romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V irském Waterfordu zaútočil dav na dům obydlený romskými rodinami

Watarford/Irsko, 30.10.2014 14:20, (ROMEA)
Asi 200 lidí se sešlo 25. 10. 2014 na protiromské demonstraci v irském Waterfordu (FOTO: Twitter)
Asi 200 lidí se sešlo 25. 10. 2014 na protiromské demonstraci v irském Waterfordu (FOTO: Twitter)

V irském městě Waterford, ležícím v jihovýchodní části ostrova, se tuto sobotu odehrála protiromská demonstrace čítající zhruba dvě stě účastníků. Demonstranti zaútočili na dům, kde bydlí tři romské rodiny. Prokopli jim vchodové dveře a vymlátili všechna okna v přízemí. Píše o tom server Independent.ie.

Po shromáždění, které svolala přes sociální síť Facebook krajně pravicová nacionalistická strana Britain First na pátou hodinu odpoledne, se akce zvrhla v pokus o lynč a potrestání mimo rámec zákona třiceti vybraných osob z místní romské komunity, kteří mají být údajnými pachateli trestných činů v okolí. Přesun napadených rodin, včetně několika batolat a starých lidí, do bezpečí zajistila nakonec státní policie.

Podle místního právního zástupce Garetha Noblea se napětí zvyšuje v poslední době, kdy vznikly protiromsky zaměřené stránky na Facebooku.

"To, co se stalo, je tragédie vzhledem k tomu, kolik dětí u toho bylo," popsal událost pro server Independent.ie právní zástupce Noble.

Na sociální síti se objevilo také krátké amatérské video z místa útoku, které natočil Marek Kurucz, jeden z místních Romů, jenž se do Waterfordu přestěhoval ze Slovenska.

"Asi před rokem přišli Rumuni do našeho města a začali okrádat lidi," vysvětluje vzniklou situaci ve videopříspěvku Kurucz. "A tohle je výsledek. Porozbíjeli jim okna, obklíčili je v domě a teď je ochraňuje policie, aby se jim něco nedejbože nestalo. Nemyslím si, že se to takto má dělat," dodává.

Pod video jeho autor přidal ještě komentář: "Nemyslím si, že fašistickými pochody a útoky na jejich domy se to všechno vyřeší!"

VIDEO

voj, server Independent.ie
Přečteno: 6696x
 

Kam dál:

Štítky:  

Irsko, Napadení, krajní pravice, Rumunsko, ÚtokHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo