romea - logo
27. dubna 2018 (pátek)
svátek má Jaroslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Londýně najela dodávka do muslimů, jeden člověk zemřel. Ve Švédsku najel neonacista do uprchlíků.

19.6.2017 15:02
Zdroj: Repro YouTube
Zdroj: Repro YouTube

Nedaleko mešity v severolondýnské čtvrti Finsbury Park najel v noci na dnešek muž dodávkou do skupiny muslimů. Po činu, který britská policie vyšetřuje jako "teroristický incident", zůstal na místě jeden mrtvý a deset zraněných. Policie nicméně zatím neví, zda úmrtí muže přímo souvisí s útokem. Nezná zatím ani motiv pachatele, kterého zadrželi přítomní občané a následně předali policistům.

Podle policie spáchal 48letý řidič dodávky čin zřejmě sám. Britští politici útok na muslimy ostře odsoudili.

Čin, který se odehrál kolem 01:20 SELČ, britská policie podle ministryně vnitra Amber Ruddové od počátku vyšetřuje kvůli podezření ze spáchání teroristického činu. Případ převzala protiteroristická jednotka. Podle britského koordinátora boje proti terorismu Neila Basua nese útok všechny známky teroristického činu. Mrtvý i všech deset zraněných jsou podle Basua muslimové. Dva zranění byli ošetřeni na místě, osm jich záchranáři převezli do nemocnice. Podle Basua jsou dva hospitalizovaní ve velmi vážném stavu. Basu rovněž upozornil, že policie musí teprve zjistit, zda smrt muže na místě činu souvisí s útokem.  

Útočníka ochránil imám

Svědci útoku hovoří o šoku a křiku. Podle serveru BBC popisují záchranné práce a poukazují na rychlou reakci policie, která už incident vyšetřuje jako teroristický čin. Útočníka na místě zadrželi přítomní muslimové, proti kterým byl útok namířen. Před rozzuřeným davem pachatele podle svědků ochránil místní imám.

"K útoku došlo v okamžiku, kdy muž na místě už dostával první pomoc, bohužel ten muž zemřel," uvedl Basu. "Jakékoli příčinné spojení mezi smrtí a útokem bude předmětem vyšetřování. Je příliš brzy na to říci, zda smrt byla důsledkem útoku," dodal.

Osmačtyřicetiletého řidiče dodávky policie převezla do nemocnice, kde mají lékaři vyšetřit jeho duševní stav. Kromě něj policie nikoho jiného v souvislosti s útokem nezadržela. Původní informace hovořily o tom, že pachatel poté, co najel dodávkou do davu, vystoupil a začal přítomné bodat nožem. Mluvčí protiteroristické policie ale uvedl, že nemá informace o žádných zraněních způsobených nožem.

Členové muslimské komunity si během dneška stěžovali, že "mainstreamová média" nebyla na rozdíl od dřívějších podobných činů v Británii ochotna od počátku hovořit o útoku jako o teroristickém činu. Britská muslimská rada uvedla, že motivem útoku mohla být "nenávist vůči islámu". Podle očitých svědků křičel útočník, že chce zabít všechny muslimy. Muslimská rada proto vyzvala britské úřady k posílení bezpečnosti v okolí mešit.

Londýnský starosta Sadiq Khan ráno slíbil, že do ulic bude vysláno více policistů s cílem uklidnit obyvatele, zejména muslimy dodržující postní měsíc ramadán. "Stejně jako hrozné útoky v Manchesteru, Westminsteru a na Londýnském mostě je to také útok na všechny naše sdílené hodnoty tolerance, svobody a úcty," prohlásil.

Premiérka Theresa Mayová označila najetí automobilu do chodců za "strašný incident". Je podle svých slov v myšlenkách se zraněnými. Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že ho incident naprosto šokoval.

Ve Švédsku útočil neonacista 

Jen několik dnů před incidentem, v sobotu 11 června, došlo k obdobné události ve švédském Malmö, kde vjel dvaadvacetiletý neonacista autem do skupiny demonstrujících iráckých uprchlíků. Muž naštěstí narazil do stromu a nepodařilo se mu nikoho zranit. Vzápětí se sám zabarikádoval v autě, na němž byl mimo jiné umístěn i symbol hákového kříže, kvůli skupině 20-30 mužů, kteří se mu snažili vynadat.

V autě zůstal až do příjezdu policie, která jej zatkla. K činu se přiznal. Podle místních médií patřil útočník k místní neonacistické skupině s názvem Hnutí nordického odporu. Podle policejní vyšetřovatelky Sandry Perssonové se útočník činu dopustil z přesvědčení, že by se ve Švédsku neměli vyskytovat migranti. "Řekl, že chtěl upozornit na problém," citují Perssonovou International Business Times.

Přečteno: 2561x

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Velká Británie, Útok, muslimové, Terorismus, mešita, ŠvédskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Malé romské děti se svými rodiči utíkají před neonacisty, kteří 21. 4. 2018 zaútočili na jejich tábor na Ukrajině (FOTO: repro Youtube.com)

videoŠílené video z pogromu na Romy na Ukrajině: Neonacisté vyhánějí malé romské děti, házejí po nich kamení a stříkají slzný plyn

26.4.2018 1:55
Jak již server Romea.cz informoval členové ukrajinské neonacistické organizace C14 v sobotu 21. dubna vypálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Na internetu se nyní objevily záběry z tohoto pogromu.
 celý článek

Michal Horáček 8. 4. 2018 při oslavách Mezinárodního dne Romů. (FOTO: Archiv Ara Art)

Michal Horáček pro Romea.cz: Je třeba rozšiřovat romskou elitu. Čím více bude doktorů z romské komunity, tím blahodárnější to bude pro všechny

23.4.2018 20:00
Michal Horáček je spisovatel, producent, textař, vystudoval antropologii a stal se jedním z kandidátů na prezidenta. V letošním roce přijal pozvání Ara Artu a promluvil na oslavách Mezinárodního dne Romů v divadle Archa.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Ukrajinští pravicoví radikálové zapálili romský tábor v Kyjevě

23.4.2018 16:08
Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. Radikální nacionalisté předtím dali obyvatelům tábora ultimátum, aby do soboty lokalitu vyklidili. Pravicoví extremisté teď vyhrožují, že ve žhářských útocích budou pokračovat. Informuje o tom slovenský zpravodajský server Aktuality.sk.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo