září 2008 v Nyíradonech, u dalšího z konce měsíce předcházel střelbu útok zápalnými láhvemi na pět domů v obci Tarnabod.
• Během noci dne 3. listopadu 2008 byl vhozen molotovův koktejl do domu romské rodiny ve vesnici Nagycsécs. Dvě osoby byly zastřeleny, když se pokusily útéci z hořícího domu. Dne 15. prosince 2008 jeden muž utrpěl vážné a jeho družka lehké zranění po střelbě v obci Alsózsolca.
• Róbert Cs. a jeho čtyřletý syn Robika byli zastřeleni dne 23. února 2009 na okraji města Tatárszentgyörgy poté, co se pokusili opustit svůj dům, který byl krátce předtím zapálen zápalnými láhvemi. Původní policejní vyšetřování případ považovalo za nehodu. Pitva pak potvrdila, že oběti zemřely následkem střelných zranění.
• 54-letý Rom byl zastřelen dne 22. dubna 2009 v obci Tiszalök, když v noci vycházel z domova, aby šel na noční šichtu. Tento čin ministerský předseda označil za „potupný, zlý a hanebný atentát”.
• Devátý útok série se odehrál ve vesnici Kisléta dne 2. srpna 2009. Zavražděná byla vdova M.B., těžce zraněna byla její 13-letá dcera K.B. Vládní činitelé útok odsoudili a premiér dodal, že „tento nelidský útok byl zaměřen na Romy, vrazi ale útočili na celý národ”.

Neobjasněné útoky

Podle Evropské právního centra pro Romy (ERRC) zůstávají  v Maďarsku z období 2007 - 2009 i neobjasněné útoky:

• útoky na romské rodiny si vyžádaly celkem devět životů, z toho dvou dětských;
• desítky lidí byli zraněny, deset jich bylo v ohrožení života;
• v alespoň dvanáct případech byly používány zápalné láhve, ve dvou případech ruční granáty;
• v alespoň dvanáct případech se střílelo;
• v alespoň devíti případech byl majetek Romů devastován.

Mezinárodní organizace Amnesty International tehdy požádala maďarskou vládu, aby prošetřila všechny útoky a případně rozšířila obžalobu na další činy a případně zvýšila i počet obžalovaných.

Přečteno: 1803x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Násilí z nenávisti, Vražda, Soud, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo