romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V dobách krize jsou zvlášť tvrdě zasaženi Romové, řekla komisařka Jourová při předávání ocenění pro Evropská hlavní města diverzity a inkluze. Romskou cenu vyhrála španělská Andalusie

6.5.2022 10:11
Místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová se zástupci oceněných měst. (FOTO: copyrightu: © European Union, 2022)
Místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová se zástupci oceněných měst. (FOTO: copyrightu: © European Union, 2022)

Místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová předala ocenění pro Evropská hlavní města diverzity a inkluze. Vítězové z pěti členských států – Chorvatska, Německa, Rumunska, Španělska a Švédska – byli oceněni za svou práci na budování spravedlivější společnosti podporou rozmanitosti a začlenění, pokud jde o pohlaví, rasový a etnický původ, náboženství a přesvědčení, zdravotní postižení, věk, LGBTIQ práv a integrace Romů. Cílem ocenění je vyzdvihnout města a regiony v celé EU, které jdou příkladem v politikách začleňování.

Vítězem v kategorii měst nad 50 000 obyvatel za svou strategii na podporu rozmanitosti a začlenění je německý Kolín, následovaný švédským Göteborgem a španělskou Barcelonou. Chorvatská Koprivnica je vítězem v kategorii měst s méně než 50 000 obyvateli za svou strategii podpory lidí se zdravotním postižením, následuje Ingelheim z Německa a Antequera ze Španělska.

Zvláštní ocenění za začleňování Romů získala španělská Andalusie, následovaná Göteborgem ze Švédsku a rumunským Grădinari.

"Poslední dva roky byly pro nás všechny zvlášť těžkým obdobím. Prožili jsme celosvětovou pandemii a nyní jsme svědky války, která se vrací do Evropy. Ještě více se ukázalo, že v dobách krize jsou zvláště tvrdě zasaženy zranitelné skupiny, a mám zde na mysli největší evropskou menšinu, Romy," uvedla v projevu na slavnostním ceremoniálu Věra Jourová a dodala, že z celkových 82 obdržených přihlášek bylo 26 přihlášek zasláno do kategorie ocenění za začleňování Romů.

"Dnes oceňujeme tato města, která jdou příkladem v ochraně důstojnosti a svobody každého v našich komunitách. Když oslavujeme vítěze, připomínáme si důležitost takových iniciativ na podporu hodnot, které reprezentují naši unii, na jakékoli úrovni,“ řekla Jourová, která u vítězné Andalusie ocenila, že ve vzdělávacích centrech jsou Romové podporováni právě ve vzdělávání, jsou jim ukazovány pozitivní vzory a využívají se romští mediátoři. "Je to velká inspirace pro ostatní," dodala eurokomisařka Jourová, která se ve svém projevu věnovala i Evropské strategii pro začleňování Romů.

„Blahopřejeme všem vítězům první ceny Evropských hlavních měst inkluze a diverzity a také všem 82 místním orgánům, které reagovaly na výzvu Evropské komise propagovat a podporovat rozmanitost. Dnes tyto místní úřady tím nejlepším možným způsobem předvedly, jak můžeme společně prosazovat rovnost a rozmanitost a snažit se být inkluzivní pro všechny,“ uvedla na slavnostním předávání komisařka pro rovnost Helena Dalli.

Evropská komise nové ocenění pod názvem Evropská hlavní města diverzity a inkluze vyhlásila na konci loňského roku. Cena je vyhlášena na podporu měst, obcí a krajů, které rozvíjí konkrétní aktivity podporující rovné příležitosti, diverzitu a inkluzivní přístupy i v časech, kdy v Evropě narůstají v některých částech společností tendence k netoleranci, nesnášenlivosti a k diskriminaci.

Přečteno: 788x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropa, Evropská komise, Ocenění, Věra Jourová, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo