romea - logo
23. ledna 2021 (sobota)
svátek má Zdeněk

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Německu se vede diskuze, zda pojmenovat ulici po sintské spisovatelce a přeživší z Osvětimi Philomeně Franz

16.11.2020 17:45
Spisovatelka a přeživší z Osvětimi Philomena Franz (FOTO: Repro Youtube.com)
Spisovatelka a přeživší z Osvětimi Philomena Franz (FOTO: Repro Youtube.com)

V německém Rösrathu se vede diskuze, zda pojmenovat ulici po sintské spisovatelce a přeživší z Osvětimi Philomeně Franz. Radnice první návrh z řad občanů zamítla, což vyvolalo ostrou kritiku. Aktuálně leží na radnici nový návrh, který míří ještě dál a navrhuje po Philomeně Franz pojmenovat konkrétní náměstí, které za Třetí říše neslo název Adolf-Hitler-Platz.

Philomena Franz se narodila roku 1922 v německém Biberachu do hudebnické rodiny, která v jižním Německu a Rakousku žila a kočovala už po staletí. Šťastné a harmonické dětství ukončila v den jejích 18. narozenin deportace celé její rodiny do Osvětimi. Rodiče a pět jejích sourozenců se z koncentračních táborů již nevrátili, stejně jako většina přátel a příbuzných. Samotná Philomena Franz prošla tábory v Osvětimi, Ravensbrücku, Oranienburgu a opět Osvětimí. Na sklonku války se jí podařilo utéct, podchlazenou ji našel příslušník Volkssturmu (Pozn. redakce: Volkssturm byla německá lidová domobrana, která vznikla nařízením Adolfa Hitlera.), který ji proti všem očekáváním odvedl k sobě domů a se svou dcerou se o ni postaral.

Philomena Franz sepsala vzpomínky na válku v životopisné knize Mezi láskou a nenávistí. Dělí se o své životní zkušenosti a diskutuje především s mladou generací o předsudcích, nenávisti a toleranci.

Tyto okamžiky lidskosti ale i nelidské hrůzy, které za nacismu zažila, Philomena Franz sepsala a v roce 1985 vydala v životopisné knize Zwischen Liebe und Hass (Mezi láskou a nenávistí). Započala tak dráhu spisovatelky a pamětnice, která celý svůj další život zasvětila osvětě a neúnavně dodnes - přestože nedávno oslavila 98. narozeniny - navštěvuje školy, univerzity, spolky a přednáší, předčítá ze své tvorby, dělí se o své životní zkušenosti a diskutuje především s mladou generací o předsudcích, nenávisti a toleranci.

Roku 1995 obdržela Bundesverdienstkreuz am Bande 1995 (Kříž Spolkové republiky za zásluhy 1995) a 7. března roku 2001 byla oceněna titulem Preis Frauen Europas-Deutschland 2001 (Cena žen Evropy – Německa 2001). V obou případech byla oceněna za své neúnavné úsilí předávat své zkušenosti dalším generacím, udržovat vzpomínku na holocaust stále živou a tímto přispívat k tomu, aby se podobné utrpení už nikdy neopakovalo.

Iniciativa pojmenovat po Philomeně Franz ulici v městečku Rösrath nedaleko Kolína nad Rýnem, kde dlouhá léta žila, vzešla od rodinného přítele Dr. Matthiase Butha, který je známým německým spisovatelem a bývalým regionálním politikem v Porýní. Letos v únoru zaslal starostovi svůj návrh.

"Osvětim a genocida našich německých a evropských spoluobčanů z řad Židů, Sintů, Romů a dalších komunit je naše historická přítomnost a je to závazek pro nás všechny, i pro nás v našem malém městě Rösrathu," píše Buth v dopise a vyzdvihuje upřímnost, vřelost a lásku, kterou Philomena Franz dává místo zatrpklosti a nenávisti svému okolí a umožňuje tak německé společnosti se mnohem snáze se svou minulostí vyrovnat.

Zastupitelstvo Rösrathu návrh jednohlasně zamítlo, přičemž se s ním vypořádalo čistě po formální stránce. V roce 2019 bylo schváleno, že nové ulice města se budou pojmenovávat po již zemřelých čestných občanech města. Argumentem na závěr zamítnutí pak bylo, že aktuálně není žádná ulice k pojmenování k dispozici.

Že byl návrh smeten ze stolu jednohlasně a zároveň charakter použitých argumentů vyvolalo až nečekanou reakci. "75 let od konce toho barbarského režimu měla rada města díky pojmenování ulice nebo náměstí k poctě Philomeny Franz a uctěním této vyjímečné ženy možnost vyslat signál pro smíření a proti radikalizujícím se a vyčleňujícím tendencím ve společnosti. Argumentovat v tomto případě takto formáně svědčí o odstrašujícím zapomínání historie," uvádí např. ve svém prohlášení  starostovi Rösrathu spolek Zusammen leben Rösrath.

Díky podpoře dalších iniciativ tak Dr. Matthias Buth radnici předložil další návrh, ve kterém žádá přejmenování již konkrétního náměstí Sülztalplatz, které za Třetí říše neslo název Adolf-Hitler-Platz.

Sama Philomena Franz se k návrhu a postoji radnice vyjádřila v rozhovoru pro Bergische Landeszeitung, ve kterém se svěřuje s obavou, že iniciativa proti sobě může poštvat lidi.

"To musí rozhodnout politici z Rösrathu. Já už mám dost jiných ocenění Kříž Spolkové republiky za zásluhy, Řád za zásluhy Severního Porýní-Vestfálska a jsem Ženou Evropy 2001. Nepotřebuji mít po sobě pojmenovanou i ulici. Je to samozřejmě dobře míněná iniciativa Matthiase Butha, ale já se v tom neangažuji," uvedla Philomena Franz.

Přečteno: 576x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Historie, Osvětim, Osobnosti, LiteraturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo