romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Quebeku zabíjel protiimigrantský obdivovatel Trumpa. Zastřelil šest lidí

30.1.2017 23:40
Alexandre Bissonnette (FOTO: Facebook)
Alexandre Bissonnette (FOTO: Facebook)

V islámském kulturním centru v kanadském Quebeku útočil v neděli večer univerzitní student, který zastřelil šest lidí. Policie, která útok vyšetřuje jako teroristický čin, zadržela původně dva podezřelé muže. Jeden z nich byl ale později označen jako svědek. Teroristický útok byl podle policistů dílem "osamělého vlka". Podle spolužáků vraha šlo o obdivovatele Donalda Trumpa.

Vrah, identifikovaný jako Alexandre Bissonnette, je studentem Lavalovy univerzity, která stojí nedaleko mešity, kde byl útok spáchán. O motivech jeho činu nebo o jeho minulosti policie odmítla novinářům sdělit jakékoli podrobnosti. Útočník podle svědků vtrhl do islámského střediska, známého jako velká quebecká mešita. Svědci uvedli, že měl přes obličej lyžařskou kuklu.

Spolužáci ho charakterizovali jako „typického neoblíbeného šprta“ a jako „proizraelského a protiimigrantského obdivovatele Trumpa“. Cituje server iDNES.cz web Journal de Quebec. "Je to ultranacionalistický bílý rasista," uvedl pro web například Eric Debroise.

Premiér Justin Trudeau čin označil za "teroristický útok na muslimy" a vyjádřil soustrast pozůstalým. Pět lidí je v kritickém stavu v nemocnici, dalších 12 utrpělo vesměs lehčí zranění. Soustrast kanadské vládě vyjádřil v telefonátu americký prezident Donald Trump.

"Je zdrcující vidět takové nesmyslné násilí. V rozmanitosti je naše síla, náboženská tolerance je hodnotou, kterou my, Kanaďané, chováme v srdci," uvedl v prohlášení premiér Trudeau. Útok označil za zbabělý čin. K útoku se nepřihlásila žádná radikální skupina, několik krajně pravicových sdružení naopak čin odsoudilo, uvedla agentura AFP.

V Kanadě jsou násilnosti proti příslušníkům menšinové rasy či náboženství výjimečné, velká mešita v Quebeku se ale stala terčem vandalů už loni v červnu, kdy k jejímu vchodu někdo umístil prasečí hlavu.

Přečteno: 3250x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Kanada, Terorismus, Xenofobie, muslimové, Islám, Rasismus, Donald TrumpHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo