romea - logo
25. listopadu 2020 (středa)
svátek má Kateřina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Německu vznikne studie o rasismu a extremismu v řadách policie

22.10.2020 10:10
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr

Po vleklých sporech německý ministr vnitra Horst Seehofer souhlasil se vznikem studie, která má odhalit, jak rozšířený je v řadách německé policie rasismus. Informovala o tom v úterý agentura DPA. Výzvy k pořízení analýzy se objevily letos na jaře v souvislosti se smrtí George Floyda v USA a následnou vlnou protestů proti rasismu a policejnímu násilí.

"Naše policistky a policisté nesmějí se svými zkušenostmi zůstat osamoceni. Extremismus, rasismus a antisemitismus netolerujeme," uvedlo v úterý ministerstvo vnitra. Vědecká studie má podle něj analyzovat "vztah mezi společností a policií" s ohledem na změnu "společenského kontextu".

Podle agentury DPA se má na přání Seehofera studie zabývat nejen rasismem a antisemitismem u policie, ale i násilím a nenávistí vůči policii a každodenními těžkostmi policistů ve službě.

Seehofer v úterý zdůraznil, že má nadále velkou důvěru v německou policii. Její příslušníci podle něj nasazují denně krk a často za to nejsou dostatečně finančně ohodnoceni.

Ministerstvo vnitra zadalo rovněž vypracování studie, která se má zabývat každodenním rasismem v Německu v různých oblastech, například na pracovním trhu či při hledání bydlení.

Němečtí politici se několik měsíců přeli o to, zda má studie o rasismu v řadách policie vzniknout. Seehofer to původně odmítal. Výzvy k pořízení analýzy se začaly objevovat v polovině letošního roku v souvislosti s květnovou smrtí George Floyda, černošského otce pěti dětí, kterého v americkém městě Minneapolis zabil bělošský policista Derek Chauvin - ten spolu s dalšími třemi kolegy stanul před soudem a je obviněn z vraždy. Soudní proces bude pokračovat v dalších měsících.

Floydova smrt vyvolala po celém světě vlnu demonstrací proti rasismu a policejnímu násilí. Volání po vědecké studii v Německu zesílilo poté, co vypukl skandál kolem chatovacích skupin, v nichž někteří policisté vyjadřovali extremistické názory.

Přečteno: 598x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, Policie, Německo, studieHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo