romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Německu začal proces s pravicovým extremistou, který je obžalovaný z vraždy místního politika

16.6.2020 12:49
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr
Ilustrační FOTO: Metropolico.org, Flickr

U soudu ve Frankfurtu nad Mohanem dnes začal za velkého zájmu médií a přísných bezpečnostních opatření proces s pravicovým extremistou obžalovaným z vraždy regionálního politika Waltera Lübckeho, který byl členem německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Na lavici obžalovaných usedl také údajný komplic. Proces by měl trvat nejméně do konce října.

Podle agentury DPA je o proces velký zájem. Už několik hodin před jeho dopoledním zahájením se před vrchním zemským soudem ve Frankfurtu tvořily dlouhé fronty. První zástupci médií se podle DPA do řady postavili už v pondělí večer. Vražda politika, která má pravicově extremistický kontext, je v Německu něčím ojedinělým.

Šestačtřicetiletý Stephan Ernst je v procesu hlavním obžalovaným. Čelí obvinění, že v noci z 1. na 2. června 2019 na terase domu u Kasselu ve spolkové zemi Hesensku zastřelil přednostu okresního úřadu Lübckeho. Před soudem stanul i možný komplic, 44letý Markus H. Vražda loni vyvolala v Německu zděšení. Lübcke veřejně podpořil kancléřku Angelu Merkelovou v jejím rozhodnutí z roku 2015 přijmout statisíce uprchlíků.

Ernst je podezřelý i z pobodání a vážného poranění iráckého uprchlíka v hesenském Lohfeldenu v lednu 2016. Muž je obžalován z vraždy, pokusu o vraždu, vážné ublížení na těle a z porušení zákona o držení střelných zbraní, jejichž poměrně velký arsenál obžalovaný vlastnil. Markus H. je obžalován z napomáhání k vraždě a porušení zákona o střelných zbraních.

Kvůli koronavirové pandemii u soudu platí pravidla rozestupů, a soud tak umožnil stání přihlížet jen omezenému počtu lidí. Soud z bezpečnostních důvodů odmítl zasedat ve větší síni mimo soudní budovu.

Přečteno: 493x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Politika, Německo, Xenofobie, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo