romea - logo
26. května 2019 (neděle)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Maďarsku si připomněli deset let od vražedného teroru proti Romům. Neonacisté zastřelili i pětiletého chlapce

28.2.2019 14:15
Oběti vlny rasově motivovaného násilí z let 2008 a 2009 v Maďarsku. (Foto: Facebook Tíz éve gyilkolták meg Csorba Robikát és édesapját. Emlékezzünk)
Oběti vlny rasově motivovaného násilí z let 2008 a 2009 v Maďarsku. (Foto: Facebook Tíz éve gyilkolták meg Csorba Robikát és édesapját. Emlékezzünk)

Na desáté výročí brutální vraždy pětiletého romského chlapce a jeho otce v maďarské obci Tatárszentgyörgy se napříč Maďarskem konaly vzpomínkové akce, pořádané romskými občanskými organizacemi, romskými minoritními samosprávami a aktivisty. Jedna proběhla přímo na místě tragédie, další pak v hlavním městě Budapešti. Účastníci pietních akcí si připomínali všechny oběti vlny vražedného teroru, kterou rozpoutala proti Romům skupina maďarských neonacistů v letech 2008 - 2009, a která měla na svědomí 6 životů.

„Solidarita se všemi Romy napříč Evropou je důležitější než kdy předtím! Tato solidarita přináší naději a sílu všem Romům na světě a společný vzkaz: Již nejste sami!,“ vyzývali organizátoři.

Budapeští prošel tichý pochod, který byl zakončen odhalením pamětní desky a následně mší na památku obětem násilí v katedrále Nanebevzetí Panny Marie. V souvislosti s připomínkovými akcemi vznikly i facebookové stránky.

23. února 2009 vhodili útočníci zapálený Molotovův koktejl do domu romské rodiny v obci Tatárszentgyörgy. Po té, co se obyvatelé domu snažili uprchnout z hořícího domu, zastřelili pětiletého chlapce Robika Csorba a jeho otce Róberta Csorba (27). Dvě další děti byly zraněny.

Nešlo však o ojedinělý incident, nýbrž o jeden z mnoha ze série útoků motivovaných rasovou nenávistí vůči Romům, kterou odstartovala již v červnu předchozího roku střelba na domy romských obyvatel v obci Galgagyörk nedaleko Budapešti. Tehdy nebyl naštěstí nikdo zraněn, následovalo však dalších osm útoků, kterým padlo za obět celkem šest životů.

Proces se čtyřmi obžalovanými trval dva a půl roku, verdikt padl v srpnu 2013. Árpad Kiss, Istvan Kiss a Zsolt Pető byli odsouzeni k doživotnímu vězení, čtvrtý obžalovaný odešel s třináctiletým trestem odnětí svobody István Csontos.

Od Tatárszentgyörgye k Tatárszentgyörgyi- sériové vraždy

Přečteno: 724x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Maďarsko, vraždy, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo