romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Budapešti se již potřetí protestovalo proti spornému památníku

Budapešť/Maďarsko, 11.4.2014 10:55, (ROMEA)

Již třetí den po sobě se dnes v Budapešti konal protest proti spornému památníku k 70. výročí obsazení Maďarska Německem. Podle kritiků je pomník součástí snahy kabinetu premiéra Viktora Orbána odsunout poněkud do pozadí odpovědnost válečných maďarských činitelů za deportace Židů. Zahájení stavby v úterý oznámila vláda.

Týž den místo, kde má památník stát, oplotili během dne stavbaři. Už večer se tam ale sešli odpůrci projektu a vztyčený plot zase odstranili. Následující den i dnes se situace opakovala.Policie podle agentury DPA proti účastníkům protestu ani dnes nijak nezasáhla.

Proti vybudování památníku se důrazně postavila Federace maďarských židovských obcí (Mazsihisz). Počátkem února dala najevo, že se letošních oficiálních akcí na paměť holokaustu nezúčastní, pokud jasněji neukážou roli Maďarů v deportacích a vraždění maďarských Židů.Jedním z důvodů tohoto bojkotu je právě zamýšlený památník k okupaci Německem.

Kritici považují vztyčení takového pomníku, původně plánované na 19. března, za součást snahy vlády zamlžit odpovědnost bývalých maďarských představitelů a tehdejších místních bezpečnostních sil za deportace a smrt mnoha Židů za druhé světové války.

V červnu 1944, tedy nedlouho po německé okupaci, maďarské úřady rozhodly o poslání zhruba půl milionu Židů do nacistických táborů smrti. Jeden z představitelů opoziční Maďarské socialistické strany (MSZP) Csaba Horváth při demonstraci uspořádané na staveništi prohlásil, že je třeba zabránit tomu, aby se náměstí se zamýšleným památníkem stalo místem srazů neonacistů. MSZP požaduje, aby se o záměru hlasovalo v referendu.Na památníku má být německá říšská orlice útočící na archanděla Gabriela, který má ztělesňovat nevinné Maďarsko.

Přečteno: 427x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Židé, Pomník obětem holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo