romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čtyři Romové zemřeli na jihu Francie na onemocnění COVID-19. Další jsou ve vážném stavu v nemocnici

24.3.2020 13:30
Perpignan v jižní Francii (Ilustrační FOTO: Wikipedia Commons)
Perpignan v jižní Francii (Ilustrační FOTO: Wikipedia Commons)

V komunitě Gitanos (jedna ze skupin Romů žijící na území Francie) v jihofrancouzském Perpignanu se rozšířil koronavirus. Během minulého týdne tam měli zemřít čtyři lidé, další desítka z nich byla hospitalizována na jednotce intenzivní péče, někteří udržováni v umělém kómatu. Informovala o tom na svém webu regionální redakce kanálu France 3.

"Je to strašné. Máme strach," svěřil se redaktorům France 3 Occitanie Nick Gimenez, jeden z představitelů gitanské komunity v Perpignanu. 

Jednou z obětí měla být čtyřiadvacetiletá dívka ze čtvrti Saint-Jacques trpící obezitou a astmatem, další pak pětačtyřicetiletý muž, rovněž astmatik, ze čtvrti Vernet. Zemřeli ještě další dvě osoby z nichž jedna byla starší 75 let. Celkem v Perpignanu zemřelo na koronavirus již šest lidí.

Situace v Perpignanu je komplikovaná a počet nakažených prudce stoupá. Jednotka intenzivní péče perpignanské nemocnice je podle tamního lékaře velmi vytížená. Bylo tudíž rozhodnuto o její reorganizaci, bude vyhrazena pouze pro pacienty s Covid-19, ostatní mají být přesunuti do jiných zdravotnických zařízení.

Zdrojem nákazy je pravděpodobně pastor evangelikální letniční církve pocházející odjinud, který měl během mše nakazit jednu celou rodinu. Odtud se pak virus rozšířil do dvou gitanských čtvrtí  St Jacques a Vernet.

Gitanská komunita v Perpignanu je jednou z největších komunit usazených Romů ve Francii a její příslušníci patří k rizikovým skupinám, neboť mnozí z nich trpí cukrovkou.

Úřady nabádají její obyvatele, aby nevycházeli z domovů. Dodržování tohoto opatření je však pro Gitany náročné. "Žijeme hodně venku a jsme v neustálém kontaktu," vysvětluje pro server Nick. "Ale teď to lidé pochopili," dodává. Lidé zde navíc žijí v malých domech po 4 až 6 lidech na 15 m2. Za těchto podmínek není snadné zůstávat doma.

Ulicemi St-Jacques měla od minulého čtvrtka projíždět policie s megafonem a nabádat její obyvatele, aby zůstali doma. V pátek pak mělo být nedaleko gitanské čtvrti otevřeno ve starém vojenské nemocnici krizové centrum, v nejbližší době mají být otevřena další dvě centra.

V sobotu perpignanská radnice vyhlásila zákaz vycházení od osmi hodin večer do šesti do rána.

Přečteno: 5803x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Francie, Romové, smrt , úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo