romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čtyři Romové zemřeli na jihu Francie na onemocnění COVID-19. Další jsou ve vážném stavu v nemocnici

24.3.2020 13:30
Perpignan v jižní Francii (Ilustrační FOTO: Wikipedia Commons)
Perpignan v jižní Francii (Ilustrační FOTO: Wikipedia Commons)

V komunitě Gitanos (jedna ze skupin Romů žijící na území Francie) v jihofrancouzském Perpignanu se rozšířil koronavirus. Během minulého týdne tam měli zemřít čtyři lidé, další desítka z nich byla hospitalizována na jednotce intenzivní péče, někteří udržováni v umělém kómatu. Informovala o tom na svém webu regionální redakce kanálu France 3.

"Je to strašné. Máme strach," svěřil se redaktorům France 3 Occitanie Nick Gimenez, jeden z představitelů gitanské komunity v Perpignanu. 

Jednou z obětí měla být čtyřiadvacetiletá dívka ze čtvrti Saint-Jacques trpící obezitou a astmatem, další pak pětačtyřicetiletý muž, rovněž astmatik, ze čtvrti Vernet. Zemřeli ještě další dvě osoby z nichž jedna byla starší 75 let. Celkem v Perpignanu zemřelo na koronavirus již šest lidí.

Situace v Perpignanu je komplikovaná a počet nakažených prudce stoupá. Jednotka intenzivní péče perpignanské nemocnice je podle tamního lékaře velmi vytížená. Bylo tudíž rozhodnuto o její reorganizaci, bude vyhrazena pouze pro pacienty s Covid-19, ostatní mají být přesunuti do jiných zdravotnických zařízení.

Zdrojem nákazy je pravděpodobně pastor evangelikální letniční církve pocházející odjinud, který měl během mše nakazit jednu celou rodinu. Odtud se pak virus rozšířil do dvou gitanských čtvrtí  St Jacques a Vernet.

Gitanská komunita v Perpignanu je jednou z největších komunit usazených Romů ve Francii a její příslušníci patří k rizikovým skupinám, neboť mnozí z nich trpí cukrovkou.

Úřady nabádají její obyvatele, aby nevycházeli z domovů. Dodržování tohoto opatření je však pro Gitany náročné. "Žijeme hodně venku a jsme v neustálém kontaktu," vysvětluje pro server Nick. "Ale teď to lidé pochopili," dodává. Lidé zde navíc žijí v malých domech po 4 až 6 lidech na 15 m2. Za těchto podmínek není snadné zůstávat doma.

Ulicemi St-Jacques měla od minulého čtvrtka projíždět policie s megafonem a nabádat její obyvatele, aby zůstali doma. V pátek pak mělo být nedaleko gitanské čtvrti otevřeno ve starém vojenské nemocnici krizové centrum, v nejbližší době mají být otevřena další dvě centra.

V sobotu perpignanská radnice vyhlásila zákaz vycházení od osmi hodin večer do šesti do rána.

Přečteno: 5380x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Francie, Romové, smrt , úmrtíHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo