romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau otevřou novou expozici

Osvětim, 9.5.2013 10:34, (ROMEA)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)
Ilustrační foto (autor: C.Puisney, wikimedia commons)

 V muzeu bývalého nacistického koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau v polské Osvětimi dnes otevřou novou expozici o vyhlazování Židů za druhé světové války. Podle polského tisku by na slavnost mohl přicestovat i izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Nová expozice ve vězeňském bloku číslo 27 se podle listu Gazeta Krakowska připravuje od roku 2011, ve spolupráci s jeruzalémským památníkem obětí holokaustu Jad Vašem.

Předchozí expozice nazvaná Mučednictví a boj Židů v Evropě v letech 1933-1945 byla původně v Osvětimi připravena již v roce 1967, ale kvůli tehdejší antisemitské politice polských úřadů ji otevřeli až v roce 1978. Mezitím zastarala a potřebovala obnovit; zvláštní rezoluci v této věci schválil dokonce izraelský parlament.

Osvětimské muzeum a jeruzalémský památník spolupracují od 90. let minulého století, zejména při přípravě průvodců a pedagogů. V poslední době se seminářů v Izraeli účastní i katoličtí duchovní.

Nacisté po dobytí Polska připojili město Osvětim k Německu, přejmenovali je na Auschwitz a zřídili tam zřejmě nejznámější z vyhlazovacích táborů. Oběťmi byli především Židé, ale také Rusové, Poláci, Romové a příslušníci dalších národů. V plynových komorách Osvětimi nacisté zavraždili více než milion lidí, možná půldruhého milionu.

Podle historiků bylo do Osvětimi transportováno okolo 50.000 československých občanů, přežilo jen asi 6000. Smrt v táboře našlo mimo jiné 5000 českých Romů.
Přečteno: 562x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Polsko, Židé, Nacismus, koncentrační tábor, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo