romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V jedné z největších romských osad v Rusku probíhá hromadná demolice domů

9.6.2016 15:23
Romové z ruské Tuly z předměstské čtvrti Plechanovo (FOTO: Repro YouTube.com)
Romové z ruské Tuly z předměstské čtvrti Plechanovo (FOTO: Repro YouTube.com)

Situace v obci Plechanovo, jedné z největších romských osad v Rusku, kde došlo před několika týdny k hromadným bitkám místních obyvatel s policií kvůli snaze plynařů odříznout Romy od plynového potrubí, vygradovala. Od minulého týdne zde dochází k demolicím nelegálních staveb, v nichž místní Romové žijí. Soud nařídil zlikvidovat více než 120 domů. Představitel městské správy Jevgenij Avilov ale tvrdí, že situace v obci je relativně klidná. O konfliktech v Plechanovo jsme již koncem května informovali v článku Ondřeje Mrázka Plynová vzpoura Romů z Tuly. Mluví se o pogromech a transportech do stepí.

Na plánované likvidaci 121 domů na přelomu května a června se měli podílet i sami místní Romové, ale dobrovolně demontovali pouze dva domky.

"Několik set romských rodin dostalo 30 minut na vystěhování z domků do ubytoven," informuje o dění v obci Český rozhlas.

A demolování nelegálních staveb bude zřejmě pokračovat i v dalších dnech.

"Nemáme kam jinam jít ..." 

V průběhu března se v obci rozhořely nepokoje poté, co se zaměstnanci plynárenské společnosti pokusili odříznout místní Romy od plynového potrubí, na které se ilegálně napojili. Následně byla na místo vyslaná pětisetčlenná speciální jednotka těžkooděnců, kteří místní Romy zahnali do jejich domů a umožnili plynařům přípojky odříznout.

Zhruba v polovině května měli přijít k soudu v ruské Tule představitelé Romů z předměstské čtvrti Plechanovo, aby si oficiálně podali žádost o legální připojení svých domů k plynovodu. Nikdo z nich se ale nedostavil na protest proti nátlaku úřadů, které je nutí, aby dobrovolně zbořili nelegálně postavené domy v romské osadě a odstěhovali se jinam.

„Jenomže kam? Nemáme kam jít! Je to pogrom,“ stěžují si místní Romové ruským novinářům. V osadě, která je jednou z největších romských komunit v Rusku, panuje nejistota a napětí, napsal pro server Romea.cz novinář Ondřej Mrázek.

Na tulském předměstí Plechanovo žije celkem asi 10 000 obyvatel. Necelou třetinu z nich tvoří Romové. Romskou čtvrť odděluje ulice Majakovského. Po pravé straně bydlí bílá většina, po levé Romové.

Přečteno: 2196x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, Osada, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo