romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Maďarsku si připomněli deset let od vražedného teroru proti Romům. Neonacisté zastřelili i pětiletého chlapce

28.2.2019 14:15
Oběti vlny rasově motivovaného násilí z let 2008 a 2009 v Maďarsku. (Foto: Facebook Tíz éve gyilkolták meg Csorba Robikát és édesapját. Emlékezzünk)
Oběti vlny rasově motivovaného násilí z let 2008 a 2009 v Maďarsku. (Foto: Facebook Tíz éve gyilkolták meg Csorba Robikát és édesapját. Emlékezzünk)

Na desáté výročí brutální vraždy pětiletého romského chlapce a jeho otce v maďarské obci Tatárszentgyörgy se napříč Maďarskem konaly vzpomínkové akce, pořádané romskými občanskými organizacemi, romskými minoritními samosprávami a aktivisty. Jedna proběhla přímo na místě tragédie, další pak v hlavním městě Budapešti. Účastníci pietních akcí si připomínali všechny oběti vlny vražedného teroru, kterou rozpoutala proti Romům skupina maďarských neonacistů v letech 2008 - 2009, a která měla na svědomí 6 životů.

„Solidarita se všemi Romy napříč Evropou je důležitější než kdy předtím! Tato solidarita přináší naději a sílu všem Romům na světě a společný vzkaz: Již nejste sami!,“ vyzývali organizátoři.

Budapeští prošel tichý pochod, který byl zakončen odhalením pamětní desky a následně mší na památku obětem násilí v katedrále Nanebevzetí Panny Marie. V souvislosti s připomínkovými akcemi vznikly i facebookové stránky.

23. února 2009 vhodili útočníci zapálený Molotovův koktejl do domu romské rodiny v obci Tatárszentgyörgy. Po té, co se obyvatelé domu snažili uprchnout z hořícího domu, zastřelili pětiletého chlapce Robika Csorba a jeho otce Róberta Csorba (27). Dvě další děti byly zraněny.

Nešlo však o ojedinělý incident, nýbrž o jeden z mnoha ze série útoků motivovaných rasovou nenávistí vůči Romům, kterou odstartovala již v červnu předchozího roku střelba na domy romských obyvatel v obci Galgagyörk nedaleko Budapešti. Tehdy nebyl naštěstí nikdo zraněn, následovalo však dalších osm útoků, kterým padlo za obět celkem šest životů.

Proces se čtyřmi obžalovanými trval dva a půl roku, verdikt padl v srpnu 2013. Árpad Kiss, Istvan Kiss a Zsolt Pető byli odsouzeni k doživotnímu vězení, čtvrtý obžalovaný odešel s třináctiletým trestem odnětí svobody István Csontos.

Od Tatárszentgyörgye k Tatárszentgyörgyi- sériové vraždy

Přečteno: 871x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Maďarsko, vraždy, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo