romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Budapešti se již potřetí protestovalo proti spornému památníku

Budapešť/Maďarsko, 11.4.2014 10:55, (ROMEA)

Již třetí den po sobě se dnes v Budapešti konal protest proti spornému památníku k 70. výročí obsazení Maďarska Německem. Podle kritiků je pomník součástí snahy kabinetu premiéra Viktora Orbána odsunout poněkud do pozadí odpovědnost válečných maďarských činitelů za deportace Židů. Zahájení stavby v úterý oznámila vláda.

Týž den místo, kde má památník stát, oplotili během dne stavbaři. Už večer se tam ale sešli odpůrci projektu a vztyčený plot zase odstranili. Následující den i dnes se situace opakovala.Policie podle agentury DPA proti účastníkům protestu ani dnes nijak nezasáhla.

Proti vybudování památníku se důrazně postavila Federace maďarských židovských obcí (Mazsihisz). Počátkem února dala najevo, že se letošních oficiálních akcí na paměť holokaustu nezúčastní, pokud jasněji neukážou roli Maďarů v deportacích a vraždění maďarských Židů.Jedním z důvodů tohoto bojkotu je právě zamýšlený památník k okupaci Německem.

Kritici považují vztyčení takového pomníku, původně plánované na 19. března, za součást snahy vlády zamlžit odpovědnost bývalých maďarských představitelů a tehdejších místních bezpečnostních sil za deportace a smrt mnoha Židů za druhé světové války.

V červnu 1944, tedy nedlouho po německé okupaci, maďarské úřady rozhodly o poslání zhruba půl milionu Židů do nacistických táborů smrti. Jeden z představitelů opoziční Maďarské socialistické strany (MSZP) Csaba Horváth při demonstraci uspořádané na staveništi prohlásil, že je třeba zabránit tomu, aby se náměstí se zamýšleným památníkem stalo místem srazů neonacistů. MSZP požaduje, aby se o záměru hlasovalo v referendu.Na památníku má být německá říšská orlice útočící na archanděla Gabriela, který má ztělesňovat nevinné Maďarsko.

Přečteno: 390x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Židé, Pomník obětem holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo