romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V dalším batmanovském filmu bude hlavním hrdinou Rom. Nightwing má upozornit na práva Romů

28.3.2017 17:56
Hrdina batmanovských příběhů Nightwing (FOTO: www.batman.wikia.com)
Hrdina batmanovských příběhů Nightwing (FOTO: www.batman.wikia.com)

Filmové studio Warner Bros v únoru oznámilo, že natočí nový film s názvem Nightwing, který bude pojednávat nejen o nejpopulárnějších postavách z filmu Batman, ale nově se bude prostřednictvím hlavního hrdiny věnovat také otázkám lidských práv Romů. Hlavní roli v novém filmu totiž představuje právě Rom. "Nightwing" (superhrdina dříve známý jako Robin) tak bude moci jako jeden z prvních mainstreamových velkofilmů propagovat romskou identitu a zobrazovat ji v pozitivním světle.

Romové jsou největší etnickou menšinou v Evropě, ale v zemích, které obývají, zůstávají povětšinou sociálně vyloučení. Film Nightwing by mohl pomoci ke změně jejich obrazu.

Mezinárodní organizace RomaPop se zabývá právy Romů a věnuje se posilování sociální spravedlnosti zejména v oblasti populární kultury, jakými jsou právě například komiksové knížky a z nich vycházející filmy a televizní seriály. RomaPop pod vedením Vicente Rodriueza vystoupila na největším setkání komiksových fanoušků, tzv. Comic con, s několika svými prezentacemi o tom, do jaké míry jsou komiksy inkluzivní a včleňují do svých příběhů postavy z rozličných menšin. Během svých vystoupení pak členové organizace občas musí čelit rasistickým a protiromským výpadům, což je patrné i v diskuzích na facebookovém profilu organizace RomPop.

V rozhovoru pro Comics Aliance, webovou stránku, která je součástí platormy TownSquere Media portfolio zastřešující zábavní průmysl, Rodriguez řekl: „Nightwing by mohl změnit to, jak svět vnímá v historii vytlačovanou romskou menšinu. Mohl by to být velký posun pro práva lidí z rozličných menšin, kteří jsou v komiksových příbězích v Hollywoodu tradičně zobrazováni. A to by mohlo filmovému průmyslu ukázat cestu kupředu."

Letošní snímek "Lego Batman", který režíruje Chris McKay, je oproti tomu akční film, který znázorňuje příběh dvou kontrastů založený na stereotypech. Příběh Dicka Graysona - mimořádně sympatického, atraktivního a silného superhrdiny, který stojí v neúprosné protiváze k uboze stereotypnímu vyobrazení Romů jakožto lidí, kteří jsou líní, hlasití a hloupí.

Zajímavou souvislostí je také skutečnost, že postava superhrdiny Nightwinga vystupovala již dříve ve filmech jako "Batman vs. Red hood“ nebo v amerických animovaných pořadech „Teen Titans" či "Batman Beyond“, ale spojení s jeho romskou identitou nebylo nikdy zdůrazněno, ačkoli je prokazatelné přes dvacet let existence batmanovských komiksů.

Toto by mohla být šance pro hlavní produkční společnost v Hollywoodu, jak přinést světu příběh o Romech ve správném světle. Ačkoli je film ale teprve v jednání, už nyní mnoho fanoušků řeší obavu z toho, jak přesně bude romská identita ve filmu zobrazena.

Produkční tým bude mít za úkol autenticky ukázat Nightwingův příběh tak, aby zároveň zachoval pravdu o Romech. To, jak v tom bude film úspěšný, by mohlo mít širší dopad na budoucí generace a jejich pohled na Romy.

"Na mediálním zobrazování záleží a není to jen romská otázka, jde o otázku lidských práv," říká v rozhovoru pro Comics Alliance Rodriguez. "Nikdo zatím neměl odvahu nás Romy představit v jakkoli pozitivním světle, v lidském světle. Pokud se to stane alespoň jednou, mohli bychom mít jeden velký pozitivní příklad, precedens, malé světlo na konci velmi temného tunelu," dodává Rodriguez.

dm, voj, Ankita Bhanot
Přečteno: 7752x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo