romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Německu hrozí vysoké nebezpečí neonacistických útoků

Berlín, 10.9.2012 10:31, (ROMEA)

Riziko neonacistických útoků je podle německého Spolkového kriminálního úřadu (BKA) vysoké. Útoky navíc už nemusí směřovat pouze proti přistěhovalcům, ale také proti politikům, policistům a výrazným veřejně činným osobnostem, napsal list Der Spiegel s odvoláním na důvěrné dokumenty BKA.

"Je třeba počítat s násilnými trestnými činy proti cizincům, které budou páchat jednotlivci i skupiny pachatelů. Může se jednat o ublížení na zdraví, a to i se smrtelnými následky, o žhářství a v ojedinělých případech i o vraždy," citoval Der Spiegel z červencového důvěrného dokumentu BKA. Útoky ale podle kriminálního úřadu mohou hrozit i představitelům Německa či židovským institucím.

Obavy z neonacistických útoků panují v Německu přinejmenším od loňského roku, kdy policie odhalila skupinu Národněsocialistické podzemí (NSU). Její členové mají na svědomí kromě deseti lidských životů také přepadení nejméně 14 bank a dva bombové útoky v tureckých čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004, při nichž utrpělo zranění přes 20 lidí.

NSU založili v roce 1998 Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a Beate Zschäpeová. Skupinu se podařilo odhalit až loni. Mundlos s Böhnhardtem před zatčením spáchali sebevraždu a Zschäpeová sedí ve vazbě. Vedle ní německá policie postupně zatkla dalších pět údajných kompliců neonacistického tria.

Přečteno: 920x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Násilí z nenávisti, Vražda, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo