romea - logo
3. července 2020 (pátek)
svátek má Radomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Budapešti se již potřetí protestovalo proti spornému památníku

Budapešť/Maďarsko, 11.4.2014 10:55, (ROMEA)

Již třetí den po sobě se dnes v Budapešti konal protest proti spornému památníku k 70. výročí obsazení Maďarska Německem. Podle kritiků je pomník součástí snahy kabinetu premiéra Viktora Orbána odsunout poněkud do pozadí odpovědnost válečných maďarských činitelů za deportace Židů. Zahájení stavby v úterý oznámila vláda.

Týž den místo, kde má památník stát, oplotili během dne stavbaři. Už večer se tam ale sešli odpůrci projektu a vztyčený plot zase odstranili. Následující den i dnes se situace opakovala.Policie podle agentury DPA proti účastníkům protestu ani dnes nijak nezasáhla.

Proti vybudování památníku se důrazně postavila Federace maďarských židovských obcí (Mazsihisz). Počátkem února dala najevo, že se letošních oficiálních akcí na paměť holokaustu nezúčastní, pokud jasněji neukážou roli Maďarů v deportacích a vraždění maďarských Židů.Jedním z důvodů tohoto bojkotu je právě zamýšlený památník k okupaci Německem.

Kritici považují vztyčení takového pomníku, původně plánované na 19. března, za součást snahy vlády zamlžit odpovědnost bývalých maďarských představitelů a tehdejších místních bezpečnostních sil za deportace a smrt mnoha Židů za druhé světové války.

V červnu 1944, tedy nedlouho po německé okupaci, maďarské úřady rozhodly o poslání zhruba půl milionu Židů do nacistických táborů smrti. Jeden z představitelů opoziční Maďarské socialistické strany (MSZP) Csaba Horváth při demonstraci uspořádané na staveništi prohlásil, že je třeba zabránit tomu, aby se náměstí se zamýšleným památníkem stalo místem srazů neonacistů. MSZP požaduje, aby se o záměru hlasovalo v referendu.Na památníku má být německá říšská orlice útočící na archanděla Gabriela, který má ztělesňovat nevinné Maďarsko.

Přečteno: 398x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Židé, Pomník obětem holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo