romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Norsku vyšla první učebnice romštiny (nejen) pro děti

14.3.2022 15:54
Učebnice romštiny v Norsku
Učebnice romštiny v Norsku


Norská organizace Romano kher se sídlem v Oslu vydala ve spolupráci se spisovatelem a lingvistou Rolfem Theilem a nakladatelstvím Almater učebnici romského jazyka „ABC – Romani Shib“.  

„Romské děti v norských školách nemají možnost se učit romsky,“ říká jeden z kolektivu autorů, Balder Hasvoll. „Romština v Norsku nemá jako psaný jazyk dlouhou tradici a neexistuje jednotný pravopisný standard – to se naší knihou pokoušíme změnit,“ přibližuje. 

Přestože je učebnice určena zejména dětem, využít ji mohou i dospělí zájemci o romský jazyk. „Existují rozdíly mezi psanou romštinou v Norsku a České republice. Ta v Norsku například nepoužívá diakritiku, takže ž píšeme jako ‚zh‘, ď jako ‚dj‘, š jako ‚sh‘ a č jako ‚ch‘. České ch pak píšeme jako ‚x‘,“ vysvětluje Hasvoll. Výslovnost a další cvičení k učebnici jsou dostupné také na webu

Autoři doufají, že kniha přispěje k zvýšení hrdosti na romský jazyk a kulturu mezi romskými dětmi a mladými lidmi. Pomoci by také měla romským dětem, které byly odebrány institucí na sociálně – právní ochranu nezletilých Barnevernet. 

„Kniha samozřejmě nemůže nahradit kontakt s rodinou. Často se ale setkáváme s tím, že děti, které byly rodině odebrány a je jim již kolem 16 – 18 let, si přejí se k romské komunitě vrátit, ale neumějí romsky a neznají romskou kulturu, což je pro ně velmi traumatické,“ vysvětluje Hasvoll.   

Přečteno: 649x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jazyk, Romština, Norsko, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo