romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Německu vznikne studie o rasismu a extremismu v řadách policie

22.10.2020 10:10
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr

Po vleklých sporech německý ministr vnitra Horst Seehofer souhlasil se vznikem studie, která má odhalit, jak rozšířený je v řadách německé policie rasismus. Informovala o tom v úterý agentura DPA. Výzvy k pořízení analýzy se objevily letos na jaře v souvislosti se smrtí George Floyda v USA a následnou vlnou protestů proti rasismu a policejnímu násilí.

"Naše policistky a policisté nesmějí se svými zkušenostmi zůstat osamoceni. Extremismus, rasismus a antisemitismus netolerujeme," uvedlo v úterý ministerstvo vnitra. Vědecká studie má podle něj analyzovat "vztah mezi společností a policií" s ohledem na změnu "společenského kontextu".

Podle agentury DPA se má na přání Seehofera studie zabývat nejen rasismem a antisemitismem u policie, ale i násilím a nenávistí vůči policii a každodenními těžkostmi policistů ve službě.

Seehofer v úterý zdůraznil, že má nadále velkou důvěru v německou policii. Její příslušníci podle něj nasazují denně krk a často za to nejsou dostatečně finančně ohodnoceni.

Ministerstvo vnitra zadalo rovněž vypracování studie, která se má zabývat každodenním rasismem v Německu v různých oblastech, například na pracovním trhu či při hledání bydlení.

Němečtí politici se několik měsíců přeli o to, zda má studie o rasismu v řadách policie vzniknout. Seehofer to původně odmítal. Výzvy k pořízení analýzy se začaly objevovat v polovině letošního roku v souvislosti s květnovou smrtí George Floyda, černošského otce pěti dětí, kterého v americkém městě Minneapolis zabil bělošský policista Derek Chauvin - ten spolu s dalšími třemi kolegy stanul před soudem a je obviněn z vraždy. Soudní proces bude pokračovat v dalších měsících.

Floydova smrt vyvolala po celém světě vlnu demonstrací proti rasismu a policejnímu násilí. Volání po vědecké studii v Německu zesílilo poté, co vypukl skandál kolem chatovacích skupin, v nichž někteří policisté vyjadřovali extremistické názory.

Přečteno: 682x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, Policie, Německo, studieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo