romea - logo
22. května 2018 (úterý)
svátek má Emil
Loading
rozšířené vyhledávaní

V německém Plavnu shořel dům obývaný hlavně Romy. Žhářský útok se závažnými následky bez adekvátní mediální odezvy

15.1.2018 18:15
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V sousedním Německu shořely v minulých letech desítky obytných domů, kvůli žhářským útokům. Podtext většiny těchto zákeřných útoků byl neonacistický, rasistický anebo neznámý. Naštěstí oběti většiny těchto případů neutrpěly fyzické zranění, neboť terčem útoku byly ubytovny určené k ubytování uprchlíků, ale v době činu ještě neobývané. Proto je otázkou, proč německá i zahraniční média věnuje tak málo prostoru podobnému činu, ze závěru loňského roku, následkem kterého několik osob včetně malého dítěte utrpělo těžké zranění, někteří z nich s trvalými následky. Čím to je?

Uprostřed okresního města Plavna (Plauen) na jihozápadě Saska poblíž Aši před půlnoci 29. prosince loňského roku vypukl požár ve sklepě pětipatrového činžovního domu, který se rychle rozšířil přes schodiště. Když požár a kouř bránil v únikové cestě, obyvatelé domu se nejdříve vzájemně vzbudili a pak se pokoušeli dostat do bezpečí děti a spolubydlícího s vozíkem.

Sousedé nadávali na oběti, další jim pomáhali

Krátce na to dorazila policejní hlídka i dva, náhodou kolem jezdící, mladíci. Vyskočili z auta a spolu začali pomáhat brát děti, které jim z vyšších pater podávali anebo je dokonce museli házet dospělí obyvatelé, než dorazilo několik přivolaných hasičských vozů. Další obyvatelé se už dostali z hořícího domu přes vytažené hasičské žebříky. Jak pak líčili dva zmínění mladíci německým novinám, někteří ze sousedů hořícího domu přitom vyšli na ulici a vykřikovali rasistické nadávky, jeden z nich například zachránce vyzval, aby obyvatele domu nechali shořet a hajloval před nimi. Další sousedé naopak zraněným přinesli deky, oblečení a jídlo.

Plavno je se svými ca. 60 tisíc obyvateli největším městem Fojtska (Vogtland). Zde už na začátku října roku 1989 vyšlo na protest proti komunistickému režimu zhruba dvacet tisíc lidí do ulic. V posledních letech se stalo frontovým městem jak hnutí proti přijímání uprchlíků, ale i antifašistů. Několikrát se policie musela vypořádat se silným vzájemným střetem obou stran. Na první Máj roku 2014 se tam konala celostátně největší demonstrace neonacistů za účasti maďarských i finských hostů, kde dva hlavní a dobře organizované bloky demonstrantů tvořili aktivisté z Bavorska a Saska. Odpůrci rasismu je na jednom místě úspěšně zablokovali. Po finančním bankrotu u neonacistické strany NPD největší podporu mezi místními neonacisty má nová strana Třetí cesta (Der dritte Weg). V současné době hlavně bavorští Zelení usilují o její zákaz. V roce 2017 v městě Plauen bylo spácháno několik žhářských útoků, většinou na opuštěné budovy, kde někdy přespávali bezdomovci.

Všechny oběti útoku nakonec požár přežily, sanitky je rozvezli do špitálů. Jak píše německý server Belltower, který dlouhodobě sleduje rasismus i neonacismus v Německu. Čtyři oběti utrpěly těžké zranění, už nejsou v ohrožení života. Mezi nimi jsou dvě děti ve věku dvou a pět let i dvě ženy (29 a 39 let). Sedm osob ve věku jednoho roku až 29 let byli podle policie ještě několik dnů v lékařské péči. Některé rodiny rozdělili, podle německých médií tak například jedna matka leží ve speciální klinice specializované na popáleniny v Lipsku, její miminko s popáleným obličejem v podobné nemocnici ve Drážďanech. I dva hasiči utrpěli lehké zranění. Díky zásahu hasičů se sice podařilo požár uhasit, než se rozšířil na sousední domy, napadený dům je ovšem v neobyvatelném stavu. Útočiště našli jeho obyvatelé v různých nouzových kvartýrech.

Policie měla hned jasno

Už den po požáru policie zatkla místního občana, bývalého obyvatele domu. Ten měl podle místních dluh na nájmu, hádky s majitelem domu a nedávno se vystěhoval. Na základě rozhodnutí soudu byl vzat do vyšetřovací vazby. Podle státního zastupitelství prozatím nejsou důkazy pro rasistickou motivaci obviněného z pokusu o vraždu a ublížení na zdraví. Přesto prý prověřují všechny možné motivy činu a žádnou z nich nevylučují. Policie tvrdí, že podezřelý mlčí. Pokud se nepřiznal, kde vzala policie během několika hodin důkazy o jeho vině? Zatímco státní zastupitelství tvrdí, že se jedná o čin jednotlivce, obyvatelé domu jsou přesvědčeni, že pachatelů bylo více.

Dva sousedé napadeného domu byli obviněni z trestných činů napadení úřední osoby, pomluvy i ublížení na zdraví. Několik dnů po požáru byli někteří místní přistiženi, když se pokusili ukrást majetek poškozených ze shořelého domu. Jak píše německý deník Freie Presse, v posledních dnech plavenská policie musela znovu zasahovat. Podle některých poškozených, kteří byli nouzově ubytování v sousední ulici, přistihli tři muže ve sklepě svého přístřeší, když tam drželi v ruce láhev a něco prý připravovali. Když se jich Romové ptali, co tam dělají, rychle z domu utekli. Stejné muže údajně viděli už krátce před požárem u svého bývalého domovu. Policie prozatím nesdělila, zda po nich pátrá a nezveřejnila žádné popisy těchto podezřelých osob.

V napadeném domě žily vedle místních Němců hlavně Romové ze Slovenska a Rumunska. U cizinců se nejedná o uprchlíky, ale o rodiny přistěhovalců z dalších členských zemí EU. I to může být jeden z důvodů, proč hlavní německá ani slovenská nebo rumunská média případu zatím nevěnují větší pozornost.

Přečteno: 3043x

Kam dál:

Štítky:  

Útok, Německo, Žhářský útok, Rasismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Panelová diskuze nazvaná  Současný výzkum romského holocaustu v československém kontextu (21. 5. 2018)

videoZÁZNAM: Diskuze o současném výzkumu romského holokaustu a připomínání jeho obětí ve veřejném prostoru

21.5.2018 0:49
Organizace ROMEA uspořádala v pondělí 21. 5. 2018 ve spolupráci s Pražským fórem pro romské dějiny při ÚSD AV ČR, s Muzeem romské kultury a se Seminářem romistiky na FF UK třetí ze série veřejných debat při příležitosti vykoupení areálu vepřína v Letech u Písku státem. Panelová diskuze nazvaná Současný výzkum romského holocaustu v československém kontextu proběhla od 18 hodin v unikátním prostoru Kampus Hybernská, společném projektu Magistrátu hl. m. Prahy a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
 celý článek

Premiér Andrej Babiš (uprostřed) a další členové vlády si při návštěvě Ústeckého kraje prohlédli 14. května 2018 objekty související s výplatou dávek na bydlení a podezření na obchod s chudobou v ústecké ulici Sklářská v sociálně vyloučené lokalitě Předlice. (FOTO: ČTK)

Andrej Babiš v Předlicích: Stát by mohl pomoci obcím s výkupem domů ve vyloučených částech

14.5.2018 20:00
Stát by do budoucna mohl pomoci městům a obcím s výkupem domů v sociálně vyloučených lokalitách. Zamezil by tak dalšímu byznysu s chudobou. Při návštěvě ústecké lokality Předlice to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Podle ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslavy Němcové (ANO) by měla pomoci i připravovaná novela zákona o státní sociální podpoře.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Další útok na romské rodiny na Ukrajině. Násilí vedené vůči Romům na Ukrajině eskaluje

14.5.2018 13:15
Na Ukrajině došlo k dalšímu útoku na Romy. Podle očitých svědků napadlo v noci na 10. května přes třicet maskovaných mužů několi romských rodin, které obývaly provizorní domky u obce Rudne ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny, a násilím je přinutilo opustit své domovy. Informuje o tom server Evropského centra pro práva Romů (ERRC).
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo