romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Budapešti se znovu protestovalo, zazněla i kritika vlády v otázce romské integrace

22.5.2017 16:00
Jedna z mluvčích protivládního protestu v Budapešti, ředitelka Romaversitas Henriett Dinók (zdroj: repro YouTube)
Jedna z mluvčích protivládního protestu v Budapešti, ředitelka Romaversitas Henriett Dinók (zdroj: repro YouTube)

Tisíce lidí znovu vyšly demonstrovat do ulic Budapešti na protest proti vládě Viktora Orbána a jeho strany FIDESZ. Souběžně s protesty v maďarské metropoli se odpůrci režimu shromáždili i v dalších maďarských městech. Nedělní demonstraci zorganizovala občanská iniciativa Nem maradunk csendben! (Nezůstaneme zticha!). Akce se konala pod heslem „Nedáme svou budoucnost, zůstaneme tady!“

Účastníci protestu nejprve prošli budapešťským centrem a následně tradičně došli až k budově maďarského parlamentu na Kossuthově náměstí. Zde zaznělo několik projevů, které se vesměs věnovaly problémům, které stály už v centru předchozích protestů, jako je kampaň maďarské vlády proti EU, Středoevropské univerzitě (CEU) a svobodným médiím.

Na demonstraci zazněla i kritika vládní strategie v otázkách romské integrace. Jako první promluvila na Kossuthově náměstí ředitelka nadace Romaversitas a romská aktivistka Henriett Dinók, která upozornila na to, že CEU až dosud učinila pro Romy, kteří se chtějí vzdělávat, nepoměrně víc než maďarská vláda. Zdůraznila význam nevládních aktivit v boji za integraci romských středoškolských a vysokoškolských studentů a za jejich rovné šance na trhu práce. Aktivistka upozornila i na to, že organizace poskytující podporu romským studentům označuje současná vláda za "protimaďarské" a usiluje o to, aby jim zabránila v přístupu k evropským dotačním zdrojům. "Není to Brusel, koho je třeba zastavit," je přesvědčená, "nýbrž maďarská oligarchie, která na nás parazituje."

Další projev zazněl například z úst občanského aktivisty Mártona Gulyáse, který požadoval demokracii a zavedení proporcionálního volebního systému. Heslo vládní kampaně "Zastavme Brusel" změnili protestující na "Zastavme Moskvu a Orbána".

Přečteno: 1184x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Integrace, CEU - Středoevropská univerzita, protest, Demonstrace, Zahraniční, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo