romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čtyři Romové zemřeli na jihu Francie na onemocnění COVID-19. Další jsou ve vážném stavu v nemocnici

24.3.2020 13:30
Perpignan v jižní Francii (Ilustrační FOTO: Wikipedia Commons)
Perpignan v jižní Francii (Ilustrační FOTO: Wikipedia Commons)

V komunitě Gitanos (jedna ze skupin Romů žijící na území Francie) v jihofrancouzském Perpignanu se rozšířil koronavirus. Během minulého týdne tam měli zemřít čtyři lidé, další desítka z nich byla hospitalizována na jednotce intenzivní péče, někteří udržováni v umělém kómatu. Informovala o tom na svém webu regionální redakce kanálu France 3.

"Je to strašné. Máme strach," svěřil se redaktorům France 3 Occitanie Nick Gimenez, jeden z představitelů gitanské komunity v Perpignanu. 

Jednou z obětí měla být čtyřiadvacetiletá dívka ze čtvrti Saint-Jacques trpící obezitou a astmatem, další pak pětačtyřicetiletý muž, rovněž astmatik, ze čtvrti Vernet. Zemřeli ještě další dvě osoby z nichž jedna byla starší 75 let. Celkem v Perpignanu zemřelo na koronavirus již šest lidí.

Situace v Perpignanu je komplikovaná a počet nakažených prudce stoupá. Jednotka intenzivní péče perpignanské nemocnice je podle tamního lékaře velmi vytížená. Bylo tudíž rozhodnuto o její reorganizaci, bude vyhrazena pouze pro pacienty s Covid-19, ostatní mají být přesunuti do jiných zdravotnických zařízení.

Zdrojem nákazy je pravděpodobně pastor evangelikální letniční církve pocházející odjinud, který měl během mše nakazit jednu celou rodinu. Odtud se pak virus rozšířil do dvou gitanských čtvrtí  St Jacques a Vernet.

Gitanská komunita v Perpignanu je jednou z největších komunit usazených Romů ve Francii a její příslušníci patří k rizikovým skupinám, neboť mnozí z nich trpí cukrovkou.

Úřady nabádají její obyvatele, aby nevycházeli z domovů. Dodržování tohoto opatření je však pro Gitany náročné. "Žijeme hodně venku a jsme v neustálém kontaktu," vysvětluje pro server Nick. "Ale teď to lidé pochopili," dodává. Lidé zde navíc žijí v malých domech po 4 až 6 lidech na 15 m2. Za těchto podmínek není snadné zůstávat doma.

Ulicemi St-Jacques měla od minulého čtvrtka projíždět policie s megafonem a nabádat její obyvatele, aby zůstali doma. V pátek pak mělo být nedaleko gitanské čtvrti otevřeno ve starém vojenské nemocnici krizové centrum, v nejbližší době mají být otevřena další dvě centra.

V sobotu perpignanská radnice vyhlásila zákaz vycházení od osmi hodin večer do šesti do rána.

Přečteno: 6183x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Francie, Romové, smrt , úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo