romea - logo
7. března 2021 (neděle)
svátek má Tomáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Itálii sílí ultrapravice. Šéfka strany Bratři Itálie je smířená s její fašistickou historií

23.2.2021 14:42
Giorgia Meloniová (FOTO: Presidenza della Repubblica, Attribution, Wikimedia)
Giorgia Meloniová (FOTO: Presidenza della Repubblica, Attribution, Wikimedia)

V Itálii rostou preference ultrapravicových stran. Patří k nim strana Bratři Itálie, která má podle lednových průzkumů veřejného mínění spolu s radikální pravicovou stranou Liga Mattea Salviniho téměř 40%. Pokud by se k nim přidal někdejší pravicový premiér Silvio Berlusconi s uskupením Forza Italia, šlo by ještě o téměř 8 % více.

Strana Bratři Itálie vznikla v roce 2012, její původ je však spojen už s Italským sociálním hnutím, které podporovalo fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Uskupení vede Giorgia Meloniová, někdejší ministryně pro mládež v Berlusconiho vládě, která se sice podle serveru Deník N od Mussoliniho rasových zákonů distancovala, avšak uvedla, že je smířená s fašismem a s historií své strany. K jejím tématům patří potlačování islamizace, zákaz homosexuálních manželství či odmítání potratů nebo eutanazie.

„Průzkumy veřejného mínění za posledních pár let ukazují, že většinu hlasů získávají od lidí starších 35 let se středoškolským vzděláním,“ řekl Deníku N George Newth z University of Bath, který se ve výzkumu věnuje italské politice, populismu, regionalismu a nacionalismu, o nárůstu preferencí Bratrů Itálie. Ty z 10% vzrostly na 15,8 %.

Podle Newtha zůstává otázkou, zda všichni jejich voliči podporují fašistickou ideologii. „Kromě toho tu je ještě fakt, že radikální pravice se jaksi stává mainstreamem. Mnoho myšlenek, které mohly být považovány za fašistické nebo radikálně pravicové, se čím dál tím více normalizuje prostřednictvím médií a mainstreamové politiky,“ sdělil pro stejný server a zároveň upozornil, že dochází i k posunu v rámci regionů.

Historicky byly podle něj strany Italské sociální hnutí a Národní aliance, které podporovaly Mussoliniho, úspěšnější na jihu země, v uplynulých letech však podpora Bratrů Itálie sílí i ve středu a na severu. Tam se dařilo Lize severu Mattea Salviniho, která je dnes označována už jen Liga a podle lednových průzkumů je nejsilnější politickou stranou, která by ve volbách získala 25%.

Newth také nevylučuje, že v růstu popularity ultrapravicových stran hraje určitou roli i pandemie. Její úloha ale podle něj neměla být ani podceňována ani přeceňována. „Z historické perspektivy není nic výjimečného na tom, že pravicová koalice získá kolem 40 procent. Taková procenta byla běžná v různých koalicích mezi těmito stranami a jejich inkarnacemi za posledních 30 let. Zajímavý je spíše posun v rovnováze moci, kdy se Berlusconiho Forza Italia stává juniorní stranou a Liga spolu s Bratry Itálie těmi silnějšími,“ upozorňuje Newth.  

Přečteno: 517x
 

Kam dál:

Štítky:  

ultrapravice, Itálie, Fašismus, Volby, VýzkumHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo