romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Maďarsku si připomněli deset let od vražedného teroru proti Romům. Neonacisté zastřelili i pětiletého chlapce

28.2.2019 14:15
Oběti vlny rasově motivovaného násilí z let 2008 a 2009 v Maďarsku. (Foto: Facebook Tíz éve gyilkolták meg Csorba Robikát és édesapját. Emlékezzünk)
Oběti vlny rasově motivovaného násilí z let 2008 a 2009 v Maďarsku. (Foto: Facebook Tíz éve gyilkolták meg Csorba Robikát és édesapját. Emlékezzünk)

Na desáté výročí brutální vraždy pětiletého romského chlapce a jeho otce v maďarské obci Tatárszentgyörgy se napříč Maďarskem konaly vzpomínkové akce, pořádané romskými občanskými organizacemi, romskými minoritními samosprávami a aktivisty. Jedna proběhla přímo na místě tragédie, další pak v hlavním městě Budapešti. Účastníci pietních akcí si připomínali všechny oběti vlny vražedného teroru, kterou rozpoutala proti Romům skupina maďarských neonacistů v letech 2008 - 2009, a která měla na svědomí 6 životů.

„Solidarita se všemi Romy napříč Evropou je důležitější než kdy předtím! Tato solidarita přináší naději a sílu všem Romům na světě a společný vzkaz: Již nejste sami!,“ vyzývali organizátoři.

Budapeští prošel tichý pochod, který byl zakončen odhalením pamětní desky a následně mší na památku obětem násilí v katedrále Nanebevzetí Panny Marie. V souvislosti s připomínkovými akcemi vznikly i facebookové stránky.

23. února 2009 vhodili útočníci zapálený Molotovův koktejl do domu romské rodiny v obci Tatárszentgyörgy. Po té, co se obyvatelé domu snažili uprchnout z hořícího domu, zastřelili pětiletého chlapce Robika Csorba a jeho otce Róberta Csorba (27). Dvě další děti byly zraněny.

Nešlo však o ojedinělý incident, nýbrž o jeden z mnoha ze série útoků motivovaných rasovou nenávistí vůči Romům, kterou odstartovala již v červnu předchozího roku střelba na domy romských obyvatel v obci Galgagyörk nedaleko Budapešti. Tehdy nebyl naštěstí nikdo zraněn, následovalo však dalších osm útoků, kterým padlo za obět celkem šest životů.

Proces se čtyřmi obžalovanými trval dva a půl roku, verdikt padl v srpnu 2013. Árpad Kiss, Istvan Kiss a Zsolt Pető byli odsouzeni k doživotnímu vězení, čtvrtý obžalovaný odešel s třináctiletým trestem odnětí svobody István Csontos.

Od Tatárszentgyörgye k Tatárszentgyörgyi- sériové vraždy

Přečteno: 759x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Maďarsko, vraždy, Pietní akceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo