romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Rakousku byl zrušen zákaz adopce dětí pro homosexuální páry

Vídeň, 14.1.2015 16:16, (ROMEA)
Brian Rosenberg (vpravo) a Ferd van Gameren (vlevo) se svými dětmi (Zdroj: boston.forward.com)
Brian Rosenberg (vpravo) a Ferd van Gameren (vlevo) se svými dětmi (Zdroj: boston.forward.com)

Rakouský ústavní soud zrušil zákaz, který homosexuálním párům bránil v adopci dětí. Dnes to podle agentury APA oznámil předseda soudu Gerhart Holzinger. Rakouští gayové a lesbičky si prozatím mohli od roku 2013 osvojit partnerovo vlastní dítě, společná adopce však byla zakázána.

V rozsudku soud uvedl, že zákaz adopcí byl protiústavní a že neexistuje žádný důvod omezovat osvojování na základě sexuální orientace. Verdikt odkazuje na Evropskou úmluvu o lidských právech, která zaručuje právo na soukromý a rodinný život. Úmluva sice podle APA nezmiňuje nárok na adopci, podle soudu ale takové právo musí být rovné a bez diskriminace, pokud daná země osvojení umožňuje.

Rakousko před dvěma lety povolilo homosexuálům adoptovat vlastní děti partnerů poté, co Evropský soud pro lidská práva tehdejší zákaz v této alpské republice nařídil zrušit.

Průkopníky na poli práv homosexuálů jsou Nizozemsko a Dánsko. Dánsko v roce 1989 jako první země na světě umožnila registrovaná partnerství, v roce 2001 pak Nizozemsko jako první stát zavedlo sňatky pro páry stejného pohlaví a zároveň povolilo homosexuálům adopce dětí.

V současnosti sňatky osob stejného pohlaví povolují zhruba dvě desítky zemí, řada dalších států má registrované partnerství včetně adopcí či majetkového vypořádání. V Česku zákon o registrovaném partnerství platí od roku 2006, homosexuálové ale nemohou děti adoptovat. Podle údajů ze sčítání lidí z roku 2011 vychovávaly homosexuální páry zhruba tisícovku dětí.
brf, ČTK
Přečteno: 728x
 

Kam dál:

Štítky:  

Lgbt, homosexualita, Adopce, Soud, Rakousko, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo