romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Maďarsku si připomněli deset let od vražedného teroru proti Romům. Neonacisté zastřelili i pětiletého chlapce

28.2.2019 14:15
Oběti vlny rasově motivovaného násilí z let 2008 a 2009 v Maďarsku. (Foto: Facebook Tíz éve gyilkolták meg Csorba Robikát és édesapját. Emlékezzünk)
Oběti vlny rasově motivovaného násilí z let 2008 a 2009 v Maďarsku. (Foto: Facebook Tíz éve gyilkolták meg Csorba Robikát és édesapját. Emlékezzünk)

Na desáté výročí brutální vraždy pětiletého romského chlapce a jeho otce v maďarské obci Tatárszentgyörgy se napříč Maďarskem konaly vzpomínkové akce, pořádané romskými občanskými organizacemi, romskými minoritními samosprávami a aktivisty. Jedna proběhla přímo na místě tragédie, další pak v hlavním městě Budapešti. Účastníci pietních akcí si připomínali všechny oběti vlny vražedného teroru, kterou rozpoutala proti Romům skupina maďarských neonacistů v letech 2008 - 2009, a která měla na svědomí 6 životů.

„Solidarita se všemi Romy napříč Evropou je důležitější než kdy předtím! Tato solidarita přináší naději a sílu všem Romům na světě a společný vzkaz: Již nejste sami!,“ vyzývali organizátoři.

Budapeští prošel tichý pochod, který byl zakončen odhalením pamětní desky a následně mší na památku obětem násilí v katedrále Nanebevzetí Panny Marie. V souvislosti s připomínkovými akcemi vznikly i facebookové stránky.

23. února 2009 vhodili útočníci zapálený Molotovův koktejl do domu romské rodiny v obci Tatárszentgyörgy. Po té, co se obyvatelé domu snažili uprchnout z hořícího domu, zastřelili pětiletého chlapce Robika Csorba a jeho otce Róberta Csorba (27). Dvě další děti byly zraněny.

Nešlo však o ojedinělý incident, nýbrž o jeden z mnoha ze série útoků motivovaných rasovou nenávistí vůči Romům, kterou odstartovala již v červnu předchozího roku střelba na domy romských obyvatel v obci Galgagyörk nedaleko Budapešti. Tehdy nebyl naštěstí nikdo zraněn, následovalo však dalších osm útoků, kterým padlo za obět celkem šest životů.

Proces se čtyřmi obžalovanými trval dva a půl roku, verdikt padl v srpnu 2013. Árpad Kiss, Istvan Kiss a Zsolt Pető byli odsouzeni k doživotnímu vězení, čtvrtý obžalovaný odešel s třináctiletým trestem odnětí svobody István Csontos.

Od Tatárszentgyörgye k Tatárszentgyörgyi- sériové vraždy

Přečteno: 792x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Maďarsko, vraždy, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo