romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čtyři Romové zemřeli na jihu Francie na onemocnění COVID-19. Další jsou ve vážném stavu v nemocnici

24.3.2020 13:30
Perpignan v jižní Francii (Ilustrační FOTO: Wikipedia Commons)
Perpignan v jižní Francii (Ilustrační FOTO: Wikipedia Commons)

V komunitě Gitanos (jedna ze skupin Romů žijící na území Francie) v jihofrancouzském Perpignanu se rozšířil koronavirus. Během minulého týdne tam měli zemřít čtyři lidé, další desítka z nich byla hospitalizována na jednotce intenzivní péče, někteří udržováni v umělém kómatu. Informovala o tom na svém webu regionální redakce kanálu France 3.

"Je to strašné. Máme strach," svěřil se redaktorům France 3 Occitanie Nick Gimenez, jeden z představitelů gitanské komunity v Perpignanu. 

Jednou z obětí měla být čtyřiadvacetiletá dívka ze čtvrti Saint-Jacques trpící obezitou a astmatem, další pak pětačtyřicetiletý muž, rovněž astmatik, ze čtvrti Vernet. Zemřeli ještě další dvě osoby z nichž jedna byla starší 75 let. Celkem v Perpignanu zemřelo na koronavirus již šest lidí.

Situace v Perpignanu je komplikovaná a počet nakažených prudce stoupá. Jednotka intenzivní péče perpignanské nemocnice je podle tamního lékaře velmi vytížená. Bylo tudíž rozhodnuto o její reorganizaci, bude vyhrazena pouze pro pacienty s Covid-19, ostatní mají být přesunuti do jiných zdravotnických zařízení.

Zdrojem nákazy je pravděpodobně pastor evangelikální letniční církve pocházející odjinud, který měl během mše nakazit jednu celou rodinu. Odtud se pak virus rozšířil do dvou gitanských čtvrtí  St Jacques a Vernet.

Gitanská komunita v Perpignanu je jednou z největších komunit usazených Romů ve Francii a její příslušníci patří k rizikovým skupinám, neboť mnozí z nich trpí cukrovkou.

Úřady nabádají její obyvatele, aby nevycházeli z domovů. Dodržování tohoto opatření je však pro Gitany náročné. "Žijeme hodně venku a jsme v neustálém kontaktu," vysvětluje pro server Nick. "Ale teď to lidé pochopili," dodává. Lidé zde navíc žijí v malých domech po 4 až 6 lidech na 15 m2. Za těchto podmínek není snadné zůstávat doma.

Ulicemi St-Jacques měla od minulého čtvrtka projíždět policie s megafonem a nabádat její obyvatele, aby zůstali doma. V pátek pak mělo být nedaleko gitanské čtvrti otevřeno ve starém vojenské nemocnici krizové centrum, v nejbližší době mají být otevřena další dvě centra.

V sobotu perpignanská radnice vyhlásila zákaz vycházení od osmi hodin večer do šesti do rána.

Přečteno: 4899x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Francie, Romové, smrt , úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo