romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

V prešovské nemocnici se romské rodičky potýkají s diskriminací. Chtějí proti ní bojovat peticí

4.5.2017 14:25
Prešovská nemocnice. FOTO: Wikimedia commons, Hemrock.
Prešovská nemocnice. FOTO: Wikimedia commons, Hemrock.

V Prešově se na porodnicko-gynekologickém oddělení místní nemocnice romské matky potýkají s diskriminací ze strany zdravotnického personálu. Romským ženám se nedostává stejné zdravotní péče jako těm slovenským, jsou na tomto oddělení separovány od ostatních rodiček, uráženy a nejsou dostatečně informovány o svém zdravotním stavu a postupech ze strany nemocničního zařízení. Romské aktivistky z Jarovnic ve spolupráci s Poradnou pro občanská a lidská práva se proto rozhodly uveřejnit petici adresovanou slovenskému ministrovi zdravotnictví.

Podle slov jedné z romských žen, které citovalo skyradio.sk, s nimi nezachází prešovská porodnice stejně jako s ostatními rodičkami, nedostává se jim stejného hygienického standardu, zdravotnický personál je nutí, aby podepisovaly dokumenty, kterým nerozumí. „Poprosily jsme sestřičky, aby nám vyměnily prostěradla, a ony nám odpověděly, že jsme i tak špinavé, na co by nám čisté prostěradlo bylo. Máme bolesti, prosíme je o tabletky proti bolesti, a ony prý co si dovolujeme chtít tabletky, že si je máme koupit samy.“

Romské aktivistky z nedalekých Jarovnic, z obce s největší romskou komunitou na Slovensku, začaly řešit toto diskriminační jednání za podpory Poradny pro občanská a lidská práva z Košic. Rozhodly se založit petici adresovanou ministrovi zdravotnictví Tomášovi Druckerovi. "Petici nazvanou Zastavme diskriminaci a ponižování romských žen na porodnici iniciovaly romské aktivistky z Jarovnic, s nimiž dlouhodobě spolupracujeme. Aktivismus romských žen a jeho podporu vnímáme v Poradně jako velmi důležitou součást naší práce," uvedla pro server Romea.cz Agáta Duchoňová, terénní pracovnice organizace.

Tuto praxi na gynekologicko-porodnickém oddělení v nemocnici v Prešově, kterou popisují romské aktivistky z Jarovnic, Poradna monitoruje i v jiných lokalitách Prešovského kraje a také dlouhodobě na tuto praxi poukazuje.

Urážky, ponižování, zanedbání péče

"Romské aktivistky v ní popisují své zkušenosti, ale i zkušenosti jiných romských žen během pobytu na tomto oddělení, jak je zdravotnický personál ponižuje, uráží, po porodu nebo během porodu neposkytuje dostatek zdravotní péče, odděluje je od ostatních na takzvaných romských pokojích, neposkytuje jim dostatek informací. A zejména poukazuje na to, že i během tak důležité události, jako je narození dítěte, jsou romské ženy víceméně diskriminovány a jejich lidská práva jsou porušována," dodala Duchoňová.

Romské aktivistky z Jarovnic neiniciovali pouze založení petice, ale organizují i sbírku podpisů formou pohlednic, které svým podpisem podpořili lidé z jejich, ale i z okolních lokalit. "K dnešnímu dnu podpořilo elektronickou petici 146 lidí a aktivistky posbíraly 138 podpisů ve formě pohlednic, které budou poslány ministrovi zdravotnictví," uvedla pracovnice Poradny pro občanská a lidská práva.

Spolu s romskými aktivistkami věří, "že se tyto praktiky, jako je špatné zacházení ze strany zdravotnických pracovníků, samostatné romské pokoje či ponižování a urážky vůči romským ženám, stanou minulostí". Doufají, že i romské ženy budou mít stejnou zdravotní péči a stejná práva jako neromské ženy.

Porodnice se vůči stížnostem ohradila

K této záležitosti se na skyradio.sk vyjádřila i prešovská nemocnice J. A. Reimana, která veškerá obvinění a stížnosti, které iniciovaly romské aktivistky, odmítá. Zdravotnický personál prešovské nemocnice má prý zkušenosti, že pacientky romského původu samy odmítají hospitalizaci na pokoji s neromskými rodičkami. „Jejich výhrady k nedodržování hygieny z naší strany odmítáme. Při dodržování hygieny mají vážné nedostatky naopak právě romské pacientky,“ uvedla pro skyradio.sk mluvčí nemocnice Renáta Ceková. Co se týká dokumentů, které dávají romským ženám k podpisu, Cenková dodává, že vždy informují každého pacienta o jeho zdravotním stavu, tak jako i o léčebných postupech. Pro Romy mají k dispozici i informovaný souhlas v romštině. 

Přečteno: 16706x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Slovensko, poradenství, Romky, Petice, Nemocnice, Košice, Romské ženyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo