romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V noci na dnešek se Raymond Gurême, jeden z nejvýznamnějších evropských Romů, přidal ke hvězdám

25.5.2020 9:55
Raymond Gurême (FOTO: Jeannette Gregori)
Raymond Gurême (FOTO: Jeannette Gregori)

Podle informací na sociálních sítích zemřel v neděli 24. května 2020 Raymond Gurême (95 let), jeden z nejvýznamnějších Romů za poslední století. "Před dvěma hodinami se Raymond přidal ke hvězdám. Seshora nás bude nadále vést v našem boji. Odpočívej v pokoji Raymonde, budeme dál rozdmýchávat plamen, který jsi zapálil!" informovala kupříkladu v noci na dnešek stránka Justice 4 Raymond Gureme.

Raymond Gurême se narodil v roce 1925 v rodině kočovníků - Manušů. Je otcem 15 dětí a má 150 potomků. Během války utekl z francouzského internačního tábora a pracoval v Bretani, aby mohl zásobovat příbuzné. V roce 1943 byl znovu uvězněn a deportován do Německa na nucené práce. Když se mu v červnu 1944 podařilo znovu uprchnout, připojil se k odboji a podílel se na osvobozování Paříže.

Gurême tvrdil, že ve francouzském táboře to tak tvrdé, jako v českých, slovenských a polských táborech nebylo, ale i tak to bylo tvrdé dost. Všechno tam podle něj koordinovali francouzští strážníci, nikoli Němci - obdobně jako v Letech u Písku strážníci čeští. Příbuzné našel až v roce 1950. Své vzpomínky vydal v knize Nomádům vstup zakázán, která vyšla v roce 2011. O uznání své účasti v odboji bojoval dlouhá léta. Nakonec ho prezident Mitterrand ocenil řádem Rytíř čestné legie.

Od roku 1968 žil v maringotce umístěné na vlastním pozemku, ve francouzském departmentu Esson na jihu Paříže, nedaleko internačního tábora, v němž byl vězněn. Po válce se stále snažil bránit lidská práva nejen kočovníků, stal se z něj známý aktivista. Ještě před asi sedmi lety byl obětí útoků policistů. Dvakrát ho v jeho maringotce z neznámých důvodů přepadli, zmlátili ho, vynesli ven a vyváleli v blátě. "Řekli mu, že se u něj někdo údajně skrývá, anebo že něco přechovává. A když jsem od něj odjížděl, tak mě objal a říkal: Víš, já už tady dlouho nebudu, ale co bude s mými dětmi, až zemřu? Zatím se policajti ještě bojí, protože jsem tu já a chráním je. Ale co s nimi bude, až umřu?" řekl již dříve režisér dokumentárního filmu Díra v hlavě Robert Kirchhoff. 

Tento film se věnuje pronásledování Romů za druhé světové války. Jeho tvůrci navštívili devět evropských zemí a natáčeli s pamětníky, jejich přáteli, příbuznými, historiky a aktivisty.

„Raymond Gurême je velký gentleman. Je to pán, který žije celý život v maringotce, bývalý cirkusák. Jeho otec byl velmi zámožný člověk, který měl velké chapitó a jako jeden z prvních měl kinematograf. V rámci toho kinematografu měl neuvěřitelné tržby. Ale když přišla válka, tak jim to všechno sebrali a okradli je. To je totiž další mýtus, který tvrdí, že všichni Romové byli chudí. Ne všichni Romové byli chudí, z historie známe případy, kdy se lidé rvali o jejich majetek a kdy poslali na popravu celou osadu nebo je upálili v nějaké stodole nebo postříleli a jejich majetek si rozebrali. Je na to několik odkazů i v tomto filmu. A Raymond ve svých téměř sto letech čelí svému osudu, celý život žije sparťansky, ve své maringotce se přikrývá čtyřmi peřinami, ale nikdy netopí,“ řekl Robert Kirchhoff po natáčení filmu.

Zde najdete video, na němž Raymond zpívá.

Přečteno: 2222x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osobnosti, Francie, Druhá světová válka, Nacismus, ManusheHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo