Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

V prešovské nemocnici se romské rodičky potýkají s diskriminací. Chtějí proti ní bojovat peticí

03. května 2017
Čtení na 3 minuty

V Prešově se na porodnicko-gynekologickém oddělení místní nemocnice romské matky potýkají s diskriminací ze strany zdravotnického personálu. Romským ženám se nedostává stejné zdravotní péče jako těm slovenským, jsou na tomto oddělení separovány od ostatních rodiček, uráženy a nejsou dostatečně informovány o svém zdravotním stavu a postupech ze strany nemocničního zařízení. Romské aktivistky z Jarovnic ve spolupráci s Poradnou pro občanská a lidská práva se proto rozhodly uveřejnit petici adresovanou slovenskému ministrovi zdravotnictví.

Podle slov jedné z romských žen, které citovalo skyradio.sk, s nimi nezachází prešovská porodnice stejně jako s ostatními rodičkami, nedostává se jim stejného hygienického standardu, zdravotnický personál je nutí, aby podepisovaly dokumenty, kterým nerozumí. „Poprosily jsme sestřičky, aby nám vyměnily prostěradla, a ony nám odpověděly, že jsme i tak špinavé, na co by nám čisté prostěradlo bylo. Máme bolesti, prosíme je o tabletky proti bolesti, a ony prý co si dovolujeme chtít tabletky, že si je máme koupit samy.“

Romské aktivistky z nedalekých Jarovnic, z obce s největší romskou komunitou na Slovensku, začaly řešit toto diskriminační jednání za podpory Poradny pro občanská a lidská práva z Košic. Rozhodly se založit petici adresovanou ministrovi zdravotnictví Tomášovi Druckerovi. “Petici nazvanou Zastavme diskriminaci a ponižování romských žen na porodnici iniciovaly romské aktivistky z Jarovnic, s nimiž dlouhodobě spolupracujeme. Aktivismus romských žen a jeho podporu vnímáme v Poradně jako velmi důležitou součást naší práce,” uvedla pro server Romea.cz Agáta Duchoňová, terénní pracovnice organizace.

Tuto praxi na gynekologicko-porodnickém oddělení v nemocnici v Prešově, kterou popisují romské aktivistky z Jarovnic, Poradna monitoruje i v jiných lokalitách Prešovského kraje a také dlouhodobě na tuto praxi poukazuje.

Urážky, ponižování, zanedbání péče

“Romské aktivistky v ní popisují své zkušenosti, ale i zkušenosti jiných romských žen během pobytu na tomto oddělení, jak je zdravotnický personál ponižuje, uráží, po porodu nebo během porodu neposkytuje dostatek zdravotní péče, odděluje je od ostatních na takzvaných romských pokojích, neposkytuje jim dostatek informací. A zejména poukazuje na to, že i během tak důležité události, jako je narození dítěte, jsou romské ženy víceméně diskriminovány a jejich lidská práva jsou porušována,” dodala Duchoňová.

Romské aktivistky z Jarovnic neiniciovali pouze založení petice, ale organizují i sbírku podpisů formou pohlednic, které svým podpisem podpořili lidé z jejich, ale i z okolních lokalit. “K dnešnímu dnu podpořilo elektronickou petici 146 lidí a aktivistky posbíraly 138 podpisů ve formě pohlednic, které budou poslány ministrovi zdravotnictví,” uvedla pracovnice Poradny pro občanská a lidská práva.

Spolu s romskými aktivistkami věří, “že se tyto praktiky, jako je špatné zacházení ze strany zdravotnických pracovníků, samostatné romské pokoje či ponižování a urážky vůči romským ženám, stanou minulostí”. Doufají, že i romské ženy budou mít stejnou zdravotní péči a stejná práva jako neromské ženy.

Porodnice se vůči stížnostem ohradila

K této záležitosti se na skyradio.sk vyjádřila i prešovská nemocnice J. A. Reimana, která veškerá obvinění a stížnosti, které iniciovaly romské aktivistky, odmítá. Zdravotnický personál prešovské nemocnice má prý zkušenosti, že pacientky romského původu samy odmítají hospitalizaci na pokoji s neromskými rodičkami. „Jejich výhrady k nedodržování hygieny z naší strany odmítáme. Při dodržování hygieny mají vážné nedostatky naopak právě romské pacientky,“ uvedla pro skyradio.sk mluvčí nemocnice Renáta Ceková. Co se týká dokumentů, které dávají romským ženám k podpisu, Cenková dodává, že vždy informují každého pacienta o jeho zdravotním stavu, tak jako i o léčebných postupech. Pro Romy mají k dispozici i informovaný souhlas v romštině. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon