romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Budapešti se znovu protestovalo, zazněla i kritika vlády v otázce romské integrace

22.5.2017 16:00
Jedna z mluvčích protivládního protestu v Budapešti, ředitelka Romaversitas Henriett Dinók (zdroj: repro YouTube)
Jedna z mluvčích protivládního protestu v Budapešti, ředitelka Romaversitas Henriett Dinók (zdroj: repro YouTube)

Tisíce lidí znovu vyšly demonstrovat do ulic Budapešti na protest proti vládě Viktora Orbána a jeho strany FIDESZ. Souběžně s protesty v maďarské metropoli se odpůrci režimu shromáždili i v dalších maďarských městech. Nedělní demonstraci zorganizovala občanská iniciativa Nem maradunk csendben! (Nezůstaneme zticha!). Akce se konala pod heslem „Nedáme svou budoucnost, zůstaneme tady!“

Účastníci protestu nejprve prošli budapešťským centrem a následně tradičně došli až k budově maďarského parlamentu na Kossuthově náměstí. Zde zaznělo několik projevů, které se vesměs věnovaly problémům, které stály už v centru předchozích protestů, jako je kampaň maďarské vlády proti EU, Středoevropské univerzitě (CEU) a svobodným médiím.

Na demonstraci zazněla i kritika vládní strategie v otázkách romské integrace. Jako první promluvila na Kossuthově náměstí ředitelka nadace Romaversitas a romská aktivistka Henriett Dinók, která upozornila na to, že CEU až dosud učinila pro Romy, kteří se chtějí vzdělávat, nepoměrně víc než maďarská vláda. Zdůraznila význam nevládních aktivit v boji za integraci romských středoškolských a vysokoškolských studentů a za jejich rovné šance na trhu práce. Aktivistka upozornila i na to, že organizace poskytující podporu romským studentům označuje současná vláda za "protimaďarské" a usiluje o to, aby jim zabránila v přístupu k evropským dotačním zdrojům. "Není to Brusel, koho je třeba zastavit," je přesvědčená, "nýbrž maďarská oligarchie, která na nás parazituje."

Další projev zazněl například z úst občanského aktivisty Mártona Gulyáse, který požadoval demokracii a zavedení proporcionálního volebního systému. Heslo vládní kampaně "Zastavme Brusel" změnili protestující na "Zastavme Moskvu a Orbána".

Přečteno: 1236x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Integrace, CEU - Středoevropská univerzita, protest, Demonstrace, Zahraniční, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo