romea - logo
19. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Alžběta
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Budapešti se znovu protestovalo, zazněla i kritika vlády v otázce romské integrace

22.5.2017 16:00
Jedna z mluvčích protivládního protestu v Budapešti, ředitelka Romaversitas Henriett Dinók (zdroj: repro YouTube)
Jedna z mluvčích protivládního protestu v Budapešti, ředitelka Romaversitas Henriett Dinók (zdroj: repro YouTube)

Tisíce lidí znovu vyšly demonstrovat do ulic Budapešti na protest proti vládě Viktora Orbána a jeho strany FIDESZ. Souběžně s protesty v maďarské metropoli se odpůrci režimu shromáždili i v dalších maďarských městech. Nedělní demonstraci zorganizovala občanská iniciativa Nem maradunk csendben! (Nezůstaneme zticha!). Akce se konala pod heslem „Nedáme svou budoucnost, zůstaneme tady!“

Účastníci protestu nejprve prošli budapešťským centrem a následně tradičně došli až k budově maďarského parlamentu na Kossuthově náměstí. Zde zaznělo několik projevů, které se vesměs věnovaly problémům, které stály už v centru předchozích protestů, jako je kampaň maďarské vlády proti EU, Středoevropské univerzitě (CEU) a svobodným médiím.

Na demonstraci zazněla i kritika vládní strategie v otázkách romské integrace. Jako první promluvila na Kossuthově náměstí ředitelka nadace Romaversitas a romská aktivistka Henriett Dinók, která upozornila na to, že CEU až dosud učinila pro Romy, kteří se chtějí vzdělávat, nepoměrně víc než maďarská vláda. Zdůraznila význam nevládních aktivit v boji za integraci romských středoškolských a vysokoškolských studentů a za jejich rovné šance na trhu práce. Aktivistka upozornila i na to, že organizace poskytující podporu romským studentům označuje současná vláda za "protimaďarské" a usiluje o to, aby jim zabránila v přístupu k evropským dotačním zdrojům. "Není to Brusel, koho je třeba zastavit," je přesvědčená, "nýbrž maďarská oligarchie, která na nás parazituje."

Další projev zazněl například z úst občanského aktivisty Mártona Gulyáse, který požadoval demokracii a zavedení proporcionálního volebního systému. Heslo vládní kampaně "Zastavme Brusel" změnili protestující na "Zastavme Moskvu a Orbána".

Přečteno: 1171x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Integrace, CEU - Středoevropská univerzita, protest, Demonstrace, Zahraniční, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo