romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Kanadě se žádost o azyl od konce léta posuzuje mnohem přísněji

Kanada, 8.10.2012 10:45, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Necelý rok a půl mohli v polovině 90. let cestovat čeští občané do Kanady bez víza. Tamní vláda 8. října 1997 v reakci na zvýšený počet žadatelů z ČR o azyl v této severoamerické zemi vízovou povinnost obnovila.

Situaci kolem vesměs romských emigrantů, jejichž zájem o vystěhování zvýšila reportáž TV Nova o osudech ostravských Romů za oceánem, se přitom ještě před znovuzavedením víz neúspěšně snažila vyřešit i česká vláda.

Vlna z poloviny 90. let - jen v roce 1997 požádalo v Kanadě o azyl 1221 lidí z České republiky - ale nebyla jediným případem romské emigrace do země javorového listu. Když totiž po vstupu ČR do Evropské unie Kanada víza opět zrušila, objevili se žadatelé o azyl znovu.

A zhruba dvě tisícovky žádostí o status uprchlíka z let 2008 a 2009 vyústily ve stejný výsledek, tedy zavedení víz pro občany ČR. A přes snahu české vlády, která zkouší problém vyřešit i v rámci kanadsko-unijních jednání, vízová povinnost dosud platí.

V Kanadě však platí od léta letošního roku nový azylový zákon, podstatně přísnější vůči žadatelům z Evropské unie, tedy i České republiky, Slovenska nebo Maďarska. Informoval o tom Český rozhlas.

„Azyl dostali lidé většinou před zavedením vízové povinnosti,“ říká Anna Poláková, novinářka, která do Kanady odešla z Prahy. V Kanadě strávila 3 roky a status uprchlíka nedostala. Dobře prý ví, že její předchůdci to měli podstatně snazší. „Bavila jsem se s lidmi, kteří azyl získali. Stačilo jim u soudu prokázat, že jsou Romové. Někteří třeba jen zazpívali, jiní zatancovali nebo řekli něco romsky. Jednoduše prokázali, že jsou Romové,“ popisuje.

Nový zákon podstatně změnil podmínky, za jakých Romové o azyl žádají. Dřív bylo běžné, že rozhodnutí soudu trvalo i několik let. V mezidobí měli žadatelé zajištěné slušné ubytování a dostávali podporu. Teď musí soud rozhodnout včetně odvolání do několika týdnů. Když žadatel neuspěje, musí zemi opustit.

Ještě do poloviny roku měli uprchlíci také zdravotní péči zdarma. Ani to už neplatí a pro dceru Anny Polákové Andreu, která je v jiném stavu, je to celkem velký problém. „Co se týče porodu, nikde vás nevezmou. Musíte si všechno platit, veškerou zdravotní péči, jinak vás nepřijmou,“ vysvětluje.

Tak jsou na tom jen uprchlíci ze zemí, které Kanada označila za bezpečné, tedy mimo jiné z České republiky, Maďarska a Slovenska. Žadatelům o azyl z afrických nebo asijských zemí, které jsou prokazatelně diktaturami nebo jimi zmítá občanská válka, dál federální vláda hradí kompletní zdravotní péči.

V jednom z parků v půlmiliónovém městě Hamilton, které leží asi hodinu jízdy autem od Toronta, ještě před dvěma lety byla slyšet čeština bez nadsázky na každém kroku. V přilehlých panelácích bydlela početná komunita Romů z Čech, Moravy i Slezska – žadatelů o azyl.

Teď už po nich není vidu ani slechu. Někteří odjeli do západní Evropy, stejně jako se to chystají udělat Anna Poláková a její dcera. Většina se však vrátila do České republiky.

fk, ČTK, Český rozhlas
Přečteno: 2843x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kanada, Víza, AzylHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo