romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Budapešti se znovu protestovalo, zazněla i kritika vlády v otázce romské integrace

22.5.2017 16:00
Jedna z mluvčích protivládního protestu v Budapešti, ředitelka Romaversitas Henriett Dinók (zdroj: repro YouTube)
Jedna z mluvčích protivládního protestu v Budapešti, ředitelka Romaversitas Henriett Dinók (zdroj: repro YouTube)

Tisíce lidí znovu vyšly demonstrovat do ulic Budapešti na protest proti vládě Viktora Orbána a jeho strany FIDESZ. Souběžně s protesty v maďarské metropoli se odpůrci režimu shromáždili i v dalších maďarských městech. Nedělní demonstraci zorganizovala občanská iniciativa Nem maradunk csendben! (Nezůstaneme zticha!). Akce se konala pod heslem „Nedáme svou budoucnost, zůstaneme tady!“

Účastníci protestu nejprve prošli budapešťským centrem a následně tradičně došli až k budově maďarského parlamentu na Kossuthově náměstí. Zde zaznělo několik projevů, které se vesměs věnovaly problémům, které stály už v centru předchozích protestů, jako je kampaň maďarské vlády proti EU, Středoevropské univerzitě (CEU) a svobodným médiím.

Na demonstraci zazněla i kritika vládní strategie v otázkách romské integrace. Jako první promluvila na Kossuthově náměstí ředitelka nadace Romaversitas a romská aktivistka Henriett Dinók, která upozornila na to, že CEU až dosud učinila pro Romy, kteří se chtějí vzdělávat, nepoměrně víc než maďarská vláda. Zdůraznila význam nevládních aktivit v boji za integraci romských středoškolských a vysokoškolských studentů a za jejich rovné šance na trhu práce. Aktivistka upozornila i na to, že organizace poskytující podporu romským studentům označuje současná vláda za "protimaďarské" a usiluje o to, aby jim zabránila v přístupu k evropským dotačním zdrojům. "Není to Brusel, koho je třeba zastavit," je přesvědčená, "nýbrž maďarská oligarchie, která na nás parazituje."

Další projev zazněl například z úst občanského aktivisty Mártona Gulyáse, který požadoval demokracii a zavedení proporcionálního volebního systému. Heslo vládní kampaně "Zastavme Brusel" změnili protestující na "Zastavme Moskvu a Orbána".

Přečteno: 1184x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Integrace, CEU - Středoevropská univerzita, protest, Demonstrace, Zahraniční, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo