romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Norsku útočil dánský občan, který konvertoval k islámu. Šlo zřejmě o terorismus

14.10.2021 20:19
Kongsberg, Norsko (ILUSTRAČNÍ FOTO: repro Youtube.com)
Kongsberg, Norsko (ILUSTRAČNÍ FOTO: repro Youtube.com)

Středeční útok v norském městě Kongsberg, při němž zahynulo pět lidí, nese známky teroristického činu. Uvedla to dnes norská tajná služba PST. Dánský občan, který je z vraždění podezřelý, podle policie konvertoval k islámu. Policie sdělila, že dotyčného znala a věděla o jeho možné radikalizaci.

Sedmatřicetiletý muž, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, útočil lukem a šípy i dalšími zbraněmi. Ve středu večer byl zadržen a předběžně obviněn. Podezřelý podle policie jednal sám.

"Útok v této fázi vypadá jako teroristický čin. Jaké byly jeho motivy, objasní v detailnější podobě vyšetřování," uvedla norská tajná služba s tím, že podezřelý je pro ni z minulosti známý. Stupeň ohrožení terorismem v Norsku se podle PST v souvislosti s útokem nemění.

Regionální policejní šéf Ole Bredrup Saeverud předtím na tiskové konferenci prohlásil, že již dříve existovaly obavy z možné radikalizace podezřelého. "Tyto obavy jsou z roku 2020 i z předchozí doby. Letos jsme o něm hlášení neměli," řekl Saeverud. "Mezi oběťmi jsou čtyři ženy a jeden muž ve věku mezi 50 a 70 roky," dodal.

"Útoky na náhodné kolemjdoucí na veřejných místech jsou opakujícím se postupem islamistů, kteří páchají na Západě teroristické činy," konstatovala tajná služba.

Prokurátorka Ann Irén Svaneová Mathiassenová uvedla, že "zadržený byl v noci na dnešek vyslechnut a přiznal se k určitým faktům souvisejícím s případem". "Uvidíme, zda oficiálně přizná vinu," dodala Mathiassenová.

Útočník ve středu večer zabil ve městě Kongsberg, které se nachází nedaleko metropole Osla, pět lidí a další dva zranil. Oba zranění jsou na jednotce intenzivní péče, nejsou ale v ohrožení života, píší norská média. První hlášení o muži s lukem a šípy, který střílí po lidech, přišlo v 18:13. Několik lidí bylo usmrceno v supermarketu Coop Extra. Jedním ze zraněných v obchodě je policista, který byl v tu chvíli mimo službu.

Útočník se pohyboval po městě, lidé před ním utíkali a policie se s ním střetla v 18:47. Předcházely tomu velké policejní manévry. Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník. Povoláni byli i pyrotechnici. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli; některé čtvrti byly policejně uzavřeny.

Vedení norské policie v reakci na útok začalo urychleně všem strážcům zákona vydávat zbraně, protože většina policistů slouží v této severské zemi neozbrojena, píše AFP. Podle norských médií byl podezřelý v minulosti obviněn z loupeže a z držení drog. Minulý rok místní soud rozhodl, že se po dobu šesti měsíců nesmí stýkat s rodiči, protože jednomu z nich vyhrožoval, že ho zabije.

Norsko, jinak tradičně pokojná země, byla v minulosti také dějištěm několika útoků pravicových extremistů. Ten nejhorší se stal 22. července 2011, kdy Anders Behring Breivik zabil 77 lidí. Většinu z nich postřílel na ostrově Utöya nedaleko Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež.

Přečteno: 816x
 

Kam dál:

Štítky:  

Norsko, Islamismus, Extremismus, Terorismus, Útok, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo